استان لامفون در یک نگاه

صنم وفقی
چهار شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۵
استان لامفون در یک نگاه

استان لامفون در نواحی شمالی کشور تایلند قرار دارد و معبد وات پرا تات هاریپونچای، مجسمه پرا نانگ چام توی و پارک ملی مائه پینگ از دیدنی‌های آن به شمار می‌روند.

استان لامفون (Lamphun Province) یکی از استان‌های کشور تایلند، واقع در قاره آسیا است. این استان که در نواحی شمالی کشور قرار دارد، با استان‌های چیانگ مای، لامپانگ و تاک همسایه محسوب می‌شود. مرکز استان نیز لامفون نام دارد.

جمعیت استان لامفون حدود ۴۰۵ هزار نفر و مساحت آن ۴٫۵ هزار کیلومتر مربع است. دین بیشتر ساکنان را بودیسم تشکیل می‌دهد و پس از آن با درصد کمی، اسلام، مسیحیت و هندو قرار گرفته‌اند. زبان مردم استان، تایلندی است.

تحت نام قدیمی هاریپونچای، استان لامفون در شمالی‌ترین نقطه از سرزمین‌های پادشاهی مون در دوران واراواتی (Dvaravati)، قرار داشت. در اواخر قرن ۱۲ میلادی، این استان تحت محاصره پادشاهی خمر واقع شد؛ اما تسلیم نشد. در سال ۱۲۸۱، سرانجام لامفون مغلوب شاه منگرای از پادشاهی لانا شد و به بخشی از سلطنت آن پیوست. هنگام شکوفایی میانمار (برمه) در قرن ۱۶، لامفون به‌مدت دو قرن زیر سیطره این حکومت بود. در قرن ۱۸، استان لامفون از سلطه میانماری‌ها خارج و پس از اصلاحات حکومتی دولت بانکوک در اواخر قرن ۱۹ با عنوان یکی از استان‌های تایلند به رسمیت شناخته شد.  

استان لامفون در یک نگاه

استان لامفون مانند دیگر استان‌های کشور، تحت حکومت یک‌پارچه تایلند قرار دارد. نوع حکومت، پادشاهی مشروطه است و سیستم اداره کشور به سیستم پارلمانی وست‌مینستر شباهت دارد. دولت تایلند از ۱۷ شورا و ۳ قوه‌ مقننه، مجریه و قضایی تشکیل می‌شود و در راس حکومت کشور، سران ارتش جای گرفته‌اند.

آب و هوای استان لامفون استوایی به شمار می‌رود. بارش باران به مقدار قابل توجهی در تابستان‌ها رخ می‌دهد و میزان آن در زمستان به حداقل می‌رسد. متوسط دمای هوا در طول سال حدود ۲۹٫۵ درجه سانتی‌گراد گزارش شده است. میزان بارش متوسط نیز ۱۰۹۸ میلی‌متر برآورد می‌شود.

برخی از سوغاتی‌های استان لامفون شامل پارچه‌های ابریشم تایلندی، محصولات کتان‌ دستباف، کنده‌کاری‌های چوبی و میوه لونگان یا چشم اژدها می‌شود که شما می‌توانید آن‌ها را از «بازار هفتگی لامفون» (Flea Market Lamphun) که در آن اجناس دست‌دوم نیز به فروش می‌رسد، تهیه کنید.

استان لامفون در یک نگاه

نزدیک‌ترین فرودگاه به استان لامفون، فرودگاه بین‌المللی چیانگ مای است که در فاصله ۴۰ کیلومتری از لامفون، مرکز استان قرار دارد. در این فرودگاه پرواز‌های از/ به پکن، پوکت، کوالالامپور، سنگاپور، دوحه و برخی مقاصد داخلی و خارجی دیگر برقرار است. برای رفت و آمدهای زمینی و درون‌استانی می‌توان از وسایل نقلیه‌ای مانند اتوبوس، مینی‌ون و سونگ‌تائو استفاده کرد. جابه‌جایی‌های درون‌شهری نیز با تاکسی‌های موتوری، ریکشاو و دوچرخه صورت می‌گیرد.

جاهای دیدنی مشهور استان لامفون شامل معبد پرا تات هاریپونچای، معبد چام توی، مجسمه پرا نانگ چام توی، موزه ملی هاریپونچای و معبد پرا یوئن می‌شود.

استان لامفون در یک نگاه

از دیگر دیدنی‌های استان لامفون می‌توان به پارک ملی مائه پینگ (Mae Ping National Park) و موزه جامعه لامفون (Lamphun Community Museum) اشاره کرد.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه