یک ماه مصنوعی به زودی در آسمان چنگدوی چین می‌درخشد

نگین توکلی
شنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۰
یک ماه مصنوعی به زودی در آسمان چنگدوی چین می‌درخشد

بشر قرار است گامی بزرگ در زمینه هوافضا بردارد و این بار یک ماه مصنوعی را به آسمان چنگدو در چین بفرستد تا شب‌ها را روشن‌تر از قبل کند.

دانشمندان چینی قصد دارند تا یک ماه مصنوعی را تا سال ۲۰۲۰ به آسمان بفرستند تا یکی از بزرگ‌ترین شهرهای این کشور پهناور را روشن کند.

یک ماه مصنوعی به زودی در آسمان چنگدو

دانشمندان چینی برنامه دارند تا سال ۲۰۲۰، یک ماه مصنوعی را به درون مدار بر فراز چنگدو بفرستند

این ماه ساخته دست انسان در حقیقت یک ماهواره پوشانده شده با مواد منعکس‌کننده است که شب‎ها بر فراز یکی از بزرگ‌ترین شهرهای چین خواهد تابید. هدف از ساخت این ماه مصنوعی، جایگزینی آن با چراغ‌های خیابان‌ها و کاهش هزینه‌های انرژی است.

امید می‌رود که این ماه تا سال ۲۰۲۰ در مدار بر فراز شهر چنگدو (Chéngdū)، پایتخت استان جنوب غربی سیچوآن (Sìchuān) قرار بگیرد. این ماه مصنوعی هشت برابر درخشان‌تر از ماه واقعی است، اما تنها یک پنجم روشنایی چراغ‌های خیابان‌ها را تامین خواهد کرد. طبق گزارشات رسانه‌های چینی، اگر این پروژه با موفقیت بتواند خود را اثبات کند، ماه‌های بیشتری تولید خواهند شد.

طبق گفته‌های وو چونفنگ (Wu Chunfeng)، مدیر عامل انیستیتوی تحقیقاتی علوم هوافضا و سیستم تکنولوژی میکروالکتریک، این ماهواره مساحتی معادل ۵۰ مایل مربع (۱۲۹٫۵ کیلومتر مربع) از زمین را روشن خواهد کرد. امید است که این ایده خلاقانه، جای چراغ‌های خیابان‌ها را بگیرد و هزینه‌های سالیانه مصرف انرژی را تا ۱۰۲ میلیارد یوان (۱۷۳ میلیون دلار) کاهش دهد.

یک ماه مصنوعی به زودی در آسمان چنگدو

یک ماه بزرگ آبی در حال طلوع است. عکس از کری مارشال

وو چونفنگ در مصاحبه با روزنامه چاینا دیلی گفت:

اولین ماه مصنوعی، بیشتر یک پروژه آزمایشی است، اما سه ماهی که قرار است در سال ۲۰۲۲ به آسمان بروند، هدف اصلی ما با پتانسیل شهری و تجاری بزرگ هستند.

گزارش شده است که ماه‌های مصنوعی می‌توانند برای میزان روشنایی، تنظیم شوند و پس از فجایع طبیعی چون زلزله برای روشن کردن مناطق خاموشی مطلق، مورد استفاده قرار بگیرند.

در گزارشات وو آمده است که آزمایشات روی این ماهواره از سال‌ها پیش آغاز شده و این تکنولوژی هم‌اکنون به حدی تکامل یافته است تا بتوان آن را در سال ۲۰۲۰ به آسمان فرستاد.

روزنامه پیپلز دیلی خلق این ایده را یه یک هنرمند فرانسوی نسبت داده است؛ کسی که تصوری از آویزان کردن یک گردنبند از آینه‌ها بر فراز زمین که می‌تواند نور آفتاب را بازتاب بدهد و در تمام طول سال، پاریس را غرق نور کند، داشت.

یک ماه مصنوعی به زودی در آسمان چنگدو

یکی از نگرانی‌های موجود در مورد پروژه ماه مصنوعی، صدمه زدن به حیوانات فعال در شب است

البته، نگرانی‌های بسیاری در مورد این ماه مصنوعی وجود دارد که در میان آن‌ها می‌توان به تاثیرات منفی بر مردم و حیات وحش، به‌خصوص حیوانات فعال در شب و تداخل با تجهیزات علمی که اتمسفر زمین را مشاهده می‌کنند، اشاره کرد.

قبل از پرتاب کردن این ماه به آسمان، این پروژه در یک جزیره بیابانی (مکانی که هیچ موجود زنده‌ای در آن نیست)، آزمایش خواهد شد. البته این برنامه هنوز مورد تایید شهرداری چنگدو و یا حکومت چین واقع نشده است.

در سال ۱۹۹۳، دانشمندان روسی تلاش کردند تا پروژه‌ای مشابه انجام دهند و یک بازتاب‌دهنده ۲۰ متری را در مسیر ایستگاه فضایی میر قرار دهند تا نور خورشید به سمت زمین را منحرف کند. این برنامه به علت ناکارآمدی آینه‌ها با شکست مواجه شد.

مطالب مرتبط:

    منبع lonelyplanet
    برچسب‌ها چین فضا تکنولوژی

    دیدگاه