افزایش فضای نمایشگاهی موزه تخت جمشید با اجرای فاز دوم توسعه

نیکی قره گوزلویان
چهار شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۵
افزایش فضای نمایشگاهی موزه تخت جمشید با اجرای فاز دوم توسعه

با اجرایی شدن فاز دوم موزه تخت جمشید، فضای نمایشگاهی این موزه به دو برابر افزایش خواهد یافت.

موزه تخت جمشید در دل محوطه باشکوه تاریخی در منتهی‌الیه جنوبی این صفه ۱۲۸ هزار متری  قرار گرفته است و اکنون فاز دوم توسعه موزه که بر اساس آن، مساحت نمایشگاه صد در صد افزایش خواهد یافت، اجرا خواهد شد. کرامت بردبار، مدیر موزه ملی تخت جمشید درباره این موزه گفته است:

در بخش نمایشگاهی ۲۰۰ متر مربعی موزه، حدود ۲۰۰ شی در معرض نمایش قرار دارد که به استثنای تابوت سفالی اشکانی، باقی اشیا هخامنشی هستند. اشیایی که مربوط به سه دوره پیش از تاریخ، تاریخی و دوران اسلامی در مخزن نگهداری می‌شوند.

او در ادامه افزود:

این موزه از نظر ایمنی و امنیتی مطابق استاندارد است، اما ویترین‌ها از نظر  کیفیت و کاربرد در سطح پایینی قرار دارند، که امیدوار هستیم تا مشکلات کیفیت نامطلوب آن‌ها در تغییر ساختار فاز دوم اصلاح شود.

فاز نخست این موزه در سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۳ شمسی اجرا شده که در طی آن، ۳۰ ویترین به مجموعه اضافه شده و در فاز دوم، امکان نمایش ۲۰۰ اثر دیگر از اشیای گنجینه وجود خواهد داشت. علاوه بر آن، دالان‌های هوایی نیز افزایش یافته، سیستم‌های برودتی، سنسورها و تهویه‌ها بهبود یافته و محلی برای استراحت و مطالعه گردشگران نیز پیش‌بینی شده است.

ساختمان موزه تخت جمشید تنها مکان بازسازی شده در این منطقه است که به سبک باستانی بازسازی شده و ساختار سنگی موزه مثل ته ستون، شالی ستون، درگاه‌های ورودی و خروجی‌ها و دو سنگ یک‌پارچه که هریک ۳۵ تن وزن دارند، هخامنشی اصل هستند. ساختمان این موزه در زمان خشایارشا، کاخ همسر پادشاه یعنی کاخ ملکه بوده است.

هم‌اکنون بیش از پنج هزار شی مطالعاتی در مخزن و چهار هزار شی موزه‌ای و شاخص در این موزه وجود دارد. لازم به ذکر است که با اجرایی شدن فاز دوم توسعه موزه، هیچ ساختمانی به مساحت ان افزوده نشده و تنها امکانات و فضای نمایشگاهی به دو برابر خواهد رسید.

مطالب مرتبط:

    منبع ایرنا

    دیدگاه