بلندترین آبشارهای جهان در کجا قرار دارند؟ (قسمت دوم)

بلندترین آبشارهای جهان در کجا قرار دارند؟ (قسمت دوم)

نازنین امانت
| سه شنبه, ۶ آذر ۹۷ ساعت ۱۵:۰۰

مکان‌های طبیعی نظیر آبشارها چشم‌اندازی زیبایی را ایجاد می‌کنند. دانستن ارتفاع آبشارها و محاسبه‌ی آن‌ها با هم‌دیگر، همواره موضوع جالبی از دید گردشگران بوده است، ولی کار دشواری محسوب می‌شود. 

۱۳. آبشار وای‌هیلاو (Waihilau Falls)، هاوایی، آمریکا ـ ۷۹۲ متر

Falls13

آبشار وای‌هیلاو (Waihilau Falls) توسط رودخانه‌ی وای‌هیلاو آب‌رسانی می‌شود. این آبشار، جزو گروه آبشارهای دم اسبی است ـ در این حالت آب هنوز به صورت کامل با بستر جریانی رودخانه ارتباطش را قطع نکرده‌ است. ـ و در دره‌ی زیبای وایمانو (Waimanu) در هاوایی قرار دارد که همانند دره‌های بزرگ دیگر هاوایی، با پوشش گیاهی سرسبزی پوشانده شده است.

۱۲. آبشار رامنفیلس‌فوسن (Ramnefjellsfossen)، نروژ، ۸۱۸ متر

Falls12

آبشار رامنفیلس‌فوسن (Ramnefjellsfossen) در کوه رامنفجلت (Ramnefjellet)، شهر استرین (Stryn) در سون او فیوردانه (Sogn og Fjordane) واقع شده است. این آبشار ۸۱۸ متری توسط یخچال رامنفیلس‌‌جلبرین (the Ramnefjellbreen Glacier) آب‌رسانی می‌شود. دسترسی به این آبشار از راه قایق، هواپیمای آب‌نشین و جاده امکان‌پذیر است. اردوگاهی در مسیر پیاده‌روی به سمت این آبشار و با فاصله از انتهای آبشار وجود دارد.

۱۱. آبشار استروپنفوسن (Strupenfossen)، نروژ ـ ۸۲۰ متر

Falls11

آبشار استروپنفوسن (Strupenfossen) توسط یکی از بزرگ‌ترین یخچال‌های طبیعی به‌نام مایکل‌باست‌برین (Myklebustbreen) آب‌رسانی می‌شود و یکی‌دیگر آبشارهای برجسته‌ی نروژ است. بااینکه این آبشار، آبشاری قدرتمند و پرآب نیست، اما همچنان شکل منحصربه‌فردی دارد. تابستان بهترین زمان برای بازدید از این آبشار زیبا است چراکه به دلیل ذوب شدن برف‌ها آب آن به بیش‌ترین حد ممکن می‌رسد.

۱۰. آبشار براون (Browne Falls)، نیوزلند ـ ۸۳۶ متر

Falls10

نیوزلند به‌دلیل داشتن آبشار‌هایی زیبا معروف است اما فقط به یکی از آن‌ها در این فهرست اشاره می‌کنیم. آبشار براون (Browne Falls) در پارک ملی فیوردلند (Fiordland National Park) در جزیره‌ی جنوبی نیوزلند واقع شده است. این آبشار با چشم‌اندازی خیره‌کننده احاطه شده است که محل زیست گونه‌های متنوعی از گیاهان و پرندگان است.

۹. آبشار جیمز بروک (James Bruce Falls)، کانادا ـ ۸۴۰ متر

Falls9

آبشار جیمز بروک (James Bruce Falls) در پارک استانی پرنسس لوئیزا مارین (The Princess Louisa Marine Provincial Park) در بریتیش کلمبیا‌، کانادا واقع شده است. آبشار جیمز بروک بلندترین آبشار در میان چندین آبشاری است که از صخره‌های خلیج کوچک پرنسس لوئیزا (Princess Louisa Inlet) سرازیر می‌شوند. این آبشار توسط بقایای یخچال کوچکی که در ارتفاه ۱٬۵۲۴ متری از سطح دریا واقع شده است تغذیه می‌کند.

۸. آبشار پوئکاوکو (Puukaoku Falls)، هاوایی، آمریکا ـ ۸۴۰ متر

Falls8

آبشار پوئکاوکو (Puukaoku Falls) در بالای یک‌سری از بلندترین صخره‌های جهان به‌نام صخره‌های هالوکو (Haloku Cliffs) شکل گرفته است که در شمال شرقی جزیره‌ی مولوکای (Molokai Island) قرار دارند. این آبشار بسیار باریک است و به‌طور عمیقی در صخره‌ها فرو رفته است که این امر سبب شده است تا به ندرت در عکس‌ها دیده شود.

