خانه قاسم اهری: خانه تاریخی قجری در اهر

خانه قاسم اهری: خانه تاریخی قجری در اهر

زهرا  آذرنیوش
| دوشنبه, ۲۸ آبان ۹۷ ساعت ۱۷:۴۵

خانه تاریخی قاسم اهری از آثار زیبای شهر اهر است. این خانه به دلیل شخصیت سیاسی و مردم‌دار قاسم اهری از شهرت تاریخی برخوردار شده و بازدیدکنندگان خاصی دارد.

خانه‌های تاریخی هر یک از شهرهای ایران به گونه‌ای، نمادهایی از هویت ایرانی را به نمایش می‌گذارند. نظر به اینکه این خانه‌های تاریخی در جاهای مختلف ایران با معماری منحصر به‌فرد همان منطقه تطبیق داده شده‌اند، می‌توان آن‌ها را نمادهایی از هویت قومی و ملی ایران دانست. خانه‌های تاریخی گاه مربوط به شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی و ادبی و چهره‌های تاثیرگذار معاصر بوده‌اند، که طرفداران و علاقه‌مندان خاص خود را دارند. یکی از این خانه‌های زیبا، خانه قاسم اهری در شهر اهر است که به دلیل شخصیت سیاسی و مردمی صاحب آن از اهمیت خاصی به‌ویژه برای مردم شهر اهر برخوردار است.

خانه اهری

عکس از: سایت آدینه اهر 

خانه تاریخی قاسم اهری

سابقه خانه‌ تاریخی و زیبای قاسم اهری در شهر اهر و در استان آذربایجان شرقی به دوره قاجاریه می‌رسد. این خانه زیبا همانند یک کوشک در داخل باغ بزرگی قرار دارد. خانه تاریخی قاسم اهری که در دو طبقه ساخته شده است مشتمل بر حیاط‌های اندرونی و بیرونی است که در حال حاضر اندرونی آن از بین رفته است.

عکس از خبرگزاری فارس

خانه تاریخی قاسم خان اهری به صورت دو طبقه در وسط حیاط در شهر اهر سابقه به عهد قاجار می‌رساند

 خانه در طبقه همکف شامل یک طنبی چلیپا شکل و دو راهرو در دو طرف طنبی و چهار اتاق جانبی در دو طرف راهروها است. دو ردیف راه پله در انتهای راهروهای جنب طنبی طبقه همکف را به طبقه اول وصل می‌کند و در پشت دو اتاق که به راهروهای جانبی راه دارد تعبیه شده است. طبقه اول بنا تنها شامل راهروهای جانبی، اتاق پشت طنبی و یک اتاق در ضلع شرقی بنا است. ارتفاع طنبی زیاد بوده و سقف بنا با شیروانی پوشیده شده است. بنا دارای پلانی مستطیل شکل در ابعاد ۳۰در۱۳ متر بوده و در دو طبقه ساخته شده است. از زیباترین و دیدنی‌ترین بخش های خانه تاریخی قاسم اهری طنبی بزرگ (در اصطلاح معماری اتاق بزرگ وسط ساختمان را طنبی گویند) آن است که پنجره‌های بزرگ اروسی و نورگیرهای زیبایی داشته و شومینه‌های داخل آن با نقاشی تزیین شده‌اند.

خانه قاسم اهری

عکس از: اطلاع نیوز

از جذاب ترین بخش های خانه تاریخی قاسم اهری، اطنبی بزرگ آن با تزیینات جذاب خانه است

خانه دکتر قاسم خان اهری تمامی شاخصه‌های معماری یک خانه قجری را در خود نهفته دارد. قرینه بودن بنا خود یکی دیگر از شاخصه‌هایی است که زیبایی ظاهر بنا را چندین برابر کرده است. رئیس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی استان، خانه دکتر قاسم خان اهری را به دلیل زیبایی، وسعت و ریزه کاری‌های به کار رفته در معماری در منطقه بی‌نظیر توصیف کرده است. خانه دکتر قاسم اهری به دلیل شخصیت و جایگاه سیاسی صاحب آن در دوره‌های گذشته شاهد حضور رضاخان، محمدرضا پهلوی و دکتر اقبال، نخست وزیر دولت وقت بوده است. بنای خانه دکتر قاسم اهری در محله دکتر اهری و در خیابان حزب‌الله اهر قرار گرفته است. این محله جزء هسته اصلی بافت قدیمی اهر نبوده است. از آنجا که تمامی محله دارای خصوصیات بافت قدیمی است، در طبقه بندی محلات قدیمی قرار گرفته است.

در سال‌‌های اخیر قسمت هایی از خانه دکتر قاسم خان اهری آسیب دیده که توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان آذربایجان شرقی در دست مرمت و استحکام بخشی است. در حال حاضر اداره میراث فرهنگی‌، صنایع دستی وگردشگری و دبیرخانه دائمی ستاد سفر، در آن بنا مستقر شده است. در سال ۱۳۸۴ پارکی به نام پارک دکتر قاسم اهری در مقابل این بنا توسط شهرداری احداث شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

دکتر قاسم اهری

قاسم اهری از پزشکان نخستین ایران و نماینده ۴دوره مجلس در اهر بود

 قاسم اهری فرزند ارشد حاجی حسن آقا به سال ۱۲۶۳ در اهر چشم به جهان گشود. پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه به اروپا رفت و در رشته پزشکی موفق به اخذ درجه دکترا شد. قاسم‌ اهری از گروه نخستین چشم پزشک‌های ایرانی است. دکتر قاسم اهری در طی مدتی که در اهر زندگی می‌کرد بیماران را به صورت رایگان معالجه می‌کرد. وی پس از بازگشت به ایران در ۴ دوره به عنوان نماینده اهر در مجلس شورای ملی اننخاب شد و در سال ۱۳۲۸ در اولین دوره مجلس سنا به عنوان سناتور آذربایجان انتخاب شد. با چهار دوره نمایندگی اهر در مجلس شورای اسلامی، از محبوبیت ویژه و خاصی در بین مردم منطقه برخوردار است.

دکتر قاسم اهری

عکس از ویکیپدیا

قاسم اهری خیر مدرسه ساز گاه به طور رایگان اقدام به مداوای اهالی اهر می کرد

قاسم اهری از خیرین مدرسه‌ساز و مسجدساز بنام آذربایجان ‌شرقی بوده و از محبوبیت ویژه و خاصی در بین مردم منطقه برخوردار است. او زمینی به مساحت ۴۰ هزار متر مربع در چایکنار شرقی اهر را به آموزش و پرورش اهدا کرد و همچنین ساختمان بزرگی را پس از احداث به سازمان شیر و خورشید (هلال احمر کنونی) اهدا کرد. فرزند وی دکتر حسن اهری نیز بنیان‌گزار مرکز طبی کودکان و اولین رئیس آن مرکز بود. دکتر اهری در سال ۱۳۴۵ به علت بیماری به تهران اعزام شد اما همان روز دار فانی را وداع گفت و در همان شهر به خاک سپرده شد.

خانه قاسم اهری

عکس از خبرگزاری فارس

در حال حاضر اداره میراث فرهنگی اهر در این ساختمان قرار گرفته است. اگر سری به اهر زدید می‌توانید از این خانه تاریخی زیبا و تزیینات جذاب آن دیدن کنید.

عکس کاور از : خبرگزاری فارس

دیدگاه  

    تبلیغات