امامزاده شهسوار لردگان، سیاحت و زیارت همزمان

امامزاده شهسوار لردگان، سیاحت و زیارت همزمان

زهرا  آذرنیوش
| شنبه, ۱۴ مهر ۹۷ ساعت ۱۷:۴۵

آرامگاه امامزاده شهسوار در لردگان است و به دلیل قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی سرسبز و جنگل‌های زیبا علاوه بر مکانی زیارتی، منطقه‌ای سیاحتی و تفریحی محسوب می‌شود.

آرامگاه، بقعه یا مقبره، ساختمانی است که به‌عنوان بنای یادبود برای فرد یا افرادی ساخته شده است که گور آنان درون این ساختمان قرار می‌گیرد. به‌طور معمول آرامگاه با مزار عادی تفاوت دارد و برای افرادی ساخته می‌شود که سرشناس‌ و معروف باشند. این افراد یا افرادی مذهبی و عارف و یا شعرا و سیاستمداران را شامل می‌شوند. در قرون اولیه اسلامی، سادات و شیعیان به دلیل فشارهای حاکمیت عباسی به ایران مهاجرت کردند. به همین دلیل امروزه در ایران آرامگاه‌ها و امامزاده‌های بسیاری موجود است، یکی از این آرامگاه‌ها، بقعه امامزاده شهسوار لردگان است که مکانی زیارتی و سیاحتی محسوب می‌شود.

امامزاده شهسوار لردگان

عکس از  سایت پایگاه جامع امامزادگان

روستای شهسوار

روستای شهسوار در شهرستان لردگان است و مهمترین قطب زیارتی و سیاحتی این شهرستان است

روستای شهسوار در حد فاصل استان چهارمحال و بختیاری و خوزستان و در شهرستان لردگان قرار گرفته است. این روستای سرسبز دارای آب و هوای معتدل و مراتع سرسبز با گونه‌های مختلف درختان از جمله بلوط است. وجود رود خروشان کارون و گذر آن از این روستا از دور جلوه‌های دیگری به آن بخشیده است. این روستا در  نزدیکی دو شهرستان اردل(بخش میانکوه) و ایذه(بخش دهدز) واقع شده است. مردم ديار شهسوار از سادات بختياري، از شاخه هفت لنگ، باب بهداروند و از طايفه جانكي سردسير(تيره شهسواري) هستند. گويش مردم اين روستا لري بختياري و فرهنگ و آداب و رسوم آنها هم بختياری است. ساكنين اين روستا بيشتر به كار دامداري و كشاورزي مشغول هستند. روستای شهسوار که مکانی زیارتی و سیاحتی محسوب می‌شود، آثار تاریخی بسیاری از جمله آب انبار، بقایای پل‌های قدیمی دارد. جاده روستای شهسوار یک جاده خاکی است. روستای شهسوار، مهمترین قطب زیارتی شهرستان است و باید امکانات رفاهی و مسیر دسترسی بهتری برای دسترسی گردشگران در آن فراهم شود.

روستای شهسوار لردگان

عکس از  وبلاگ سلام لردگان

امامزاده شهسوار

بقعه امامزاده شهسوار در شهرستان لردگان در مکانی سرسبز و طبیعتی زیبا قرار گرفته و موقعیتی تفریحی دارد

 بقعه امامزاده شهسوار در حدود ۴۵ کیلومتری شهر لردگان در روستای شهسوار قرار گرفته است. سکنه روستا به دلیل احتمال رانش زمین، به شهرک شهسوار واقع در شهرستان لردگان مهاجرت کردند. بقعه امامزاده شهسوار در مکانی سرسبز قرار گرفته و اطراف آن را طبیعتی زیبا در بر گرفته است. بنای امامزاده از سمت مشرق به کوه، از مغرب به باغ‌های میوه، از شمال به خانه‌های خالی از سکنه و از سمت مغرب به مزارع بایر محدود می‌شود. این مکان زیارتی به دلیل قرار داشتن در موقعیتی جغرافیایی با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، از موقعیتی گردشگری و تفریحی نیز برخوردار است و مکانی سیاحتی نیز محسوب می‌شود. اهالی شهر لقعه امامزاده را مربوط به یکی از فرزندان امام موسی کاظم می دانند. همچنین تابلوی موجود در سردر بقعه امامزاده، مام امامزاده محمد بن موسی کاظم نوشته شده است. گفته شده امامزاده مزبور از دینور به جبل و از آنجا به لردگان مهاجرت کرد و در دهه آخر قرن چهارم هجری وفات یافته و در همان مکان مدفون شده است.

امامزاده شهسوار لردگان

عکس از سایت جامع امامزادگان

بنای امامزاده در میان فضایی سرسبز و پر از درختان بلوط است و چشم امداز گنبد امامزاده به شکل مخروطی از وسط بلوط ها پیداست

 معماری بنای امامزاده شهسوار لردگان، با طرح مستطیل ساخته شده است. این بنای مستطیل شکل از دو بخش تشکیل شده که بخش اول آن اتاقی مستطیلی است که پوشش طاق‌های آن از نوع جناقی ساخته شده است. بخش دوم بنای امامزاده، فضای اصلی و گنبددار آن است. راه ورودی این بنا در درون اتاق بخش اول قرار دارد و پوشش ورودی با قوسی از نوع تخت تشکیل شده است. بقعه امامزاده شهسوار شامل ایوان، شبستان، حرم، زایرسرا و صحن است که در زمینی به مساحت ۲۵۰۰ متر مربع شامل زایرسراهای روباز و مسقف و پارکینگ است. بنا تزئيناتی شبیه به قطاربندی دارد که زیر ساقه گنبد آن به چشم می‌خورد. گنبد بنا به شکل مخروطی است و ارتفاعی۵ متری دارد که در میان جنگل‌های بلوط زاگرس خودنمایی می‌کند. بقعه امامزاده شهسوار در سال ۱۳۸۲ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۸۳۴۸ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. ایوان بقعه رو به شمال قرار دارد و در این بقعه شبستان کوچکی به ابعاد ۶در۲متر قرار دارد که بر روی آن گنبد عرقچینی ضربی قرار دارد. پس از عبور از این فضا به مدخل باریکی که قطر دیوار آن یک متر است و به حرم امامزاده متصل می‌شود که که ابعاد ۵ در ۵ دارد.

امازاده شهسوار لردگان

عکس از  وبلاگ سلام لردگان

قدمت بنای امامزاده را به دوران صفویه می رسانند

 قدمت بنای امامزاده شهسوار به احتمال بسیار مربوط به دوره صفویه است. به گفته اهالی روستا، بنای امامزاده در سال ۱۳۴۷ هجری شمسی بازسازی شده است. در این سال گویا امامزاده به خواب یکی از اهالی روستا آمده و وی با هزینه شخصی خود، گنبد را به سبک معماری قبلی بازسازی کرده است. این بازسازی انجام شده، به دلیل سستی عناصر استفاده شده چندان دوامی نداشته است. چنانچه در پیشین نیز گفته شد فضای اطراف امامزاده را، فضایی سرسبز دربر گرفته است. پوشش گیاهی بلوط یکی از اصلی‌ترین پوشش‌های گیاهی این منطقه است. بلوط گیاهی است که مورد احترام مردم منطقه بوده و از اهمیت خاصی برای برخوردار است. اگر به شهر لردگان سری زدید یا گذری داشتید می‌توانید از این مکان زیارتی-سیاحتی دیدن کنید.

 شهسوار لردگان

عکس از  تاپ توریسم

عکس کاور از پایگاه جامع امامزادگان

دیدگاه  

    تبلیغات