چشمه آب گرم میانج را بشناسید

چشمه آب گرم میانج را بشناسید

بهاره غنچه
| یکشنبه, ۲۰ آبان ۹۷ ساعت ۱۷:۴۵

چشمه آب گرم میانج که به گفته اهالی خواص درمانی بسیاری دارد در روستای میانج از توابع ماه‌نشان واقع شده است.

استان زنجان در شمال غرب فلات ایران واقع شده است. این استان از دیرباز به سبب قرار گرفتن در حاشیه جاده ابریشم و راه تجاری مسیر هند و چین به اروپا دارای اهمیت خاصی بوده‌ است. قدمت این منطقه را متعلق به اواخر هزاره دوم قبل از میلاد می‌دانند. با توجه به قدمت تاریخی این منطقه، آثار باستانی متعددی نیز همچون گنبد سلطانیه و معبد داش‌کسن در این استان دیده می‌شود که آن را به استانی جذاب برای تاریخ دوستان مبدل کرده است.

همچنین این منطقه به‌دلیل موقعیت جغرافیایی خاص و تنوع آب و هوایی که دارد، دارای دیدنی‌های طبیعی بسیاری است. آب و هوای کوهستانی با زمستانی بسیار سرد و برفی و تابستانی دلپذیر و فصول بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید از این استان زیبا است. پدیده‌های طبیعی فراوان همچون غارها، رودها و چشمه‌های آب گرم میزبان گردشگران و طبیعت دوستان بسیاری در این منطقه است. چشمه آب گرم میانج از جاهای دیدنی ماهنشان و یکی از جاذبه‌های طبیعی این منطقه به شمار می‌رود.

ماهنشان در استان زنجان که از گذشته محل زندگی اقوام ماد بوده است، یکی از شهرهای گردشگری این استان محسوب می‌شود که جاذبه‌ها و دیدنی‌های بسیاری دارد. این منطقه آثار تاریخی متعددی همچون قلعه بهستان متعلق به دوره هخامنشیان، مقبره مولانا همتی انگورانی و دیدنی‌های طبیعی بسیاری همچون دریاچه طبیعی خندقلو، یخچال طبیعی قوشقار و چشمه آب گرم میانج دارد.

چشمه آب گرم میانج در روستای میانج از توابع شهرستان ماه‌نشان واقع شده است که حدود ۴۶۵ نفر جمعیت دارد. این روستا یکی از قطب‌های گردشگری این منطقه به شمار می‌رود که دیدنی‌های طبیعی متنوعی دارد. چشمه آب گرم میانج در فاصله دو کیلومتری شمال شرقی روستا قرار دارد که بیشتر شبیه به یک دریاچه است. آب این دریاچه شور است و قابل استفاده برای نوشیدن نیست. این آب گرم شامل سه حوض کوچک است که به گفته اهالی آب هرکدام خواص متفاوتی دارد و در کنار آن یک محوطه بزگ ماسه‌ای قرار دارد که پس از حمام در آب، می‌توان در داخل ماسه‌ها مدتی خوابید و این کار موجب تسکین درد می‌شود.

عکس کاور: سفرهای طلایی

دیدگاه  

    تبلیغات