برترین پیست های اسکی ایران (قسمت دوم)

احمدرضا فرهبد
یکشنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰
برترین پیست های اسکی ایران (قسمت دوم)

در این قسمت با قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین پیست اسکی ایران آشنا می‌شویم و حتی به معرفی یک پیست منحصربه‌فرد در استان کویری سمنان می‌پردازیم.

در ادامه تنها پیست استاندارد استان اصفهان و زنجان را معرفی می‌کنیم و شما را با تنها پیست شرق ایران آشنا می‌کنیم. همچنین به معرفی یک پیست مختص به اسکی روی چمن برای علاقه‌مندان به این ورزش مفرح و یکی از جدیدترین پیست‌های کشور در استان قزوین در منطقه الموت می‌پردازیم که تا پایان سال جاری راه‌اندازی می‌شود.

با کمک سرچ تور مسافرتی کجارو، فهرست کاملی از تورهای ایران را به‌صورت یک‌جا با امکان مقایسه قیمت آن‌ها ببینید و ارزان‌ترین آفر ارائه شده توسط آژانس گردشگری مورد نظر را انتخاب کنید.

پیست سهند

پیست سهند

این پیست که در فاصله ۳۹ کیلومتری جنوب شرقی تبریز (استان آذربایجان شرقی) واقع شده است، دارای دو تله‌اسکی بالابر به طول ۱۲۰۰ متر و تلهاسکی مبتدی به طول ۱۰۰ متر است و به‌زودی از امکانات دیگری نظیر ۱۲ دستگاه بالابر، دو هتل پنج ستاره و سه ستاره و مجموعه‌های آپارتمانی، ویلایی و ورزشی برخوردار خواهد بود. عمق برف در پیست سهند گاهی حتی به چهار متر هم می‌رسد؛ اما به‌دلیل اینکه بهمن‌گیر نیست، اکثر نقاط آن برای اسکی کاملا ایمن است و امکان استفاده از آن تا آخر اردیبهشت وجود دارد.

پیست خور

پیست خور

این پیست که ارتفاع آن ۲۸۰۰ تا ۳۰۰۰ متر است و تاریخ ساخت به پیش از سال ۱۳۵۷ باز می‌گردد، در فاصله نزدیکی از سد کرج واقع شده است. برای رسیدن به این پیست باید در کیلومتر ۲۳ جاده کرج- چالوس، قبل از رسیدن به تاسیسات سد کرج، از طریق مسیر فرعی به‌سمت خاور حرکت کنید و پس از آن روستاهای ارتگه و جی را نیز پشت سر بگذارید. پیست خور که دارای دو مسیر ۱۸۵۰ و ۳۵۰ است، مجهز به یک تله‌اسکی بشقابی بوده و ظرفیت پذیرش آن روزانه ۱۳۰۰ نفر است.

پیست آلواَرس

پیست آلوارس

این پیست که بزرگ‌ترین پیست ایران است، در دامنه‌های کوه سبلان در ۳۰ کیلومتری سرعین (استان اردبیل) و ۱۲ کیلومتری روستایی به همین نام واقع شده است. میزان بارش برف در  پیست آلوارس که در ارتفاع ۳۲۰۰ متری قرار دارد، بسیار زیاد است و به همین دلیل در فصول پاییز، زمستان و اوایل بهار قابل استفاده است. این پیست مجهز به یک تله‌سیژ با ارتفاع ۱۲۵۰ متر است که با استفاده از آن به‌راحتی می‌توانید به بالای مسیر بروید.

پیست شازند

پیست شازند

این پیست که در ارتفاع ۲۷۶۰ متری در ۲۵ کیلومتری شهر شازند و ۵۵ کیلومتری اراک در استان مرکزی واقع شده است، با مسیری به طول ۶۰۰ متری از امکاناتی نظیر سه دستگاه تله‌سیژ و رستوران برخوردار است. پیست شازند تنها در فصل زمستان و بهار فعال است و از استان‌های همدان و لرستان نیز گردشگر جذب می‌کند.

پیست تربیت بدنی فارس

پیست تربیت بدنی فارس

این پیست با ارتفاع ۲۶۶۰ متر ارتفاع از سطح دریا در ۹ کیلومتری پیست پولادکف، در ۸۰ کیلومتری شمال شیراز و در پنج کیلومتری اردکان فارس قرار دارد. از امکانات این پیست می‌توان به سه تله‌اسکی، یک تله‌کابین، پارکینگ، رستوران، هتل، درمانگاه و پایگاه قهرمانی اشاره کرد.

پیست تاریک‌دره

پیست تاریک دره

این پیست که در فصل زمستان و اوایل بهار فعال است، در فاصله ۱۰ کیلومتری از مرکز شهر همدان و ۱۵ کیلومتری جنوب غربی جاده گنج‌نامه در دامنه کوه‌های الوند واقع شده است و جاده آسفالته آن از دره  عباس‌آباد و گنج‌نامه می‌گذرد. پایین‌ترین نقطه پیست تاریک‌دره در ارتفاع ۲۶۰۰ متری و بالاترین نقطه آن در ارتفاع ۳۱۵۰ متری قرار دارد و طول مسیر آن نیز چهار کیلومتر است. این پیست در سال ۱۳۶۴ افتتاح شد و از امکاناتی نظیر یک تله‌سیژ و دو تله‌اسکی بشقابی و امکانات رفاهی نظیر رستوران و یک خوابگاه با ظرفیتی در حدود ۵۰۰ نفر برخوردار است.

