تدوین منشور عکاسی و فیلمبرداری از اشیا در موزه ها

تدوین منشور عکاسی و فیلمبرداری از اشیا در موزه ها

سیامک احدی
| شنبه, ۱۶ دی ۹۶ ساعت ۱۹:۳۰

به گفته مدیر کل امور موزه‌ها، منشور عکاسی و فیلمبرداری از اشیای فرهنگی-تاریخی موزه‌ها تدوین شد.

«محمدرضا کارگر» مدیر کل امور موزه‌ها با بیان این مطلب گفت:

منشور عکاسی و فیلمبرداری از اشیای فرهنگی-تاریخی موزه‌ها که تدوین آن به مدت ۲ ماه به طول انجامید، با هدف ارتقای حقوق بازدیدکنندگان اعم از پژوهشگران، دانشجویان، خبرنگاران، گردشگران داخلی و خارجی است.

کارگر افزود که این منشور در زمینه عکاسی و فیلمبرداری از اشیای فرهنگی-تاریخی و تزئینات وابسته به معماری و ارائه خدمات با کیفیت مطلوب در موزه‌ها و مجموعه‌های فرهنگی-تاریخی کشور تدوین شده است.

وی ادامه داد:

عکاسی بدون فلاش و فیلمبرداری غیرحرفه‌ای بدون تجهیزات جانبی از تمامی اشیای فرهنگی-تاریخی در معرض نمایش و تزئینات وابسته به معماری در موزه‌ها و کاخ موزه‌ها که عنوان «عکاسی و فیلمبرداری ممنوع» بر آن‌ها الصاق نشده باشد، برای عموم بازدیدکنندگان بلامانع است.

مدیر کل امور موزه‌ها همچنین بیان کرد:

عکاسی و فیلمبرداری حرفه‌ای با تجهیزات جانبی (نورپردازی و حرکتی) از تمامی اشیای فرهنگی-تاریخی اعم از داخل مخزن، در معرض نمایش و تزیینات وابسته به معماری در موزه‌ها و کاخ موزه‌ها، توسط افراد حقیقی و حقوقی با اجازه اداره کل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی-تاریخی امکان‌پذیر است.

مدیر کل امور موزه‌ها همچنین دسترسی به آرشیو عکس و فیلم موزه، با اخذ مجوز از مدیر مربوطه و ذکر منبع برای پژوهشگران، دانشجویان و خبرنگاران را امکان‌پذیر دانست.

وی تاکید کرد:

موزه‌ها موظف هستند حداکثر تا یک هفته هر نوع تقاضایی را بررسی و با توجه به ضوابط، پاسخ مناسب را به تقاضای افراد حقیقی و حقوقی ارائه کنند، در غیر اینصورت از طریق اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی-تاریخی امکان‌پذیر است.

اجرای منشور بر عهده مدیر موزه یا مجموعه و نظارت بر اجرا در استان‌ها بر عهده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و در موزه‌های تحت پوشش ستاد بر عهده اداره کل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی-تاریخی خواهد بود.

منبع مهرنیوز
برچسب‌ها موزه عکاسی

دیدگاه  

    تبلیغات