تالاب برم شیر، تالابی زیبا در دل  دره تنگ شیر

تالاب برم شیر، تالابی زیبا در دل دره تنگ شیر

زهرا  آذرنیوش
| سه شنبه, ۲۲ آبان ۹۷ ساعت ۱۷:۴۵

تالاب برم شیر از جاذبه‌های طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد است. این تالاب زیبا که در روستای برم شیر قرار دارد، برای بسیاری  ناشناخته است.

تالاب‌ها محیط‌هایی هستند که مشخصات‌شان چیزی میان خشکی و آب است. تالاب‌ها ممکن است همیشه آب داشته باشند یا اینکه گاه خشک و گاهی آب‌دار باشند. برخی تالاب‌های نزدیک دریا با جزر و مد تغییر وضعیت می‌دهند. مشخصه اصلی تالاب‌ها، ماندگاری نسبی آب در آن‌ها است. آب تالاب‌ها ممکن است شور یا شیرین باشد. اهمیت تالاب‌ها برای محیط زیست به اندازه‌ای بود که حدود ۷۰ سال پیش کنوانسیونی در مورد آن‌ها تشکیل شد. در این کنوانسیون موضوع حفظ تالاب‌ها در سراسر جهان مطرح شد. این کنوانسیون که با نام کنوانسیون رامسر شناخته می‌شود، معاهده‌ای بین‌المللی است که در ۱۹۷۱ به منظور حفظ و نگهداری تالاب‌ها امضا شد.

تالاب برم شیر از جاذبه‌های طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد است

استان زیبای کهگیلویه و بویراحمد با داشتن چشمه‌ها و تفرجگاه‌ها، آبشارهای زیبا، رودخانه‌های خروشان همراه با مناظر بدیع گردشگری، پذیرای گردشگران است. این استان با داشتن ۲۸۰ تفرجگاه طبیعی، حدود ۲۶۰۰ اثر تاریخی، ۷۵۰ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و مواهب طبیعی چشم‌نواز مکانی مناسب برای گردشگران و به‌خصوص طبیعت‌گردان است. شهرستان بهمئی از مناطق سردسیری کهگیلویه و بویراحمد است که به دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی، توریستی از جمله شهرهای شناخته شده استان محسوب می‌شود. این شهرستان به واسطه زیبایی‌ها و آب و هوای مطبوعش هر ساله در فصول سبز، پذیرای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت است. یکی از این جاذبه های طبیعی زیبا، تالاب برم شیر است.

تالاب برم شیر گستره شمالی جنوبی دارد و در دره تنگ شیر واقع شده است

تالاب برم شیر یکی از تالاب‌های استان کهگیلویه و بویراحمد است. این تالاب شاید برای بسیاری از ایرانیان ناشناخته باشد. تالاب برم شیر مساحتی حدود ۵۰۰۰ مترمربع دارد. مکان دقیق این تالاب در دره‌ تنگ شیر بویراحمد است. دره تنگ شیر در غرب ارتفاعات کلاتک از رشته‌کوه‌های زاگرس قرار دارد. ارتفاع تالاب برم شیر از سطح دریا حدود ۷۴۰ متر است. گستره تالاب شمالی جنوبی است. طول آن حدود ۱۵۰ متر و عرض آن حدود ۵۰ متر است. تالاب برم شیر در ۲ کیلومتری جنوب روستای برم شیر قرار گرفته که از جاده ارتباطی پاتاوه به دهدشت، قبل از سه راهی دختر، جاده فرعی از جنوب رودخانه مگرمون قابل دسترسی است.

تالاب برم شیر دارای چشم‌اندازی جذاب بوده و قابلیت تبدیل شدن به تفرجگاه را دارد

منطقه‌ای که تالاب برم‌شیر در آن قرار دارد، منطقه‌ای زیبا و سرسبز است. این منطقه از قابلیت‌ تفرجگاهی‌ جالبی‌ برخوردار است‌ و می‌تواند به‌ محیطی‌ مناسب‌ برای‌ گذران‌ اوقات‌ فراغت ‌تبدیل‌ شود. چشم‌انداز و پیرامون‌ تالاب‌ بسیار جذاب‌ و دیدنی‌ است. این تالاب زیبا که از قابلیت بالایی برای جذب گردشگر برخوردار است، در صورت رسیدگی می‌‌تواند طبیعت‌گردان بسیاری را به سمت خود جذب کرده و به محیطی مناسب برای گذران اوقات فراغت تبدیل شود. اگر به استان کهگیلویه و بویراحمد گذرتان افتاد، به شهرستان بویراحمد و روستای برم شیر بروید و در ارتفاعات آن از این تالاب زیبا دیدن کنید. از شما کاربران عزیز اگر به این استان سفر کرده و از این تالاب زیبا بازدید داشتید، می‌توانید تصاویر خود را با کجارو به اشتراک بگذارید.

عکس کاور از tiravital

برچسب‌ها لوکیشن تالاب

دیدگاه  

    تبلیغات