هزینه سفر به سنندج چقدر است؟

حسن نیامبارک
جمعه، ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۳
هزینه سفر به سنندج چقدر است؟

سنندج از جمله شهرهای کشور است که سفر به آن، می‌تواند به‌عنوان سفری ارزان اما خاطراه انگیز و راحت، در ذهن شما ثبت شود.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۱۶ توسط نیکی قره گوزلویان نوشته شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۵/۱۰ بازنویسی شده است.

سنندج شهری ساخته شده بر پستی بلندی‌های کوهستانی استان کردستان است که بعضی از محله‌های آن می‌توانند بام شهر باشند. در این مقاله از کجارو به سنندج، مرکز استان کردستان سفری می‌کنیم و با هزینه سفر به سنندج، قیمت بلیط هواپیما ، جا به جایی در شهر، اقامت، گشت‌وگذار و همچنین قیمت خورد و خوراک آشنا می‌شویم و به شما کمک می‌کنیم برای سفر خود بودجه‌بندی مناسبی را در نظر بگیرید.

آنچه راجع به هزینه‌های سنندج می‌خوانید

هزینه سفر با هواپیما، اتوبوس و خودرو شخصی به سنندج

مجسمه میدان اقبال

با توجه به گستردگی و تعداد بسیار زیاد شهرها و حتی استانهای ایران، دو شهر با فاصلههای گوناگون را جهت مبدا سفر به سنندج قرار میدهیم، سپس با توجه به راه‌حلهای مختلف میتوانید برای شهر خود نیز هزینههای تقریبی را محاسبه کنید.

هزینه سفر از تهران به سنندج

قیمت بلیط هواپیما از تهران به سنندج

با توجه به برنامه پروازی فرودگاه سنندج، تنها ایرلاین آن فقط به تهران پرواز میکند که هزینه هر صندلی آن برای افراد بزرگسال در تابستان ۹۹ با توجه به پرواز و نوع هواپیما، قیمت بلیط هواپیما سنندج بین ۱۷۵ تا ۳۸۹ هزار تومان است. مدت زمان پرواز آن نیز یک ساعت و پنج دقیقه به طول میانجامد.

قیمت بلیط اتوبوس از تهران به سنندج

دیگر وسيله نقلیه عمومی نیز اتوبوسهای وی‌آی‌پی هستند که از پایانه غرب تهران هر نیم ساعت یک بار حرکت میکنند و هزینه هر صندلی آن تا سنندج بدون تخفیف ۷۹ هزار تومان است؛ که ایدئالترین زمان رسیدن به مقصد هفت ساعت و ربع است؛ اما با توجه به شرايط مختلف ممکن است تا نه ساعت نیز به طول بی‌انجامد.

هزینه سفر با خودرو شخصی از تهران به سنندج

شهرک سعدی برفی

فاصله تهران به سنندج تقریباً ۴۹۰ کیلومتر است که در صورت تمايل به سفر با خودروی شخصی نیز جهت محاسبه مصرف بنزین بایستی هزینه بنزین خود را با توجه به فرمول زیر محاسبه کنید:

 • مصرف سوخت بین شهری خودرو مورد نظر * ۴/۹۰ = لیتر بنزین مصرفی
 • ۶ * ۴/۹۰ = ۲۹/۴ لیتر
 • لیتر بنزین مصرفی * قیمت هر لیتر بنزین = هزینه بنزین مورد استفاده

برای مثال؛ خودرو ۴۰۵ مدل SLX که مصرف بنزین بین شهری و جادهای آن ۶ لیتر در هر صد کیلومتر است، با توجه به نرخ آزاد و کارت سوخت محاسبه می‌کنیم:

تعرفه سهمیه:

۲۹.۴ * ۱۵۰۰ = ۴۴۱۰۰ تومان

تعرفه آزاد:

۲۹.۴ * ۳۰۰۰ = ۸۸۲۰۰ تومان

با این وجود هزینههای سرویس خودرو از قبیل لاستیک، روغن موتور و آب رادياتور و تجهیزات مناسب با فصل سفر و زنجیر چرخ در صورت سفر در پاییز و زمستان را فراموش نکنید و با سرعت مطمئن، رعایت قوانین و حقوق سایر رانندگان، از سفر خود لذت ببرید.

بندرعباس به سنندج

قیمت بلیط هواپیما از بندرعباس به سنندج

با توجه به اینکه تنها پرواز فرودگاه سنندج به تهران است، در صورت تمایل به سفر از بندرعباس به سنندج با هواپیما، بایستی از فرودگاه شهدای پرواز بندرعباس به فرودگاه مهرآباد بلیط پرواز تهیه کنید که این قیمت در تابستان ۹۹ با توجه به کلاس پروازی و نوع هواپیما، قیمت بلیط هواپیما سنندج ۱۹۰ تا ۱,۱۳۳,۰۰۰ تومان قیمت دارد؛ که مجموع مدت زمان پرواز و رسیدن به سنندج بدون در نظر گرفتن وقفه در فرودگاه، دو ساعت و پنجاه دقیقه خواهد شد.

قیمت بلیط اتوبوس از بندرعباس به سنندج

در صورت تمایل به مسافرت با اتوبوس به‌دلیل ایمنی و آسودگی خاطر، به‌دلیل نبودن خط مستقیم بندرعباس به سنندج، باید از دو اتوبوس استفاده کنید که در اینجا دو مسیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

می‌توانید از بندرعباس با اتوبوسهای وی‌آی‌پی به مبلغ ۴۰ هزار تومان و پس از ۸ ساعت به شیراز برسید.

در شیراز از پایانه کاراندیش اتوبوس‌های مسیر شیراز-سنندج یک روز درمیان با اتوبوس‌های معمولی و وی‌آی‌پی مسافران را جابه‌جا می‌کنند. در تابستان ۹۹ قیمت بلیط اتوبوس سنندج ۱۰۹ هزار تومان است. این اتوبوس‌ها ۴۴ نفره و معمولی هستند. بلیط اتوبوس‌های وی‌آی‌پی ۲۵ نفره در این مسیر با قیمت ۱۵۶ هزار تومان به فروش می‌رسد

همچنین میتوانید از بندرعباس با صرف ۷۵ هزار تومان و پس از ۱۴ ساعت به اصفهان برسید. سپس در اصفهان میتوانید بلیط وی‌آی‌پی به قیمت ۹۰ هزار تومان به مقصد سنندج تهیه کنید و پس از ۱۱ ساعت به سنندج برسید.

هزینه سفر با خودرو شخصی از بندرعباس به سنندج

چهار راه جام جم

با در نظر گرفتن مسیر، تقریباً ۱۶۰۰ کیلومتر مابین سنندج و بندرعباس، همانند مسیر تهران، فرمول مصرف بنزین و هزینه آن را دوباره یادآوری و با خودروی ال ٩٠ که مصرف سوخت برون شهری آن ۶.٩ لیتر در هر صد کیلومتر است مثال می‌زنیم:

 • مصرف سوخت بین شهری خودرو مورد نظر * ۱۶ = لیتر بنزین مصرفی
 • ۶.۹ * ۱۶ = ۱۱۰.۴ لیتر
 • لیتر بنزین مصرفی * قیمت هر لیتر بنزین = هزینه بنزین مورد استفاده

تعرفه سهمیه:

۱۱۰.۴ * ۱۵۰۰ = ۱۶۵,۶۰۰ تومان

تعرفه آزاد:

۱۱۰.۴ * ۳۰۰۰ = ۳۳۱,۲۰۰ تومان

هزینه حمل و نقل عمومی در سنندج

برای جابهجایی در شهر سنندج از تاکسی، اتوبوسهای شهری، خودرو شخصی یا سرویسهای آنلاین کرایه خودرو میتوانید استفاده کنید. سنندج در حال حاضر مترو یا اتوبوس تندرو ندارد.

تاکسی میدان اقبال

تاکسی

برای جابهجایی در شهر میتوانید از تاکسی، اتوبوسشهری، خودرو شخصی یا سرویسهای آنلاین کرایه خودرو استفاده کنید. تاکسیهای سنندج که تعداد آنها بیشتر از سه هزار دستگاه است، نیاز شهروندان و مسافران را به‌خوبی تأمین میکنند. کرایه تاکسی نیز در خطوط مختلف متفاوت هستند که این نرخ در تابستان ٩٩، بین ١٣٠٠ تا ٢٣٠٠ تومان است. مسیرهایی که از میدان اقبال (آزادی) تردد میکنند،  به شرح زير هستند:

شهرک سعدی، بهاران، خيابان حسن آباد، شالمان و خیابان کشاورز؛ اما در صورت ابهام میتوانید به‌راحتی از ساکنان شهر مسیر مورد نظر خود را پرس و جو کنید و با مهمان‌نوازی پاسخگوی شما خواهند بود.

