خانه خواجه باروخ، خانه هنرمندان کرمانشاه

بهاره غنچه
جمعه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۰
خانه خواجه باروخ، خانه هنرمندان کرمانشاه

خانه خواجه باروخ، خانه‌ای قجری با قدمتی بالغ بر ۱۰۰ سال است که با وجود عمری طولانی، همچنان سالم باقی مانده و از معدود خانه‌های قاجاریه دارای حمام کرمانشاه است.

کرمانشاه، شهری تاریخی که پر است از سازه‌های قاجاری. هم‌اکنون در محله‌های قدیمی شهر می‌توان بناهای تاریخی بسیاری را دید که همگی یادگار قاجاریه هستند و قدمتی حدودا ۱۰۰ ساله دارند. خانه خواجه باروخ یکی از همان خانه‌های تاریخی است که در محله قدیمی فیض‌آباد کرمانشاه قرار دارد و عمرش به قاجار می‌رسد.

خانه خواجه باروخ

خانه خواجه باروخ، خانه کاکه باروخ یا خانه رنده‌کش، نام خانه‌ای تاریخی در شهر کرمانشاه است، مالک این خانه خواجه باروخ از تجار کلیمی کرمانشاه بوده است. این خانه در بخش یهودی‌نشین محله قدیمی فیض‌آباد کرمانشاه واقع شده‌ و امروزه به نام خانه رنده‌کش که آخرین مالک آن بود، ثبت شده است. 

این خانه دارای ویژگی‌های خانه‌های درون‌گرای ایرانی است، یعنی خانه از طریق هشتی به حیاط بیرونی و با عبور از دالانی سراسری به حیاط اندرونی متصل می‌شود. در ضلع شمالی این حیاط حوض‌خانه قرار دارد که حدفاصل بین بیرونی و اندرونی است، یعنی از هر دو طرف نور می‌گیرد، اما ورودی آن از حیاط اندرونی است. تالار آن در ضلع غربی واقع است، با یک ارسی و دو در کوچک‌تر در طرفین ارسی دو اتاق قرار دارد که به‌صورت جدا به ایوان باز می‌شود. در ضلع شمالی نیز اتاق‌هایی هستند و در طبقه همکف حمام قرار دارد. این خانه از معدود خانه‌های قاجاریه دارای حمام کرمانشاه است. حمام این خانه سرد و گرم و هنوز هم قابل استفاده است، سقف حمام به‌صورت گنبدی ساخته شده است.

خانه خواجه باروخ

طبقه اول در ضلع غربی دارای ایوان است که با چهار ستون و دو نیم ستون متصل به دیوار که همگی مقطع مدور دارند، تزیین شده است. بدنه ستون‌ها معقلی‌کاری شده است، سرستون‌ها نیز مقرنس هستند. اتاق‌های مسکونی اطراف حیاط اندرونی قرار گرفته‌اند. ستون‌های آجری در نمای ایوان‌های این بنای زیبا به‌کار رفته‌اند. بنا از قسمت انتهایی ضلع شمالی به حیاطی دیگر راه داشته که اکنون مسدود شده و در مالکیت دیگری است.

این خانه در دهه آخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده و قدمت آن حدود ۱۱۵ سال است. این خانه با وجود قدمت بالای آن بسیار سالم باقی مانده است. دیوارها، ستون‌ها، درب‌ها و حتی نرده‌های آهنی پرچ شده‌اند و همگی سالم هستند. تنها تغییراتی جزیی در آن انجام شده است. معدودی از پنجره‌ها که در تعویض آن‌ها از پنجره‌های آهنی استفاده شده است، تغییر کرده‌اند. درب ورودی کمترین تغییری نکرده و چفت و کلون و کلید بزرگ آن به همان شکل باقی مانده و ازاین نظر دارای ارزش مطالعه است. ساختمان از ایستایی کامل برخوردار است.

از مکان خانه خواجه باروخ هم‌اکنون به‌عنوان خانه هنرمندان کرمانشاه استفاده می‌شود و انجمن خوشنویسان کرمانشاه در این خانه فعالیت دارند.

خانه خواجه باروخ

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها خانه قاجاریه

    دیدگاه