فیلادلفیا؛ اتفاقی عجیب و غریب در یک چشمه در زمان عبور قطار زیرزمینی

نگین توکلی
پنجشنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۰
فیلادلفیا؛ اتفاقی عجیب و غریب در یک چشمه در زمان عبور قطار زیرزمینی

ژانت اشلمن با یک چیدمان هنری جدید در پارک دل ورث فیلادلفیا، صحنه‌ای جادویی و منحصر به فرد را به وجود آورده است. برای جزئیات بیشتر در این مقاله با ما بخوانید.

دل ورث پارک (Dilworth Park)، واقع در گوشه غربی تالار شهر فیلادلفیا، با میزبانی از یک کافه، چمن‌های پرپشت و گیاهان درختی ایده‌آل، یک فضای سرزنده و شاداب است. یکی از ویژگی‌های برجسته این پارک که توجه زیادی از سمت مردم را به این نقطه مرکزی شهر می‌کشاند، چشمه دل ورث پارک است.

در فصل تابستان، شهروندان فیلادلفیا و گردشگران برای خنک شدن از آن استفاده می‌کنند و در فصل زمستان، این چشمه تبدیل به رینگ اسکیت روی یخ می‌شود. اما امروز، این چشمه حتی متمایزتر شده است.

یک چیدمان هنری جدید به صورت دائمی در این محل افتتاح شده است که در زمان عبور قطار از زیر این چشمه با فوران مه از زمین و نورپردازی بینظیر، هر بیننده‌ای را به سمت خود می‌کشاند.

دل ورث پارک فیلادلفیا

در زمان عبور مترو، نور و مه از داخل زمین فوران می‌کنند. عکس از سحر کاستون هاردی

این کار هنری مخصوص و ویژه با نام پالس (Pulse) توسط ژانت اشلمن (Janet Echelman)، هنرمند شناخته‌شده برای اثر «مجسمه‌های متحرکی که مرزهای هوایی شهری را تغییر شکل می‌دهند»، خلق شده است.

این چیدمان با الهام از تاریخ میدان مرکزی به‌عنوان قطب حمل و نقل و آب فیلادلفیا، الگوهای مترو و خطوط ترابری که در زیر چشمه بهم پیوسته‌اند را دنبال می‌کند.

با حرکت وسایل نقلیه در زیر زمین، هاله‌های ۱٫۲ متری (۴ فوتی) رنگارنگی از مه پودری در سراسر سطح چشمه حرکت و خطوط حمل و نقلی که بیش از ۷۰ هزار مسافر را هر روز به این نقطه می‌آورند را دنبال می‌کنند.

این مه فرار از آب فیلتر و صاف‌شده درست و سپس وارد پروژه نوری این هنرمند خلاق می‌شود؛ بنابراین کودکان شما می‌توانند با خیال راحت و در امنیت در اینجا بازی کنند.

ژانت اشلمن گفت:

من احساس کردم که آب بهترین ماده برای سخن گفتن از تاریخ این مکان است. اولین سیستم شهری آبی آمریکا در سال ۱۸۰۱ بعلاوه اولین چشمه عمومی این سرزمین و مجسمه‌ای بر فراز آن، در این نقطه ساخته شده است. من همچنین می‌خواستم این محل تبدیل به جایی برای تفریح شود و راهی برای شناخت شهرتان! هنر من درست مانند یک اشعه ایکس زنده از سیستم گردش خون شهر است.

دل ورث پارک فیلادلفیا

هنرمند ژانت اشلمن قصد دارد تا با پروژه پالس، یک اشعه ایکس زنده از سیستم گردش خون شهر خلق کند. عکس از ژانت اشلمن

اولین فاز پروژه هنری پالس در ماه سپتامبر در گوشه شمالی چشمه روی خطوط ترابری مترو (خط سبط مترو) افتتاح شد و قرار است دو بخش دیگر آن که الگوی حرکتی مارکت-فرانکفورد (Market-Frankford)، خط آبی و برود استریت (Broad Street)، خط نارنجی مترو را دنبال می‌کنند به زودی تکمیل شوند.

دل ورث پارک فیلادلفیا

قرار است دو بخش دیگر این چیدمان هنری که الگوی خطوط حمل و نقل مختلف فیلادلفیا را دنبال می‌کند، به زودی افتتاح شوند. عکس از ملوین اپس

ژانت اشلمن و تیم وی برای تنظیم دقیق و امتحان مکانیزم‌های دستگاه‌ها که نورپردازی ال ای دی رنگارنگ اثر و مه متحرک را فراهم می‌کنند و همچنین تنطیم آن‌ها برای نور روز و ساعات شب با شهرداری منطقه مرکز شهر و تیم طراحی پارک دل ورث، همکاری نزدیکی داشتند.

رنگ مرتبط به هر خط مترو با ترکیب چندین رنگ مجزا از نور با الهام از نقاشی‌های مارک روتکو (نقاش اکسپرسیونیست انتزاعی آمریکایی و لیتوانیایی تبار) ایجاد شده است.

 

 

مطالب مرتبط:

    منبع .lonelyplanet
    برچسب‌ها چشمه اثر هنری

    دیدگاه