دشت مورپیسه کاکان، بهشت لاله های واژگون

دشت مورپیسه کاکان، بهشت لاله های واژگون

زهرا  آذرنیوش
| پنجشنبه, ۱۷ آبان ۹۷ ساعت ۱۷:۴۵

دشت مورپیسه کاکان یکی از جاذبه‌های طبیعی در نزدیکی شهر یاسوج است که در فصل بهار و ماه اردیبهشت چشم‌اندازی رویایی را به نمایش می‌گذارد.

استان زیبای کهگیلویه و بویراحمد با داشتن چشمه‌ها و تفرجگاه‌ها، آبشارهای زیبا، رودخانه‌های خروشان طبیعتی بکر و خاص داشته و با به نمایش گذاشتن مناظر بدیع گردشگری، پذیرای گردشگران است. این استان با داشتن ۲۸۰ تفرجگاه طبیعی، حدود ۲۶۰۰ اثر تاریخی، ۷۵۰ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و مواهب طبیعی چشم‌نواز، مکانی مناسب برای گردشگران و به‌خصوص طبیعت‌گردان است. شهرستان بهمئی از مناطق سردسیری کهگیلویه و بویراحمد است که به دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی از جمله شهرهای شناخته شده استان محسوب می‌شود. این شهرستان به واسطه زیبایی‌ها و آب و هوای مطبوعش هر ساله در فصول سبز، پذیرای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت است.یکی از این آثار طبیعی زیبا دشت مورپیسه کاکان است.

دشت مورپیسه

روستای کاکان

دشت مورپیسه در روستای کاکان از توابع بخش مرکزی بویراحمد قرار دارد

روستای کاکان از توابع بخش مرکزی شهرستان بويراحمد، در ۳۰ کيلومتري جنوب شرقی ياسوج قرار دارد. روستای کاکان از اطراف به ارتفاعات بلند و سر به فلک کشيده دنا محدود می‌شود. آب و هوای اين روستا در فصول بهار و تابستان، مطبوع و دلپذير و در زمستان سرد است. روستای کاکان از روستاهای تاريخی و با قدمت استان کهکيلويه و بويراحمد است. اين روستا در گذشته، ييلاق خوانين بويراحمدی بوده و بیش از ۲۰۰۰ سال قدمت دارد. در قسمت‌هايی از اين روستا، کتيبه‌های مربوط به دوره هخامنشی کشف شده است. درخصوص اینکه چرا این منطقه را کاکان می‌گویند، روایات متعددی وجود دارد. در این مورد، سندی در فارسنامه ناصری موجود است که ضمن بر شمردن خصوصیات طبیعی منطقه کاکان و کمهر گفته است: چند سالی است که این منطقه را قاسم خان کشکولی تصاحب کرده و گویا این منطقه را که دشتی هموار و سرشار از چشمه‌های آب شیرین و زمینی حاصل‌خیز است را به زیر کشت گندم می‌برند.

دشت مورپیسه کاکان

روستای کاکان جاذبه های طبیعی بسیاری دارد که آبشار مارگون و دشت مورپیسه از مهم‌ترین آن‌ها است

عده‌ای دیگر عقیده دارند که اسم اصلی دهستان کان‌کان بوده که مفهوم این دو کلمه معدن در معدن یا معدن معدن‌ها است. علت چنین تعبیری را وجود معادن وکانی‌های زیرزمینی آن از جمله گوگرد، نمک، نفت و آهن و… می‌دانند که بیشتر در منطقه تل خالی است. اخیرا این منطقه جهت ایجاد منطقه گردشگری به بخش خصوصی واگذار شده است که اقدام به خرید زمین از کشاورزان و… کرده‌اند. گروه دیگر چنین عقیده دارند که کاکان و ماکان دو تن از فرزندان تیمور لنگ بوده‌اند که کاکان در این منطقه به کشت وزرع با زیردستان خود پرداخته، به همین علت نام این دهستان کاکان نامیده شده است. در بین نقل قول‌های یاد شده، قول دوم که نام‌گذاری منطقه کاکان را ناشی از معادن و منابع آن می‌نامد منطقی‌تر و با سندتر است. روستای کاکان چشم‌اندازهای طبيعی بسيار زيبايی دارد. مهمترين جاذبه‌های طبيعی اين روستا: آبشار زيبا و شگفت‌انگيز مارگون است که در مرز دو استان کهکيلويه و بويراحمد و فارس، در شرق شهر ياسوج و در نزديکی روستاهای مارگون و کاکان واقع شده است. اين آبشار بلند در بالا دست تنگه زيبا و خوش آب و هوای مارگون جاری است. رگه‌های متعدد و حيرت‌آور آن به درون دره سرازير می‌شوند.

ابشار مارگون

دشت مورپیسه

دشت مور پیسه از مهم‌ترین و طبیعی‌ترین جاذبه‌های شهر کاکان است. این دشت که پر از لاله‌های واژگون است، قسمت وسیعی را در بر گرفته و زیبایی آن همچون بهشت است. دامنه‌های مملو از لاله‌های واژگون و ديگر گل‌های وحشی، زيبايی منحصر به فردی به اين دره بخشيده است. چشم‌انداز اين دره رويايی برای طبيعت دوستان، جاذبه‌ای بسيار جالب توجه و استثنايی است.

دشت مورپیسه کاکان

دشت مورپیسه در بهار با لاله‌های واژگون تزیین می‌شود

 فاصله دشت مورپیسه کاکان تا شهر یاسوج، حدود ۳۵ کیلومتر است. زیبایی این دشت عظیم غیرقابل توصیف است. این دشت در فصل بهار اما چهره دیگری به خود می‌گیرد. در فصل بهار طبیعت‌گردان می‌توانند به تماشای لاله‌هایی بنشیند که در دشت مورپیسه کاکان در نیایش عظمت طبیعت و زیبایی خویش فرو رفته‌اند. لاله‌های واژگون گلدان‌های وارونه طبیعت‌اند. دامنه رشته‌کوه دنا گلفرش‌های اینچنین زیبا کم ندارد و به راستی که دامنه‌های دنا را می‌توان گلشن زیبایی‌ها دانست. چراغ و فندیل‌های واژگون و سر به زیر این دشت در پهنه طبیعت این منطقه غیرقابل توصیف و رویایی‌اند. بهار با لاله‌های واژگون این دشت دیدنی‌تر از هر بهار دیگری است.

دشت مورپیسه کاکان

دشت مورپیسه در اردیبهشت زیباترین چهره را به خود می‌گیرد

نزدیکی این دشت به دو شهر یاسوج و سی‌سخت هرساله امکان بازدید مسافران زیادی را فراهم می‌کند. در مسیر جاده یاسوج به یزد جاده‌ای به سمت آبشار مارگون و شهرستان سپیدان منشعب می‌شود که پیش از رسیدن به استان فارس، از دشت مرتفع و زیبای مورپیسه عبور می‌کند. این دشت در اردیبهشت ماه پوشیده از گل‌های لالۀ واژگون است. در بهار دشت مورپیسه زیباترین چهره خود را عرضه می‌کند. دشت لاله‌های واژگون مورپیسه، به سان قالیچه‌ای رنگارنگ است که در دامنه رشته‌کوه دنا جان آدمی را به تماشا فرا می‌خواند.

دشت مورپیسه کاکان

 

 عکس کاور و عکس‌های دشت مورپیسه از عیسی فتاحی

برچسب‌ها دشت یاسوج

دیدگاه  

    تورهای برگزیده

    تبلیغات