برگزاری جشن های روز میراث فرهنگی اروپا در فرانسه

طیبه فلاحتی
شنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۵
برگزاری جشن های روز میراث فرهنگی اروپا در فرانسه

فرانسوی‌ها در ‌۱۱ و ۱۲ اکتبر همزمان با روز میراث فرهنگی اروپا در فرانسه می‌توانند به‌صورت رایگان از اماکن تاریخی این کشور بازدید کنند.

امسال در فرانسه مراکز متعددی در ۱۱ و ۱۲ اکتبر درهای خود را به روی علاقه‌مندان گشودند تا در جشن روز اروپایی میراث فرهنگی، از اماکن مهم تاریخی به‌صورت رایگان دیدن کنند.

۳۵ سال پیش «جک لانگ»، وزیر فرهنگ وقت در فرانسه روز اروپایی میراث فرهنگی در بُعد ملی آغاز کرد و به تدریج از حمایت دیگر کشورهای اروپایی برخوردار شد.

در راستای اجرای این برنامه، امسال هم طی روزهای ۱۱ و ۱۲ اکتبر مراکز متعددی درهای خود را به روی علاقه‌مندان در فرانسه گشودند تا از اماکن مهم تاریخی در روز اروپایی میراث فرهنگی، به‌صورت رایگان دیدن کنند.

۱۶ هزار مکان تاریخی، موزه، باغ، کاخ یا مراکز ثبت شده در فهرست آثار ملی بر اساس آمارهای منتشره در ۳۵ دوره برگزاری این مناسبت، درهای خود را به روی عموم گشودند و بیش از ۱۲ میلیون نفر طی این دو روز از اماکن اعلام شده بازدید به عمل آوردند.

برگزاری مراسم قرعه‌کشی ویژه در این اماکن یکی از ابتکارات امسال در حمایت از بازسازی و مرمت آثار ثبت شده در میراث فرهنگی بود که حدود ۱۵ میلیون یورو درآمد از این ابتکار حاصل شد.

بر اساس این طرح یک روز قبل از شروع روز اروپایی یک مسابقه ویژه بخت آزمایی با هدف کمک به بازسازی اماکن تاریخی و ثبت شده که نیاز به اعتبارات عمومی دارد، صورت گرفت.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها فرانسه جشن

    دیدگاه