هزینه اقامت در سنندج

دور نمای شهر سنندج

برای اقامت در سنندج گزینههای مختلفی وجود دارد؛ از هتلهای لوکس گرفته تا اقامتگاههای بومگردی در اطراف آن. فهرست کاملی از هتل‌های سنندج را میتوانید در کجارو ببینید. اطلاعات کامل هتل‌ها قیمت بهروز و تصاویر از هتل در کجارو فراهم شده است تا بتوانید با آگاهی بیشتری هتل را انتخاب و رزرو کنید؛ با این وجود در ادامه تعدادی از هتلها به‌همراه قیمت آن معرفی میکنیم تا انتخاب راحتتری داشته باشید.

هتل شادی سنندج

پلکان آبیدر

هتل چهار ستاره شادی یکی از هتلهای لوکس سنندج محسوب میشود که محیطی صمیمی و خانوادگی دارد. اتاقهای این هتل مجهز به سیستم تهویه مطبوع و همچنین وایفای رایگان هستند.

با مراجعه به لینک هتل‌های سنندج در کجارو میتوانید از سایت‌های تخفیفی و رزرو آنلاین هتل استفاده کنید. با این وجود اتاقها و هزینههای این هتل بدون احتساب تخفیف در تابستان ٩٩ به شرح زیر است:

 • اتاق یک تخته: ٣٣١ هزار تومان + صبحانه
 • اتاق دو تخته توئین یا دو تخته دبل: ۴٩۶ هزارتومان + صبحانه
 • سوئیت دو نفره: ۵۴۶ هزار تومان + صبحانه
 • اتاق سه تخته: ۵۶٨ هزار تومان + صبحانه
 • اتاق کانکت چهار نفره: ١,٠۴١,٠٠٠ تومان + صبحانه

در صورتی که محدودیت بودجه ندارید و مایل هستید در هتلی لوکس که دسترسی خوبی به جاهای تاریخی و دیدنی شهر دارد اقامت کنید، این هتل برای شما مناسب است.

هتل جهانگردی

سه راه شالمان

هتل جهانگردی از هتلهای سه ستاره در شهر سنندج است که چشماندازی زیبا به دریاچه آبیدر دارد. این هتل در انتهای خیابان پاسداران، سه راه شالمان، جنب امور آب قرار دارد.

قیمت رزرو اتاقهای این هتل به‌ازای هرشب و بدون در نظر گرفتن تخفیف رزرو آنلاین، به شرح زیر است:

 • اتاق دو تخته توئین یا دبل: ٣٨۶ هزار تومان + صبحانه
 • اتاق سه تخته: ۴٩٨ هزارتومان +صبحانه
 • سوئیت سه نفره: ۵٧٠ هزار تومان + صبحانه
 • سوئیت یک خوابه چهار نفره: ۶٩۶ هزار تومان + صبحانه
 • سوئیت دو خوابه چهار نفره: ٨١۶ هزارتومان + صبحانه
 • ویلا دو خوابه چهار نفره: ٩٠٠ هزار تومان + صبحانه

هتل سه ستاره جهانگردی با دارا بودن محیط زیبا، واحدهای اقامتی مناسب و پرسنل مودب، اقامت خوبی در سفر به مرکز کردستان برای‌ شما رقم خواهد زد.

هزینه گشت‌وگذار در سنندج

طبیعت گردی

سینما روباز آبیدر

برای گشت‌وگذار و لذت بردن از شهر هم تفریحات کم هزینه و هم، هزینهبر وجود دارد. در کل تفریحات کم هزینه شامل گشت‌وگذار در طبیعت، همچون؛ پارکها است که معروفترین آن پارک جنگلی آبیدر است. این پارک جنگلی به شما این امکان را میدهد در هر ساعت از شبانه روز، در محیطی امن و محافظت شده به گشت‌وگذار بپردازید و از منظره شهر لذت ببرید. هزینه ورودی خودرو شخصی فقط ٢٠٠٠ تومان است که در صورت تمایل به پيادهروی و پارک خودرو بیرون از محوطه هزینهای متقبل نمیشوید.

فرهنگی هنری

علاوه بر طبیعت، جاهای دیدنی سنندج  از قبیل مسجد جامع سنندج یا دارالاحسان، چهارباغ و عمارت خسروآباد، عمارت آصف خانه وزیری (خانه کرد)، عمارت مشیر دیوان، حمام خان سنندج، موزه سنندج یا عمارت سالار سعید جهت بازدید عموم به‌طور معمول بیش از ۵ تا ١٠ هزار تومان اخذ نخواهند کرد.

سینما بهمن

در کنار این بناها بزرگترین سینمای غرب کشور به نام سینما بهمن، متعلق به سنندج است. این سینما دو سالن در طبقه همکف و یک سالن در طبقه دوم خود دارد که در تمام روزهای سال به غیر از تعطیلات رسمی به دوستداران سینما خدمات رسانی می‌کند. هزینه هر سانس بلیط آن ۱۵۰۰۰ تومان است، اما در روزهای سه‌شنبه می‌توانید به قیمت ۸۰۰۰ تومان بلیط نیم‌بها تهیه کنید.

مراکز خرید و رفاهی

سالن بیلیارد سنندج

اما در صورتی که در کنار گشت‌وگذار از هزینه کردن نیز لذت میبرید، پیشنهاد ما مراکز خرید لوکس همچون مجتمع تجاری و رفاهی بانتا آبیدر است؛ که میتوانید ساعتها مشغول گشت‌وگذار و خرید باشید و در کنار آن از مراکز ماساژ با صندلیهای ماساژور و راحتی ، بازیهای واقعیت مجازی به‌همراه تجربه انواع بازیها و ویدئوهای بسیار شبیه به واقعیت و کافه رستوران لوکس که تجربهای شگفت انگیز در سنندج برای شما رقم خواهد زد؛ اما در صورت تمایل به تجربه حداقلی با ٢٠ هزار تومان نیز می‌توانید از این مراکز استفاده کنید.

دیگر مرکز رفاهی، مجموعه فامیلی لند است که در دل پارک معروف دیدگاه قرار دارد. این شهربازی گزینه ایدهآلی برای تجربه بازیهای گروهی همچون ماشین کوبنده، بیلیارد و بولینگ است که برای استفاده از این خدمات با حداقل ١۵ هزار تومان به‌ازای هر نفر نیز میتوانید از آن لذت ببرید. در کنار این موارد کافه دنجی نیز وجود دارد که محل آرام و مناسبی برای رهایی از تنش روزانه خواهد بود.

هزینه خورد و خوراک در سنندج

همان طور که در ابتدا گفتیم، هزینه سفر به سنندج به گونهای اقتصادی است که قیمت رستورانها و کافههای آن به جرأت میتوان گفت قیمت چند سال قبل تهران است. رستوران‌های بسیار زیادی در سنندج مشغول به فعالیت هستند که بسیاری از این کسب و کارها به‌وسیله سرویس آنلاین سفارش غذا قابل سفارش هستند. یکی از کافه رستوران‌های سنندج به نام لیندو در سه راه شالمان قرار دارد. علاوه بر نما و محیط دل‌انگیز، با توجه به تجربه خود نگارنده، کیفیت و طعم قابل قبولی دارد. در اینجا نیز صرفاً به رنج قیمتی این رستوران در سنندج می‌پردازیم تا از میانگین هزینه خورد و خوراک در رستوران‌های سنندج مطلع شوید.

پیش غذا

لازانیا لیندو

لیست انتخابی پیش غذا به‌همراه قیمت را میتوانید مشاهده کنید:

 • سالاد مخصوص لیندو: ٢۵٠٠٠ تومان
 • سالاد سزار: ٢٢٠٠٠ تومان
 • سالاد فصل: ١٠٠٠٠ تومان
 • سالاد کلم: ۵٠٠٠ تومان
 • سوپ جو: ١٠٠٠٠ تومان
 • سوپ قارچ و شیر: ١٢٠٠٠ تومان
 • سیب‌زمینی ویژه: ١٨٠٠٠ تومان
 • چیز سیب‌زمینی: ١۵٠٠٠ تومان
 • لقمه سوخاری: ٢٠٠٠٠ تومان
 • نان سیبزمینی: ١٧٠٠٠ تومان
 • نرمال سیب‌زمینی: ١۴٠٠٠ تومان
 • قارچ سوخاری: ١۴٠٠٠ تومان
 • دوغ لیوانی: ٢۵٠٠ تومان

غذای اصلی

منوی غذاهای ایرانی به‌همراه قیمت نیز به شرح زیر است:

