دوگور دوپا، فانوسی بازمانده از دوره ساسانی در شوش

دوگور دوپا، فانوسی بازمانده از دوره ساسانی در شوش

زهرا  آذرنیوش
| پنجشنبه, ۳ آبان ۹۷ ساعت ۱۹:۱۵

ستون‌های تاریخی دوگور دوپا در استان کهگیلویه و بویراحمد از آثار باستانی ایران دوره ساسانی هستند که توجه علاقمندان به آثار تاریخی و معماری را به خود جلب می‌کنند.

کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌های کوچک ایران است که در گروه استان‌های محروم قرار می‌گیرد. این در حالی است که این استان ظرفیت‌های گردشگری بسیاری دارد که اگر مورد توجه قرار گیرند به یقین قادرند آثار محرومیت را از چهره این استان زیبا پاک کنند. استان کهکیلویه طبیعتی بسیار غنی و زیبا دارد به نحوی که یاسوج مرکز آن، عنوان پایتخت طبیعت ایران را به خود گرفته است. این درحالی است که حتی هموطنان ما در ایران، از بسیاری از این جاذبه‌های آن، بی‌اطلاع بوده و از آنها دیدن نکرده‌اند. این استان علاوه بر داشتن جذابیت‌های طبیعی کم‌نظیر، آثار تاریخی بسیاری نیز در دل خود نهفته دارد. برای تماشای این آثار زیبا باید به این منطقه سفر کرد و آنها را از نزدیک مشاهده و بررسی کرد.

دوگور دوپا

عکس از  نگارخانه ایرانی

ستون‌های دوگور دوپا از آثار تاریخی روستای شوش در شهرستان باشت و در ۴۵کیلومتری گچساران است

بسیاری از ما عادت کرده‌ایم تنها به جاهای معروف و جاهایی که از لحاظ گردشگری بر سر زبان هستند برویم اما برای دیدن تمام این زیبایی‌ها گاهی باید از جاده و مسیر اصلی منحرف شد و با هیجان به سمت نادیده‌ها رفت. برای مثال اگر سری به یاسوج زدیم باید به سمت گچساران و روستاهای آن نیز منحرف شده و آثار تاریخی و طبیعی آن را نیز ببینیم.

باشت یکی از شهرهای گچساران است که طبیعت زیبا و آثار تاریخی بسیاری در دل خود نهفته دارد. در باشت داستان های زیادی در مورد حمله اسکندر مقدونی بر سر زبان‌هاست. روایت‌ها و قصه‌هایی که ترکیبی از تاریخ شفاهی و اسطوره را در خود دارند و حرف تمامی آنها این است که اهالی باشت در این منطقه در مقابل حمله اسکندر ایستادگی کرده‌اند. شهرستان باشت دارای مکان‌های مذهبی و بقعه متبرکه، آثار تاریخی و مکان‌های طبیعی و گردشگری متنوعی بوده و همه ساله در ایام تعطیل، پذیرای گردشگران از سراسر کشور است. از لحاظ موقعیت، شهرستان باشت در ۴۵ کیلومتری شهرستان گچساران قرار گرفته است. این شهرستان به دلیل وجود کوه‌ها و مناطق سرسبز و دیدنی، دشت‌ها، طبیعت و جاذبه‌های زیبا و دیدنی همه ساله پذیرای مسافران و گردشگران بسیاری از اقصی نقاط کشور است.

