امامزاده سید شمس الدین، زیارتگاهی در شهرستان باشت

امامزاده سید شمس الدین، زیارتگاهی در شهرستان باشت

زهرا  آذرنیوش
| یکشنبه, ۶ آبان ۹۷ ساعت ۱۰:۰۰

امامزاده سید شمس‌الدین یکی از امامزاده‌های شهرستان باشت است که در روستای شوش واقع شده و بسیاری از گردشگران از وجود آن در استان کهگیلویه و بویراحد بی‌اطلاع هستند.

استان کهگیلویه و بویراحمد، مکان‌های زیبای دیدنی و تاریخی در همه فصول سال دارد. اما در فصل بهار این مکان‌ها بیشتر به چشم می‌آیند و در اولین ماه از بهار و حتی پیش از آن در آخرین ماه زمستان مکان‌های دیدنی طبیعی زیادی در مناطق گرمسیری این استان دیده می‌شود که همگی چشم‌نواز هستند. این استان علاوه بر داشتن طبیعت زیبا، مکان‌های تاریخی و مذهبی نیز دارد که می‌تواند مورد توجه گردشگران و علاقمندان به این حوزه قرار گیرد. از جمله این مکان‌ها، امامزاده سید شمس‌الدین در شهر باشت را می‌توان نام برد.

امامزاده شمس الدین باشت

عکس از شباویز

  علت وجود امام‌زاده‌های بسیار در ایران این است که در قرون اولیه اسلامی، سادات و شیعیان به دلیل فشارهای حاکمیت عباسی به ایران مهاجرت می‌کردند. علت انتخاب ایران برای مهاجرت، به دلیل امنیت موجود و احترامی بود که مردم ایران برای آن‌ها قائل بودند. به همین دلیل امروزه در ایران آرامگاه‌ها و امامزاده‌های بسیاری موجود است.

امامزاده

عکس از  ایکنا

امامزاده سید شمس‌الدین

امامزاده سید شمس الدین در شهر باشت و در روستای شوش سفلی واقع شده است

امامزاده سید شمس‌الدین در شهرستان باشت و در روستای شوش واقع شده است. شهرستان باشت علاوه بر امامزاده سید شمس‌الدین، مکان‌های دیدنی و طبیعی دیگری نیز دارد که زیبایی آن‌ها غیر قابل توصیف است. این مکان‌های دیدنی برای بسیاری از ایرانیان، ناشناخته هستند. مکان‌های زیبایی همچون گردنه و منطقه گردشگری شلال‌دون، جاده باشت-چرام و ده‌ها مکان زیبای دیگر که نام بردن از یکی و فراموش کردن دیگری جفای به این جلوه‌های زیبای خدادادی است. مردم منطقه باشت تمامی به گویش لری تکلم می‌کنند و تعصب خاصی نسبت به آن دارند و در طوایف مختلف این گویش‌ها تفاوت اندکی دارند.  به علت فرهنگ خاص منطقه، آداب و رسوم بسیار محکمی بر منطقه حکم فرما است. در تمامی عروسی‌ها از همه فامیل دعوت به عمل می‌آید و همه با پوشش محلی رایج در منطقه استفاده می‌کنند و استفاده از موسیقی بومی و محلی رایج است.

طبیعت باشت

عکس از فارس نیوز

امامزاده سید شمس الدین در کنار جاده اصلی اهواز به شیراز واقع شده است

 روستای شوش که بر سر راه اصلی شیراز به اهواز و در شهرستان باشت قرار دارد، یکی از این مکان‌های زیبای شهرستان به شمار می‌رود. این روستا که با نام شوش سفلی، شناخته می‌شود، از توابع بخش باشت شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد است. شوش سفلی پایین روستا در دهستان بابوئی قرار گرفته و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۳۳ نفر (۲۶ خانوار) بوده ‌است. بقعه متبرکه امامزاده سید شمس‌الدین در کنار این روستای زیبا قرار گرفته است که آرامش معنوی به هر مسافر و گردشگری در این فصل زیبا می‌بخشد.

امامزاده شمس الدین باشت

عکس از شباویز

امامزاده سید شمس‌الدین را از نوادگان امام زین العابدین(ع) می دانند

بقعه متبرکه امامزاده سید شمس‌الدین (ع) در کنار جاده اصلی گچساران به شیراز حدود ۶ کیلومتری شهر باشت قرار گرفته است. این امامزاده عظیم‌الشان از نوادگان امام زین‌العابدین(ع) است و در زمان خلفای بنی‌عباس به اتفاق برادرش امامزاده اسماعیل و سایر برادران و برادرزادگان خود رو به ولایت عجم نهاده و در این منطقه فعلی سکنی می‌گزیند. از تاریخ و مکان دقیق شهادت به شکل مکتوب و معتبر اطلاعی در دست نیست. قرار گرفتن این امامزاده در کناره این روستا که از قدمت تاریخی بالایی برخوردار است و دارای آثاری از جمله قلعه‌های دیده‌بانی، آسیاب‌های دستی، غارها و قنات‌ها است و از همه مهم‌تر ساخت یک عدد حوض آبی از جنس سنگ که قریب به ۲ متر مکعب آب ظرفیت دارد، در محوطه امامزاده قرار دارد که ساخت و نوع جنس آن به زمان ساخت اثر تاریخی دوگور و دو پا بر می‌گردد و موارد استفاده آن جهت ذخیره آب برای ساخت و مرمت امامزاده ذکر شده است.

امامزاده شمس الدین باشت

عکس از  سازمان اوقاف

واقع شدن در کناره روستای بوستان بزرگ با داشتن تعداد ۱۲ واحد پذیرایی بین راهی و جاذبه گردشگری بالا و یک باب سرویس بهداشتی از سوی اداره میراث فرهنگی و گردشگری در جنب آن بقعه امامزاده را می‌توان از جمله امکانات موجود در آن منطقه به شمار آورد. اگر به کهکیلویه و بویراحمد رفتید و گذرتان به باشت افتاد، اگر علاقه‌مند به دیدن مکان‌های مذهبی هستید، می‌توانید از این امامزاده دیدن کنید.

 عکس کاور از فارس نیوز

دیدگاه  

    تبلیغات