 • بال کبابی: ٣٢٠٠٠ تومان
 • کته مرغ و زرشک: ٣۵٠٠٠ تومان
 • جوجه کباب مخصوص: ٣۵٠٠٠ تومان
 • جوجه کباب فیله حلزونی: ٣۵٠٠٠ تومان
 • کته برگر: ۴٠٠٠٠ تومان
 • کباب لقمه مخصوص: ۴٠٠٠٠ تومان
 • کباب بختیاری: ۴۶٠٠٠ تومان
 • کباب قفقازی: ۴٨٠٠٠ تومان
 • ماهی قزل آلا: ۵٠٠٠٠ تومان
 • کباب برگ مخصوص: ۶٠٠٠٠ تومان
 • کباب وزیری: ٧٠٠٠٠ تومان
 • کباب سلطانی مخصوص: ٩۵٠٠٠ تومان
 • سینی کباب مخصوص لیندو: ١٣٠٠٠٠ تومان

غذاهای فست فودی

برگر

دیگر منوهای این کافه رستوران شامل برگرهای سینگل و دبل است. قیمت برگرهای سینگل از ١٨٠٠٠ تا ٢۵٠٠٠ تومان است و برگرهای دبل نیز ٢٩٠٠٠تا۴۵٠٠٠ تومان قیمت دارند. ساندویچ‌های هات داگ، فیله، چیکن، رست بیف و کنتاکی نیز در اینجا سرو میشود که بین ١٨٠٠٠تا٣٠٠٠٠ تومان هزینه در بر دارد.

پاستا، لازانیا و استیک این رستوران نیز مابین ٢٠٠٠٠ تا ۶۵٠٠٠ تومان قیمت دارند. علاوه بر این پیتزاهای ایتالیایی و آمریکایی نیز در طعمهای مختلف قابل سفارش هستند که قیمت پیتزاهای ایتالیایی بین ٣٠٠٠٠ تا ۴٢٠٠٠ تومان است و پیتزاهای آمریکایی که تنوع بیشتری هم دارد، از ٢٨٠٠٠ تومان شروع میشود و حداکثر قیمت یک پیتزا ٧٠٠٠٠ تومان است.

دسر و نوشیدنی سرد

مقاله‌ مرتبط:

در صورت تمايل به ادامه گپ و گفت و لذت بردن از نمای شهر، در لیندو همچنان با رویی گشاده از شما پذیرایی خواهند کرد. به‌عنوان دسر، شیک‌ها و بستنی‌ها گزینه بسیار مناسبی هستند که ١٠٠٠٠ تا ١٩٠٠٠ تومان قیمت دارند. اما اگر نوشیدنیهای سبکتری را بخواهید انتخاب کنید، نوشیدنیهای سرد که بین ١٢٠٠٠ تا ١۵٠٠٠ تومان هستند، انتخاب مناسبی خواهند بود.

دمنوش و قهوه

در صورتی که ترجیح میدهید میان وعده را در اینجا میل کنید، دمنوش‌های گیاهی لیندو که حداکثر ١٠٠٠٠ تومان قیمت دارند انتخاب بسیار مناسبی هستند. همچنین اگر نیاز به انرژی دوباره در طول روز داشته باشید، با لیست بلندبالایی از قهوه‌های این کافه رستوران که ١٠٠٠٠ تا ١٧٠٠٠ تومان است، میتوانید مطمئن باشید تا زمانی که در سنندج هستید، قهوه تکراری نخواهید خورد.

پارک گولان

کلام آخر...

همان طور که در ابتدا با راهها و روشهای مختلف سفر به سنندج آشنا شدیم، متوجه شدیم با حداقل ۸۰ هزارتومان می‌توان به سنندج مسافرت کرد و با احتساب ۴۰۰ هزارتومان هزینه اقامت، دو وعده ناهار و شام در کافه رستوران به ازای نفری ۷۵ هزارتومان به همراه تفریح و گردش در سنندج به مبلغ ۴۵ هزارتومان، با روزانه ۶۰۰ هزارتومان به ازای هر نفر می‌توان تجربه لذت بخشی را در خاطرات خود و عزیزان خود ثبت نمود. تلاش ما در تحریریه کجارو تهیه به روزترین اطلاعات، جهت کمک به تصمیمگیری در سفرهای شما است. اما اگر پیشنهاد و اطلاعاتی دارید، میتوانید آن‌ها را در بخش نظرات با ما و کجاروییهای عزیز به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط:

  دیدگاه