نگاه کلی به ۱۳ کاخ ریاست‌ جمهوری؛ درون کاخ و نمای بیرونی آن

نازنین امانت
پنجشنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۵
نگاه کلی به ۱۳ کاخ ریاست‌ جمهوری؛ درون کاخ و نمای بیرونی آن

کاخ‌های ریاست جمهوری جلوه‌ای از هر کشور هستند و در معماری آن‌ها طراحی‌هایی نمادین به‌ چشم می‌خورد. به همین دلیل این کاخ‌ها از جاذبه‌های گردشگری کشورها محسوب می‌شوند. در مقاله زیر به چند مورد از کاخ‌های ریاست جمهوری معروف جهان اشاره می‌کنیم.

رسیدن به مقام ریاست جمهوری، رویای نادری است که فقط برای افرادی شجاع و پرشور قابل دست‌یابی است. علت این رویا چه می‌تواند باشد؟ پول، قدرت، شهرت، توانایی کمک به ایجاد ملتی افتخارآمیز، توانایی تغییر یک ملت و یا تنها به‌ دلیل اقامت در خانه و اتاق کاری مجلل که در صورت به حقیقت پیوستن این رویا می‌توان به آن دست یافت!

با این‌که بی‌اهمیت به‌ نظر می‌رسد اما هنگامی که شما این ساختمان‌ها، کاخ‌های مجلل ریاست جمهوری یا هر آن‌چه که نامیده می‌شود را می‌بینید، رسیدن به ریاست جمهوری بعدی کشور؛ نه‌تنها یک شغل رویایی است بلکه راهی است تا شانسی برای زندگی در خانه‌ای رویایی و کار کردن در دفتری رویایی داشت. در اینجا نگاهی به ۱۳ مورد از کاخ‌های مجلل ریاست جمهوری جهان و طراحی ماهرانه‌ی آن‌ها می‌اندازیم.

۱. ساختمان اداری ریاست جمهوری، تای‌پِی (Taipei)، تایوان

   Presidential Office

این ساختمان در جاده‌ی چونگ کینگ اس (Chongqing S. Road) روبه‌روی بلوار کَتَگالان (Ketagalan Boulevard) واقع شده است. ساختمان اداری ریاست جمهوری تایوان در زمان اشغال ژاپن در جنگ جهانی دوم ساخته و ویران شد. این بنا در ۱۹۴۶ به‌عنوان یک بنای اصلی ۵ طبقه و برج بلند مرکزی ۱۱ طبقه بازسازی شد و تمام آن به رنگ قرمز و سفید رنگ‌آمیزی شد.

Taiwan

۲. راشتراپاتی باوان (Rashtrapati Bavan)، دهلی‌نو، هند

Rashtrapati Bavan

ادوین لاندر لوتینز (Edwin Landseer Lutyens) معمار بریتانیایی مسئولیت اولیه معماری راشتراپاتی باوان را برعهده داشت که در ابتدا، با نام مجلس نمایندگان (Viceroy’s House) شناخته می‌شد. طراحی و معماری این بنا نشان‌دهنده‌ی تاثیر بریتانیا از طریق نقوش کلاسیک سنگین است که به‌طور شاخص در دوران ادواردین باروک (Edwardian Baroque) استفاده می‌شد. طراحی‌های هندی هم از بین نرفته‌اند و در این ساختمان می‌توان مجسمه‌هایی از فیل‌ها، حوض‌های سنگی، حجاری‌ها و نقوش برجسته را مشاهده کرد.

india

۳. کاخ بِلِم (Belém Palace)، لیسبون، پرتغال

Belém Palace

کاخ بِلِم ساختمانی L شکل است و بخش اصلی آن در یک فضای مستطیلی در نمای جنوبی قرار دارد. نمای داخلی آن دارای سقف‌های کاذبی است که با نقاشی‌های دیواری و مدال‌های بزرگ تزئین شده‌اند. این کاخ در بالای تپه‌ای با شیب ملایم واقع شده است که مقابل میدان آفنوسو آلبوکرکی (the Praça Afonso de Albuquerque) قرار دارد.

Portugal

۴. کاخ پلانالتو (Palácio do Planalto)، برازیلیا، برزیل

Palácio do Planalto

کاخ پلانالتو ساختمانی به مساحت ۳۶٬۰۰۰ متر مربع با هدف به تصویر کشیدن طراحی‌ای ساده و در عین حال مدرن از طریق به‌ کار بردن خطوط و امواج ظریف برای ساختن ستون‌ها و ساختار بیرونی است. همچنین در نمای این کاخ از دو عنصر قوی و مؤثر استفاده شده است: پلکانی که به یک سالن منتهی می‌شود و یک سکوی سخنرانی (The parlatorium).

Brazil

۵. کاخ کوئیرینال (Palazzo del Quirinale)، رُم، ایتالیا

Palazzo del Quirinale

ششمین کاخ بزرگ جهان، کاخ کوئیرینال است که مساحتی به اندازه‌ی ۱۱۰٬۵۰۰ متر مربع دارد و دارای ۱٬۲۰۰ اتاق است. این کاخ در تپه‌ی کوئیرینال در ایتالیا واقع شده که مرتفع‌ترین تپه در بین ۷ تپه‌ی موجود در رم است.

