زیر بازار، مجموعه تاریخی در شهر باستانی چرام

زیر بازار، مجموعه تاریخی در شهر باستانی چرام

بهاره غنچه
| دوشنبه, ۱۴ آبان ۹۷ ساعت ۱۵:۰۰

چرام یکی از شهرهای باستانی و تاریخی استان کهگیلویه و بویر احمد است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری دارد.

چُرام یکی از شهرهای لرنشین جنوب غربی ایران است که در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. دلیل نام‌گذاری این منطقه به چرام به علت وجود دشت‌ها و چراگاه‌های وسیع آن بوده‌ است و این واژه در لغت‌نامه دهخدا در اصل به شکل چَرام به معنی چراگاه نوشته می‌شود و به مرور زمان اسم شهر از چَرام به چُرام تغییر پیدا کرد. در میان اهالی این منطقه این نام را با تلفظ‌های چِرام و چِروم در گویش محلی نیز می‌گویند. قدمت این منطقه و اطراف آن به چهار هزار سال پیش از میلاد می‌رسد. این منطقه بخشی از تمدن عیلام بوده و در طول تاریخ حکومت‌های بسیاری را به خود دیده است. شهر چرام یکی از مناطق مسکونی مربوط به ایلات چرام است. باتوجه به این پیشینه تاریخی، چندین اثر باستانی در این منطقه وجود دارد که امروزه به جاذبه‌های گردشگری محبوب این شهر مبدل شده‌اند. یکی از دیدنی‌های این منطقه مجموعه تاریخی زیر بازار است.

مجموعه تاریخی زیر بازار یکی از آثار برجای مانده از دوران پس از اسلام است که در جنوب غربی شهر قرار دارد. این اثر تاریخی در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۵۵۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

شهر چرام شهری نسبتا کوچک است و در مدت یک ساعت می‌توان کل منطقه تجاری شهر را بازدید کرد. طبیعت شهر چرام کوهستانی با کوه‌های جوان و درختان بلوط است. این شهر در میان دشت‌های مرتفع و در امتداد رشته‌کوه زاگرس واقع شده است. به همین دلیل جنگل‌های بلوط و دشت‌های زیبای آن مقصد مناسبی برای کوهنوردی، صخره‌نوردی و طبیعت‌گردی به شمار می‌رود. تنوع پوشش گیاهی و گونه‌های جانوری یکی از اهمیت‌های ویژه این منطقه است. چشمه بلقیس چرام، قلعه تاریخی چرام و دیدنی‌های طبیعی و تاریخی متنوع دیگر این شهر را میزبان گردشگران بسیاری در سال کرده است.

 از این مکان تاریخی تصویر مناسبی وجود ندارد، از شما کاربران کجارو خواهشمندیم که در صورت بازدید از این مکان تاریخی در صورت تهیه عکس به کجارو ارسال کرده تا با نام خود شما در مقاله منتشر شود. 

عکس کاور: ویکی پدیا

برچسب‌ها تاریخی ثبت ملی

دیدگاه  

    تبلیغات