دیدنی های بدروم، شهر بندری ترکیه

سحر ارجمند
پنجشنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۲
دیدنی های بدروم، شهر بندری ترکیه

 بندر بدروم با جاذبه‌های تاریخی، سواحل زیبا و چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای که دارد یکی از  محبوب‌ترین مقاصد گردشگری ترکیه است. در ادامه با بهترین دیدنی‌های بدروم آشنا شوید. 

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۷/۲۴ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۸/۲۹ به‌روزرسانی شده است.

بدروم، یکی از بهترین و جذاب‌ترین مقاصد گردشگری و شهر بندری واقع در استان موغله در ترکیه است. این شهر پر از هتل‌های بوتیک، کافه‌ها و رستوران‌های جذاب است. بدروم با وجود هجوم گردشگران در سال‌های اخیر، ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را حفظ کرده است. جاذبه‌های باستانی مانند قلعه سنت پیتر، آمفی‌تئاتر بدروم، آرامگاه هالیکارناسوس، دروازه میندوس و موزه‌هایی مثل موزه باستان‌شناسی زیر آب، سواحل زیبا و چشم‌نواز و همچنین گشت و گذار در کوچه پس‌کوچه‌های قدیمی که با ردیفی از خانه‌های سفید احاطه شده‌اند، از جمله دیدنی های بدروم به شمار می‌روند.

هنگامی که شهر باستانی هالیکارناسوس تحت سلطه حکومت عثمانی بود، بدروم تنها یک روستای ساده برای ماهیگیری محسوب می‌شد؛ اما در دهه ۱۹۴۰ میلادی با ورود گردشگران همه چیز تغییر کرد. امروزه در تابستان، گردشگران بسیاری از سراسر جهان به این شهر بندری در ترکیه سفر کرده و از مکان‌های دیدنی بدروم بازدید می‌کنند. در ادامه شما را با بهترین جاهای دیدنی بدروم آشنا می‌کنیم.

قلعه سنت پیتر

برج های قلعه سنت پیتر در سواحل بدروم، ترکیه

«قلعه سنت پیتر» (Castle of St. Peter)، یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری بدروم است. این قلعه که در ساحل واقع شده است در بین سال‌های ۱۴۰۲ تا ۱۴۳۷ توسط شوالیه‌های سنت جان ساخته شد و در آن زمان شوالیه‌هایی از ملیت‌های گوناگون برای محافظت از بخش‌های خاص دیوار گماشته شدند. از برج‌های این قلعه می‌توان به برج فرانسوی، برج انگلیسی که در دیوار غربی آن یک مجسمه شیر وجود دارد و برج گاتینو که به سیاه چال راه دارد، اشاره کرد. در طول سلطنت سلطان سلیمان عثمانی، این قلعه به دست ترک‌ها افتاد و مسجدی درون آن ساخته شد. امروزه، بسیاری از تالارهای بزرگ قلعه بدروم محل برگزاری نمایشگاه‌های موزه باستان‌شناسی زیر آب در ترکیه است.

موزه باستان‌ شناسی زیر آب بدروم

خمره ها وآثار باستانی زیر آب بدروم، ترکیه

«موزه باستان شناسی زیر آب» (Museum of Underwater Archaeology)، یکی از بهترین دیدنی‌هایی است که در قلعه سنت پیتر وجود دارد. طرح نمایشگاه‌ها به‌خوبی طبقه‌بندی شده است و در آن آثار خیره‌کننده‌ای که با نمایشگرهای چندرسانه‌ای تکمیل شده‌اند، جلب توجه می‌کند. پس از ورود، با مجموعه بزرگ خمره‌های سفالی آمفورا و یک کارگاه شیشه گری مواجه می‌شوید که برای بچه‌ها بسیار جذاب است.

با ورود به تالار شیشه، بقایای یک کشتی ۱۶ متری غرق شده در سال ۱۰۲۵ میلادی را خواهید دید. برج فرانسوی، محل یافته‌های دیگری از جمله یک کشتی غرق شده کلاسیک یونانی متعلق به قرن چهار پیش از میلاد است. در تالار اولوبورون و اتاق گنجینه، آثار باشکوه موزه از جمله بقایای چندین کشتی عصر برنز نگهداری می‌شود.