دوگور دوپا

عکس از تیتر یک

ستون های تاریخی دوگور دوپا از سنگ آهک تراشیده هستند و به دوره ساسانی تعلق دارند

در شهر باشت علاوه بر وجود طبیعت زیبا و غیرقابل وصف، آثار تاریخی بسیاری وجود دارد که در اینجا به مهم‌ترین آنها یعنی دوگور دوپا نگاهی می‌اندازیم. اثر تاریخی دوگور دوپا در روستای شوش واقع در ۷ کیلومتری شهرستان باشت است. راه رسیدن به روستای شوش سختی خود را دارد. برای رسیدن به این روستا باید از مسیری خاکی و ناهمواری عبور کرد. در این منطقه دو ستون سنگی سفید‌رنگ قرار دارد که باستان‌شناسان سابقه آنها را به دوره ساسانی رسانده‌اند. این ستون‌ها بر فراز تپه‌ای بزرگ و مشرف به دشتی وسیع قرار دارند. ارتفاع هریک از ستون‌ها به نظر ۲متر است. اما در جزییات اندازه آنها با هم متفاوت است. اگر هر دو ستون را به طور دقیق اندازه‌گیری کنیم متوجه می‌شویم که این ستون‌های سنگی در فاصله ۵۰ سانتیمتری از یکدیگر واقع شده‌اند و ستون شرقی ۲ متر و ستون غربی نیز ۱۹۰ سانتی‌متر ارتفاع دارد. ستون‌های سنگی اثر تاریخی و باستانی دوگور دوپا از سنگ آهک شیری رنگ یکپارچه‌ای تراشیده شده‌اند و جنس آنها از ساروج است. حریم این اثر تاریخی از سوی اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد تعیین شده و مورخان، محققان و گردشگران زیادی هرساله از آن دیده می‌کنند تا مطالعات علمی و تحقیقی خود را به صورت میدانی دنبال کنند.

دوگور دوپا

عکس از راهنمای سفر

کارکرد ستون های دوگور دوپا به طور دقیق مشخص نیست؛ برخی آنها را بازمانده یک آتشکده و برخی دیگر آنها را آتشدان‌هایی برای هدایت مسافران می دانند

در مورد کاربری این ستون‌ها نظر پذیرفته‌ شده‌ای ارایه نشده است. برخی آنها را میل استودان دانسته و برخی آنها را باقی‌مانده یک آتشکده از دوره ساسانی ذکر کرده‌اند که تنها آتشدان‌های آن برجای مانده است. از نظر برخی دیگر نیز، این اثر تاریخی مربوط به آتشدان‌هایی است که برای نمایاندن راه به کاروانیان مورد استفاده قرار گرفته‌اند. بررسی‌های مقدماتی و اولیه نشان می‌دهد که فضا و شکل عمومی این ستون‌های سنگی به ستون‌های سنگی معابد مهری و میترائیسم (مانند ستون‌های خورهه) شباهت نسبی دارند.

دوگور دوپا

عکس از گمجینه تصاویر استان ک و ب

اهالی روستای شوش می گویند تا ۵۰ سال پیش هم شب‌ها آتشدان‌های دوگود دوپا را روشن می‌کردند

اهالی روستا براین عقیده‌اند که کارویژه ستون‌ها این است که راهنمای عبور قافله‌ها برای دور نشدن از مسیر در تاریکی باشند. اهالی روستا می‌گویند تا ۵۰سال پیش هم، با غروب آفتاب، هر شب اهالی روستای شوش به نوبت روی ستون‌ها، آتشی به راه می‌انداختند تا عشایر، کاروان‌ها و ماشین‌های سرگردان مسیر خود را به روستا پیدا کنند. این ستون‌های سنگی ارزشمند که در بین اهالی روستای شوش به فانوس روستا مشهورند در سال ۱۳۷۹ در فهرست آثار ملی قرار گرفتند. این ستون‌های تاریخی امروزه نیز با وجود گذر زمان و حوادث طبیعی از گزند روزگار به دور مانده و حفظ شده‌اند. در کنار این دوستون سنگی که به دوگور دوپا شهرت یافته‌اند باغ‌های پرتقال زیبایی قرار دارد که بر زیبایی این اثر تاریخی تاثیر گذاشته است.

دوگور دوپا

عکس از  کانون گردشگران جوان

اثر تاریخی «دوگور دو پا» همه ساله در روزهای تعطیل پذیرا و میزبان مسافران و گردشگران است. شهرستان باشت علاوه بر اثر تاریخی و باستانی دوگور دوپا، دارای جاذبه‌های تفریحی و گردشگری بی‌بدیل و متعددی است که گردشگران و علاقمندان به فرهنگ، تاریخ و هنر با رفتن به شهرستان باشت می‌توانند از نزدیک این آثار را ببینند.

دوگور دوپا

عکس از گروه طبیعت گردی افرا

عکس کاور از ایسنا

برچسب‌ها تاریخی گچساران

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تورهای برگزیده

    تورهای برگزیده

    تبلیغات