شکایت از مخدوش کنندگان سردر دانشگاه تهران

سیامک احدی
دوشنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۱
شکایت از مخدوش کنندگان سردر دانشگاه تهران

انجمن علمی دانشجویان باستان‌شناسی دانشگاه تهران از علی‌اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواست تا از کسانی که در جریان حوادث و ناآرامی‌های اخیر به سردر دانشگاه تهران به عنوان یک بنای ثبت‌شده در فهرست میراث ملی و نماد آموزش عالی کشور آسیب وارد کرده‌اند، شکایت کند.

سردر اصلی دانشگاه تهران در سال‌های ۱۳۴۵-۱۳۴۶ بر اساس طرحی از کوروش فرزامی، یکی از دانشجویان دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران ساخته شد؛ بعد از ۴۵ سال از گذشت ساخت این بنا، طرح مرمت و بازسازی سردرِ تاریخی دانشگاه تهران، در قالب یکی از برنامه‌های گرامی‌داشت هشتادمین سال تصویب قانون تأسیس دانشگاه تهران، در دستور کار قرار گرفت.

پس از بررسی‌های فنی، از روزهای پایانی سال ۹۳، مرمت این اثر تاریخی عملیاتی شد و پس از حدود سه ماه فعالیت، در ابتدای خردادماه ۱۳۹۴ به پایان رسید.

در نامه‌ انجمن علمی دانشجویان باستان‌شناسی دانشگاه تهران خطاب به معاون رئیس‌جمهور آمده است:

همان‌گونه که آگاهی دارید دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه مادر و بزرگ‌ترین دانشگاه کشور، نماد آموزش عالی ایران بوده و نزدیک پنج دهه است که سردر بی‌مانند و زیبای آن که در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۷۸ به شماره ۲۴۴۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، به نماد آموزش عالی کشور تبدیل شده است و به منزله پرچم دانشگاهیان در ایران تلقی می‌شود و هرگونه تعرض و آسیب به آن تعرض به جایگاه و آبروی دانشگاه، دانشگاهیان و جامعه علمی کشور است و بر پایه ماده ۵۵۸ قانون مجازات اسلامی و ماده ششم قانون راجع به حفظ آثار ملی، وارد کردن خرابی و رسم کردن نقوش و خطوط بر آن (به عنوان یک اثر ثبت‌شده در فهرست آثار ملی) جرم تلقی و مرتکب آن علاوه بر مجازات، به جبران خسارت وارده نیز محکوم می‌شود.

در روزهای گذشته و در جریان تجمعات و ناآرامی‌های مقابل دانشگاه، سردر نام‌برده مورد آسیب و رنگ‌پاشی با اسپری از سوی اشخاص و گروه‌های خودسر قرار گرفت و این اتفاق در حضور نیروی انتظامی به عنوان ضابط قانونی و حافظ اموال تاریخی و فرهنگی رخ داد که متأسفانه نیروی انتظامی و حتی حراست دانشگاه در این حین تنها نظاره‌گر بودند و از آن کوچک‌ترین ممانعتی به عمل نیاوردند.

علاوه بر این با توجه به درخواست‌های مکرر دولت‌مردان در چند روز اخیر مبنی بر بیان مطالبات از طریق قانونی، ما دانشجویان وظیفه خود دانستیم علی‌رغم خلأ‌های قانونی فراوان و قانون‌گریزی‌های سازمان‌یافته در سطوح اداری، مطالبات خود را از این طریق اعلام کنیم.

انجمن علمی دانشجویان باستان‌شناسی دانشگاه تهران ضمن تقبیح و محکومیت این توهین و تعرض به جایگاه و شأن دانشجو و دانشگاه، خواهان برخورد قانونی با مرتکبین آن است.

گفتنی است که در دو سه روز گذشته نیز شعارهای نوشته‌شده روی سردر به بدترین وجه و با مخدوش کردن سردر پاک شده‌اند.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها دانشگاه

    دیدگاه