 

آرامگاه هالیکارناسوس

سر ستون های باقی مانده در آرامگاه هالیکارناسوس در بدروم، ترکیه

آرامگاه هالیکارناسوس، یکی از عجایب جهان باستان به شمار می‌رود. معماری به نام پیتئوس این آرامگاه را با استفاده از سنگ‌های مرمر و قلوه سنگ به‌عنوان استراحتگاه ابدی شاه ماسول در هالیکارناسوس (نام باستانی بدروم) بنا کرد؛ آرامگاه ماسول، بنایی با ارتفاع ۴۶ متر بوده است که مجسمه‌سازان مشهور یونان با کتیبه‌های باشکوهی آن را تزئین کرده بودند. با وجود آسیب‌های فراوانی که طی قرن‌ها بر اثر زلزله به این بنا وارد شده بود، در نهایت شوالیه‌های سنت جان آن را تخریب و از سنگ‌های آن برای ساخت قلعه سنت پیتر استفاده کردند. امروزه بقایای این آرامگاه در باغی آرام قرار گرفته است و ارزش یک بار دیدن را دارد. همچنین یک مدل در مقیاس کوچک هم از آرامگاه ماسول در محل قبلی آن به چشم می‌خورد.

آمفی تئاتر بدروم

سکوهای باقی مانده از آمفی تئاتر بدروم، ترکیه

«آمفی تئاتر بدروم» (Bodrum Amphitheater) نسبت به استانداردهای رومی کوچک است؛ اما با زیبایی و ظرافت تمام بازسازی شده است و چشم‌انداز ردیف بالایی آن به‌سمت کوه‌ها و شهر، فوق‌العاده چشم‌نواز است. تئاتر باستانی بدروم در روزهای اوج خود در قرن چهار میلادی، ظرفیت ۱۳ هزار تماشاگر را داشته است. اگر در تابستان از بدروم دیدن می‌کنید می‌توانید از تماشای برنامه‌ها و کنسرت‌هایی که در تئاتر باستانی برگزار می‌شود، لذت ببرید.

موزه هنر زکی مورن

نقاشی آهنگساز معروف در موزه زکی مورن بدروم

زکی مورن برای ایجاد تحول در موسیقی ترکیه مشهور است

«موزه هنرهای زکی مورن» (Zeki Muren Arts Museum) برای ادای احترام به زکی مورن، خواننده، آهنگساز و بازیگر مشهور ترکی بنا شد. این موزه در آخرین محل اقامت این هنرمند قبل از مرگش واقع شده است. او به خاطر ایجاد تحولی در موسیقی ترکی شهرت یافت. موزه هنر زکی مورن شامل بسیاری از آثار شخصی، اطلاعات، کالاها و یادبودهایی از کارهای برجسته او است که نحوه تاثیرگذاری مورن در موسیقی معاصر ترکی را نشان می‌دهد.

دروازه میندوس

دروازه سنگی میندوس بدروم، ترکیه

«دروازه میندوس» (Myndos Gate) یکی از مشهورترین جاهای دیدنی بدروم است. این دروازه آخرین بخش باقی مانده از دیوار مستحکمی است که به دستور شاه ماسول به دور شهر باستانی هفت کیلومتری بنا شده بود. در اطراف این دروازه چندین جاذبه‌ی باستانی از جمله مقبره‌های پراکنده و بقایای یک قلعه متعلق به قرن چهارم پیش از میلاد هم وجود دارد؛ اگرچه هیچ یک از این آثار، نکته‌ قابل توجهی ندارند؛ اما در کنار هم، تجربه و گردش تاریخی جذابی را پدید می‌آورند.  

جزیره خرگوش

صویر هوایی از جزیره خرگوش مورن بدروم، ترکیه

«جزیره خرگوش» (Rabbit Island) یکی از مناطق محبوب شاه ماسول بوده است و به دستور او راهی برای اتصال این جزیره به سرزمین اصلی ساخته شد. خرگوش‌های وحشی زیادی در این جزیره آرام زندگی می‌کنند. جاذبه‌های تاریخی و باستانی منحصربه‌فردی در جزیره خرگوش وجود دارد که بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست.  

خلیج بارداکچی

بدروم، ترکیه

«خلیج بارداکچی» (Bardakci Cove) یکی از زیباترین نقاط بدروم است. اگر آن‌قدر خوش‌شانس باشید که در یکی از هتل‌های این منطقه اقامت کنید، می‌توانید از چشم‌انداز خیره‌کننده خلیج، سواحل، درختان نخل و بسیاری از امکانات رفاهی و خدمات گردشگری این منطقه لذت ببرید. اگر می‌خواهید یک تعطیلات رویایی را در کنار دریا سپری کنید، بازدید از خلیج بارداکچی را فراموش نکنید.

ساحل یاهسی

 بدروم، ترکیه

مقاله مرتبط:

«ساحل یاهسی» (Yahsi Beach)، یکی از پهناورترین و بهترین سواحل بدروم است. چندین کافه و رستوران در نزدیکی این ساحل وجود دارد که غذاها و تنقلات ارزانی را می‌فروشند. در ساحل یاهسی می‌توانید از قدم زدن بر شن‌های طلایی در کنار آبی زلال دریا و تماشای غروب آفتاب لذت ببرید و یک روز پر از آرامش را سپری کنید. تجربیات سفر خود به ترکیه را با ما و سایر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

دیدگاه