۷. آبشار بالایفوسن (Balaifossen)، نروژ ـ ۸۵۰ متر

Falls7

آبشار بالایفوسن (Balaifossen) یکی از بلندترین آبشارهای نروژ است و در شهر اولویک (Ulvik) در جنوب کشور قرار دارد. این آبشار از رودخانه‌ی بالای (The Balai River) تغذیه می‌کند و ارتفاعی معادل ۸۵۰ متر دارد. این آبشار در نهایت به فلات بزرگی به نام اوسافیوردن (Osafjorden) ختم می‌شود.

۶. آبشار وینوفوسن (Vinnufossen)، نروژ ـ ۸۶۰ متر

Falls6

آبشار وینوفوسن (Vinnufossen) در شرق روستای سان‌دال‌سورا (Sunndalsora)، شهر ساندال (Sunndal) در استان موره او رومسدال (More og Romsdal) نروژ واقع شده است. آبشار وینوفوسن بلندترین آبشار در اروپا و ششمین آبشار بلند جهان است. این آبشار، بخشی از رودخانه‌ی وینو (Vinnu) است که از کوه وینوفجلت (Vinnufjellet Mountain) به سمت پایین جریان پیدا کرده است. آب این آبشار بلند توسط یخچال وینوفونا (The Vinnufonna Glacier) تأمین می‌شود.

۵. آبشار یامبیلا (Yumbilla Falls)، پرو ـ ۸۹۶ متر

Falls5

آبشار یامبیلا (Yumbilla Falls) در جنگل‌های باران و انبوه درمنطقه‌ی شمالی پرو، آمازوناس (Amazonas) مخفی شده است. آبشار یامبیلا، آبشاری بسیار زیبا و دیدنی با ۸۹۶ متر ارتفاع است. این آبشار به تازگی در سال ۲۰۰۷، با یک گزارش که توسط مؤسسه‌ی جغرافیایی بین‌المللی پرو تهیه شده بود؛ ابتدا در روزنامه‌های ملی پرو و سپس در رسانه‌های بین‌المللی شناخته شد.

۴. آبشار اولوپنا (Oloupena Falls)، هاوایی، آمریکا ـ ۹۰۰ متر

Falls4

آبشار اولوپنا (Oloupena Falls) در شمال شرقی جزیره‌ی مولوکای در هاوایی واقع شده است. این آبشار خیره‌کننده با ارتفاع ۹۰۰ متری، چهارمین آبشار بلند در دنیا محسوب می‌شود. آبشار اولوپنا از جریان‌های آب کوتاه و فصلی تشکیل شده است و بر لبه‌ی یکی از بلندترین صخره‌های کنار دریا در جهان قرار دارد.

۳. آبشار ترس هرماناس (Tres Hermanas Falls)، پرو ـ ۹۱۴ متر

Falls3

آبشار ترس هرماناس (Tres Hermanas Falls) در جنگل ملی حفاظت شده‌ی اوتیشی (the protected Parque Nacional Otishi National Forest) در پرو قرار دارد. آبشار ترس هرماناس که به‌نام آبشار سه خواهر (Waterfalls of the Three Sisters) هم شناخته می‌شود، با ارتفاعی شگفت‌آور معادل ۹۱۴ متر، سومین آبشار بلند جهان است. نام‌ این آبشار برگرفته از ۳ منطقه یا سطح مشخص است که این آبشار را قطع می‌کند.

۲. آبشار توگلا (Tugela Falls)، آفریقای جنوبی ـ ۹۴۸ متر

Falls2

آبشار توگلا (Tugela Falls) مجموعه‌ای از چند آبشار فصلی است که در پارک ملی سلطنتی ناتال (the Royal Natal National Park) در استان کوازولو-ناتال (the KwaZulu-Natal)، آفریقای جنوبی واقع شده است. این آبشار به‌عنوان دومین آبشار بلند جهان شناخته شده است اما ممکن است از بلندترین آبشار دنیا یا همان آبشار آنجل (the Angel Falls) هم بلندتر باشد. ارتفاع این مجموعه آبشار ۵ شاخه، روی هم به ۹۴۸ متر می‌رسد اما یک تحقیق علمی در چک (Czech)، اخیرا اندازه‌گیری مجددی از این آبشار انجام داده است که طول آن را ۹۸۳ متر برآورد کرده است.

۱. آبشار آنجل (Angel Falls)، ونزوئلا ـ ۹۷۹ متر

Falls1

آبشار آنجل (Angel Falls) در حاشیه‌ی کوه آئویان‌تپوئی (Auyantepui Mountain) در پارک ملی کانائیما (The Canaima National Park)، منطقه‌ی گرَن سابانا (the Gran Sabana region) در ایالت بولیوار (Bolívar State) ونزوئلا قرار دارد. این آبشار بلندترین آبشار یکپارچه‌ی جهان است که ارتفاع قابل توجهی معادل ۹۷۹ متر دارد. اگرچه این آبشار در جنگلی دور افتاده و منزوی واقع شده که دسترسی به آن را مشکل کرده، اما این آبشار به یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور تبدیل شده است.

منبع List 25
برچسب‌ها آبشار

دیدگاه  

    تبلیغات