جدیدترین نقاشی دیواری در رم که علاوه بر زیبایی، هوا را تمیز می‌کند

صدیقه شجاعی
سه شنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۵
جدیدترین نقاشی دیواری در رم که علاوه بر زیبایی، هوا را تمیز می‌کند

 یک نقاشی دیواری اخیرا در یکی از مناطق رم کشیده شده که نه تنها به زیبایی آن افزوده است، ‌بلکه به تمیز شدن هوا نیز کمک می‌کند.

جدیدترین نقاشی دیواری شهر رم به‌عنوان اولین دیوارنمای تمیزکننده‌ی هوا در اروپا به‌شمار می‌رود که «شکار آلودگی» نام دارد و اثر هنرمند خیابانی، فدریکو ماسا است. این نقاشی که در مدت ۲۱ روز تکمیل شد، بیش از ۱۰۰۰ متر مربع از یک ساختمان ۷ طبقه را پوشش می‌دهد و کاملا ضد آلودگی هوا است.

نقاشی دیواری رم

این نقاشی،‌ یک مرغ ماهی‌خوار سه رنگ را به تصویر کشیده که بومی مناطق ساحلی آمریکا است. خالق این اثر می‌گوید:

علت اصلی نقاشی این مرغ ماهی‌خوار، بیش از هر دلیل دیگری این است که در معرض خطر انقراض قرار دارد. اکثر کارهای من برای جلب توجه مردم به مشکلات زیست محیطی نظیر گرم شدن کره زمین و انقراض برخی از گونه‌های حیوانی است. من هنرمندی هستم که به شدت تحت تاثیر موقعیت جغرافیایی قرار می‌گیرم و در مورد این نقاشی دیواری به‌خصوص می‌توانم بگویم که این مرغ ماهی‌خوار قد بلند و باشکوه به خوبی با ابعاد این ساختمان هماهنگ شده است.

نقاشی دیواری رم

رنگ ایرلایت (Airlite paint) باعث تصفیه آلودگی هوا می‌شود و هوای پاکیزه را به آسمان برمی‌گرداند. برآورده شده است که میزان رنگ به‌کار رفته در این نقاشی قابلیتی معادل تمیز‌کنندگی ۳۰ درخت را دارد. این هنرمند خیابانی می‌گوید که این رنگ در عرض ۴ ساعت خشک می‌شود که به نوعی وداع با رنگ‌های سنتی است زیرا به هنرمندان امکان انجام سریع‌تر کارها را می‌دهد. او امیدوار است بتواند چنین نقاشی‌هایی را در شهرهای سراسر دنیا به‌خصوص آمریکا (که در حال حاضر ساکن آنجا است) خلق کند.

نقاشی دیواری رم

این نقاشی دیواری را یوربان۲۰۳۰ (یک گروه غیرانتفاعی زنانه) سفارش داده بود که هدفش آگاهی‌رسانی به مردم در زمینه‌ی موضوعات محیط زیستی از طریق هنر، سینما، ‌مد و موسیقی است. نقاشی شکار آلودگی در منطقه‌ی Ostiense قرار دارد و می‌توان بهترین هنرهای خیابانی رم نظیر دیوار شهرت را در همین محله مشاهده کرد.

منبع lonelyplanet
برچسب‌ها نقاشی

دیدگاه