Italy

۶. چونگ وا دا (Cheong Wa Dae)، سئول، کره‌ی جنوبی

Cheong Wa Dae

چونگ وا دا (کاخ آبی) در کره‌ی جنوبی، دارای ساختمان‌هایی با سبک‌های خاص و شکل‌های مختلف است، اما در آنجا چیزی وجود دارد که همواره توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند: کاشی‌های آبی سقف. نزدیک به ۱۵۰٬۰۰۰ کاشی در ساخت سقف این کاخ به کار رفته است که هر کدام از آن‌ها جداگانه در کوره پخته شده‌اند تا استحکام کافی برای ماندگاری طولانی مدت را به‌دست بیاورند.

South Korea

۷. شلاس بِلویو (Schloss Bellevue)، برلین، آلمان

Schloss Bellevue

شلاس بِلویو در سال ۱۷۸۶ در ساحل رودخانه اسپری (The Spree River) آلمان به‌عنوان اقامتگاه تابستانی برای شاهزاده آگوستوس فردیناند از پروس (Augustus Ferdinand of Prussia)، رئیس شوالیه‌های (Herrenmeister) انجمن سِینت جان (The Order of Saint) و برادر کوچک‌تر شاه فردریک دوم از پروس (King Frederick II of Prussia) بنا شده است. این کاخ، اولین بنای نئوکلاسیک در آلمان بوده است.

Germany

۸. کاخ ریاست جمهوری، هانوی، ویتنام

Presidential Palace

در طول استعمار فرانسه در ویتنام، سبک‌های معماری فرانسه برای ساختمان‌های استعماری مورد استفاده قرار گرفته است و کاخ ریاست جمهوری آن هم از این قاعده مستثنا نماند. طراحی‌های موجود در آن حاکی از سبک معماری نئوکلاسیک و هنرهای مستظرفه است همراه با شکل کلاسیک ساختمان و جزئیات زینتی باروک (Baroque ornamental).

Vietnam

۹. کاخ سفید (The White House)، واشینگتن دی سی، آمریکا

The White House

در کاخ سفید آمریکا ۱۳۲ اتاق، ۳۵ حمام و ۶ طبقه در عمارت وجود دارد. همچنین ۴۱۲ در، ۱۴۷ پنجره، ۲۸ شومینه، ۸ راه‌ پله و ۳ آسانسور وجود دارد. در این عمارت بزرگ، مجموعه‌ای از آثار هنری ظریف و زینتی که شامل اشیای تاریخی مرتبط با کاخ سفید، ریاست جمهوری آن و آثار هنرمندان آمریکایی و اروپایی وجود دارد.

USA

۱۰. کاسا روسادا (Casa Rosada)، بوینس آیرس، آرژانتین

Casa Rosada

اگر کاخ آبی در کره‌ی جنوبی و کاخ سفید در آمریکا قرار دارد، آرژانتین هم صاحب کاخ صورتی است. گفته شده که کاسا روسادا یا همان کاخ صورتی با رنگ صورتی کودکانه‌ و ترکیبی از ۲ رنگ قرمز و سفید که رنگ‌های احزاب سیاسی مخالف در آن کشور است رنگ‌آمیزی شده تا تنش‌های سیاسی آن فضا را از بین ببرد. در توضیحی دیگر هم گفته شده است که رنگ اصلی این کاخ، شامل خون گاو است تا از اثرات مخرب ناشی از رطوبت جلوگیری کند.

Argentina

۱۱. کاخ کرملین (Kremlin)، موسکو، روسیه

Kremlin

دیوار تقریبا مثلثی شکل کرملین که از برج‌های کرملین روسیه محافظت می‌کند و منطقه‌ای به ابعاد ۲۷۵٬۰۰۰ متر مربع را محاصره می‌کند. کرملین، ۱۹ برج را احاطه می‌کند ولی برج بیستمی هم وجود دارد که خارج از دیوارهای کاخ قرار گرفته است؛ این برج، برج کواتفیا (The Koutafia Tower) نام دارد. علاوه بر آن، شامل پنج کاخ، چهار کلیسای جامع و یک میدان کلیسای مرکزی به‌عنوان قلب منطقه است.

Russia

۱۲. کاخ اِلیزه (Élysée Palace)، پاریس، فرانسه

Élysée Palace

این کاخ مجلل در خیابان فُوبورگ سِینت هونوره (Rue du Fauborg-St-Honoré) قرار دارد و تمام اتاق‌های آن مشرف به پارک الیزه (The Parc de l’Elysée) و جدا از تالار افتخارات (Vestibule d’Honneur) است. کاخ الیزه در فرانسه دارای یک بخش مرکزی سه طبقه، ۲ ساختمان یک طبقه در کناره‌های کاخ، حیاطی برای مراسم و تشریفات، باغ‌ها و یک ساختمان است که از وسط به دو بخش تقسیم شده و به یک باغ منتهی می‌شود.

France

۱۳. کاخ ریاست جمهوری آک اُردا (Ak Orda Presidential Palace)، آستانه، قزاقستان

Ak Orda

آک اُردا تصویری از اعلام استقلال قزاقستان است با معماری‌ای که طراحی‌ای از قزاقستان و طراحی شرقی را نشان می‌دهد. یکی از چیزهای جذاب در مورد آک اُردا، گنبد آبی و طلایی‌ آن است که مناری مخروطی در بالای آن قرار گرفته‌ است و خورشیدی با ۳۲ پرتو نورانی در رأس خود دارد. یک عقاب صحرایی هم در زیر خورشید پرواز می کند.

Kazakhstan

مطالب مرتبط:

    منبع When on earth

    دیدگاه