پیست شهمیرزاد

پیست شهمیرزاد

این پیست که در شمال شهر شهمیرزاد در استان سمنان (شهمیرزاد در ۲۴ کیلومتری شهر سمنان قرار دارد) واقع شده است، یک پیست مدرن و حرفه‌ای نیست و فاقد امکاناتی نظیر تله‌سیژ و تله‌اسکی است؛ اما با توجه به کویری بودن شهر سمنان، در زمستان گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند و نمی‌توان در آن با تخته و چوب اسکی کرد. این پیست تنها برای تیوب‌سواری که تفریحی لذت‌بخش و البته خطرناک است، استفاده می‌شود.

پیست شیرباد

پیست شیرباد

این پیست که تنها پیست شرق ایران است، با مساحت ۵۰ هکتار و در ارتفاع ۲۹۰۰ متری در فاصله ۱۸ کیلومتری از روستای دولت آباد که در ۴۵ کیلومتری غرب مشهد (خراسان رضوی) واقع شده است، در دی ماه ۱۳۹۱ ساخته شده است. طول مسیر پیست شیرباد ۸۸۰ متر است و از امکاناتی نظیر تله اسکی، رستوران و سوئیت‌های اقامتی برخوردار است. توصیه می‌شود مسیر کوهستانی روستای دولت‌آباد تا پیست را با خودروهای دو دیفرانسیل طی کنید.

پیست فریدون‌‌شهر

پیست فریدون شهر

این پیست که تنها پیست استاندارد استان اصفهان است، در ۱۸۰ کیلومتری غرب اصفهان و سه کیلومتری فریدون‌شهر واقع شده است. ارتفاع این پیست از سطح دریا ۲۳۶۰ متر است و در بالاترین نقطه آن به سه هزار متر هم می‌رسد. از امکانات پیست فریدون‌شهر می‌توان به سالن مجهز به سیستم گرمایشی، پیست آموزشی برای افراد مبتدی و یک بالابر برای اسکی‌بازان حرفه‌ای، رستوران، کافی‌شاپ، پیست‌کوب و سوئیت‌های اقامتی اشاره کرد. مساحت این پیست ۵۰ متر و میزان بارش برف در آن یک تا شش متر است.

پیست پاپایی

پیست پاپایی

این پیست که تنها پیست استاندارد استان زنجان است و در سال ۱۳۴۶ ساخته شد، در فاصله ۴۵ کیلومتری زنجان و در سه کیلومتری مرکز شهرستان ایجرود واقع شده است. این پیست ۸۰ هکتاری که در ارتفاع ۲۸۵۰ از سطح دریا قرار گرفته است و ارتفاع آن در بالاترین نقطه به سه هزار متر هم می‌رسد، دارای مسیری به طول ۶۰۰ متر است. از امکانات پیست پاپایی می‌توان به مدرسه اسکی، تله‌اسکی، سوئیت، کافی‌شاپ و پارکینگ اشاره کرد.

پیست سقز

پیست سقز

این پیست در ارتفاع ۲۱۰۰ متری از سطح دریا قرار داد و به مدت پنج ماه می‌توان در آن اسکی کند. استاندارد بودن این پیست در سال ۱۳۸۴ تایید شده و در حال حاضر مجهز به یک بالابر است. سقز یکی از پر‌بارش‌ترین شهرهای استان کردستان است.

پیست پیام

پیست پیام

پیست اسکی پیام که یکی از قدیمی‌ترین پیست‌های ایران است در مرند در شمال تبریز واقع شده است و در سال ۱۳۴۸ با مسیری به طول ۸۰۰ متر در دامنه‌های مرتفع رشته کوه میشو ساخته شده است. ارتفاع این پیست ۳۰ هکتاری از سطح دریا ۱۸۰۰ متر است. پارکینگ، رستوران، سرویس بهداشتی و دستگاه‌های بالابر برای افراد مبتدی و حرفه‌ای، از امکانات پیست پیام است.

پیست کامان

پیست کامان قزوین

این پیست اسکی در ۲۵ کیلومتری شهر قزوین و در منطقه الموت واقع شده است و تا پایان سال جاری تجهیز و به بهره‌برداری می‌رسد.

پیست اسکی روی چمن جنگل‌های فندقلوی نمین

پیست اسکی روی چمن

این پیست که مختص چمن روی اسکی است، با ارتفاع ۱۷۰۰ متر از سطح دریا در ۲۵ کیلومتری اردبیل واقع شده است. منطقه فندقلو در نمین به خاطر برخورداری از جنگل‌ها و مراتع منحصر‌به‌فرد و همچنین وجود تله‌کابین فندقلو – حیران، در فصل تابستان گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند

مطالب مرتبط:

    دیدگاه