مستندسازی پرونده ثبت جهانی الموت با حضور هیات فرانسوی

مستندسازی پرونده ثبت جهانی الموت با حضور هیات فرانسوی

فرناز رهبران رنجبر
| دوشنبه, ۲۳ مهر ۹۷ ساعت ۰۹:۱۵

پرونده ثبت جهانی الموت با حضور تیم فرانسوی یک گام به جلو رفت.

الموت منطقه‌ای کوهستانی است که در شمال شرقی استان قزوین واقع شده و با استان‌های گیلان و مازندران همسایه است. از دیدنی‌های طبیعی و تاریخی منطقه می‌توان به قلاع حسن صباح، نویذرشاه، لمبسر، کاروانسرای سنگی شاه عباسی، درختان کهنسال، قلل مرتفع و دره های عمیق و چشم نواز و بافت تاریخی روستاها به همراه دریاچه اوان اشاره کرد.

تیم ۱۱ نفره فرانسوی که براساس قرارداد منعقد شده در گذشته و با هماهنگی دستگاه‌های ذیربط و در راستای مستندسازی پرونده ثبت جهانی الموت در منطقه الموت حاضر شده و پرونده ثبت جهانی منظر تاریخی و طبیعی الموت را با عکس‌برداری سه بعدی یک گام جلو می‌برند. تصویربرداری هوایی و سه بعدی مناظر و آثار تاریخی منطقه را که جزو الزامات یونسکو برای ثبت آثار است توسط این تیم انجام می‌شود.

ثبت آثار تاریخی و طبیعی در یونسکو تابع ضوابط و الزاماتی است که باید رعایت و اجرا شوند، تصاویر تهیه شده سه بعدی توسط این هیات بخشی از مستندات را برای ارسال به یونسکو تشکیل می‌دهند.

محمد علی حضرتی ها مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت:

امیدواریم با حمایت مسئولان استانی و رفع موانع پیش رو، فرایندهای ثبت جهانی الموت هرچه زودتر انجام شود و بتوانیم سریع‌تر پرونده ثبت منظر تاریخی و طبیعی الموت را جهت تایید و تصویب به یونسکو ارسال کنیم.

وی با بیان اینکه قزوین شایستگی اینکه حداقل چهار مجموعه ثبتی در یونسکو را داشته باشد دارد، در پایان افزود:

متاسفانه با وجود برخورداری از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوان و شاخص به دلایل گوناگون هنوز اثری از این استان در یونسکو به ثبت نرسیده و این موضوع به گردشگری قزوین آسیب وارد کرده است.

عکس کاور از کوروش نوزاد تهرانی

منبع ایرنا

دیدگاه  

    تبلیغات