جنگل اولنگ، بهشتی در دل شاهرود

جنگل اولنگ، بهشتی در دل شاهرود

فاطمه محمدی
| شنبه, ۱۴ دی ۹۸ ساعت ۱۶:۰۰

جنگل اولنگ، یکی از زیباترین جنگل‌های ایران است که در ۵۰ کیلومتری شمال شاهرود قرار دارد به دلیل خطه‌ای که در آن واقع‌شده است، کمتر مورد توجه قرار گرفته است، جنگل اولنگ را می‌توان بهشتی در دل شاهرود دانست.

همه ما جنگل‌های شمال کشور را به‌خوبی می‌شناسیم و حتی چشم‌بسته به جنگل‌های شمال می‌رویم! ولی کمتر کسی با جنگل‌های زیبای شهرهای دیگر آشنایی دارد. جنگل اولنگ یکی از این جنگل‌های زیبا و از جاهای دیدنی شاهرود است که مهجور مانده است و کمتر کسی حتی از وجود چنین جاذبه طبیعی در شاهرود خبر دارد.

جنگل اولنگ در ۵۰ کیلومتری شمال شاهرود، در امتداد جنگل‌های ابر و قطری واقع‌شده است. این جنگل از شمال به جنگل‌های استان گلستان، از شرق، غرب و جنوب به ارتفاعات حوضه‌ی آبریز شهرستان شاهرود محدود می‌شود. ارتفاع زمین‌های این منطقه، حدود ۳۱۰۰ تا ۳۲۰۰ متر از سطح دریا است و در واقع روی یال‌های جداکننده‌ی دو حوضه‌ی آبریز شمالی و جنوبی رشته‌کوه البرز شرقی، در منطقه‌ی خلیج شاهرود قرار دارد.

جنگل اولنگ

ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما و وجود چشمه‌سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع این منطقه در حدفاصل بین دو کلان اقلیم خشک و نیمه‌خشک و مرطوب و نیمه مرطوب واقع‌شده که این امر باعث ایجاد تنوع گیاهی و جانوری شده است.

جنگل اولنگ

به علت تنوع اقلیمی، پوشش گیاهی منطقه به دو بخش مرتعی و جنگلی تقسیم می‌شود. در بخش پوشش مرتعی که در دامنه‌ی جنوبی منطقه‌ی اولنگ قرار دارند، اغلب گونه‌ها شامل گراس‌های چندساله از جمله استیپا، فستوکا، برموس و اگروپایرون به همراه درمنه، چوبک، کلاه میرحسن وسالویا و... است. اما در بخش شمالی جنگل اولنگ که شامل جنگل‌های خزری است.

از گیاهان درختی این جنگل می‌توان بلوط، ممرز افرا، یردار، توسکا، آزاد داغداغان و از گیاهان مرتعی گونه‌های، چوبک، اسپرس، دم‌روباهی، آویشن و شبدر را نام برد. این منطقه از معدود مناطقی است که رشته‌کوه البرز در این ناحیه به حداقل عرضی خود رسیده و تقریبا از یک شاخه اصلی تشکیل‌شده است.

جنگل اولنگ

مهم‌ترین گونه‌های جانوری قابل‌مشاهده در منطقه شامل انواع پستانداران، پرندگان، خزندگان هستند. شرایط جنگلی و امکان پناه گرفتن حیوانات شانس مشاهده‌ی بسیاری از حیوانات را برای گردشگران می‌گیرد، افراد علاقه‌مند با شرایط خاص می‌توانند گونه‌های جانوری این جنگل را مشاهده کنند.

جنگل اولنگ

از جانوران این منطقه می‌توان خرس قهوه‌ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش، کل و بز، شوکا و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته، قرقاول را نام برد.

منطقه اولنگ در میان دو فرهنگ متفاوت قرار دارد، افراد معدودی در ناحیه اولنگ سکونت دارند، ولی همین افراد معدود از سادگی بیشتری نسبت به ساکنان شهری برخوردار هستند و هنوز تولید صنایع‌دستی و شکل سنتی و قدیمی زندگی در میان آن‌ها رواج دارد.

جنگل اولنگ

برای رسیدن به اولنگ باید ۵۰ کیلومتر به‌سمت شمال شرقی شاهرود بروید، اگر به شاهرود سفر کردید، بازدید از این بهشت کوچ را فراموش نکنید.

موقعیت جنگل اولنگ روی نقشه

دیدگاه  

    تبلیغات