ثبت جهانی ‌فرش دستباف سیستان

سیامک احدی
سه شنبه، ۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۴۰
ثبت جهانی ‌فرش دستباف سیستان

فرش دستباف سیستان طی مراسمی  به ثبت جهانی رسید.

رئیس مرکز ملی فرش ایران در مراسم ثبت جهانی فرش دستباف سیستان گفت:

اکنون ۴۷ منطقه جغرافیایی فرش دستباف به ثبت ملی رسیده و ۲۹ منطقه ثبت جهانی شده است.

دکتر کارگر در همایش ثبت جهانی فرش سیستان در زابل افزود:

فرش دستباف همیشه به عنوان یکی از اقلام مهم صادرات غیرنفتی کشور ما نامدار بوده است، همچنان به‌عنوان یکی از اقلام غیرنفتی قابل توجه است، هرچند سهمی که میعانات گازی و فراورده‌های پتروشیمی ایفا می‌کنند در حوزه صادرات غیرنفتی اعداد بهتری را شامل می‌شود، ولی فرش دستباف همچنان در حوزه ارز آوری قابل اتکا است‌.

وی بیان کرد که فرش دستباف به شدت از منظر اشتغال‌زایی قابل توجه است، در بسیاری از مناطق کشور که در معرض خشکسالی‌ها قرار گرفته‌اند، این فرش دستباف است که می‌تواند اشتغالی پاک، در دسترس و زودبازده را ایجاد نماید، همچنان‌که در گذشته‌های تاریخی کمک معیشت خانوار درکنار دامداری و کشاورزی بوده، در این سال‌ها که ما گرفتار مصیبت خشکسالی شدیم هم می‌تواند از بعد اشتغال‌زایی کمک کند.

وی ادامه داد:

یکی از دغذغه‌های قدیمی فعالان فرش دستباف ایران بهره مندشدن از قانون بیمه قالیبافان بوده، قانونی که مصوب مجلس و دولت بود و برای اجرا ابلاغ شد و چندسالی هم هست که اجرا می‌شود، متاسفانه دراین چند سال اخیر اعتبار لازم مصوب نشده ‌و بخشی از جامعه قالیباف کشور پشت درهای تامین اجتماعی باقی مانده‌اند.

این مقام مسئول در مرکزملی فرش ایران با بیان اینکه، هرچند راهکارهای جایگزین مثل بیمه روستاییان و عشایر پیشنهاد شده است، افزود:

درخواست ما بعنوان مدافعان حوزه فرش دستباف از مجلس این است که با افزایش اعتبار مربوط به قانون بیمه قالیبافان و شاغلان صنایع دستی شناسه‌دار بتوانیم جمعیت بیشتری را تحت پوشش قراردهیم‌.

کارگر اضافه کرد:

اگرچه باید این حق را به دولت و مجلس داد که اعتبار این حوزه، اعتبار بزرگی است و بیش از هزار میلیارد تومان سهم اجرای این قانون توسط دولت است، درحالی که درحال حاضر ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار در این خصوص در نظر گرفته شده که باید به هزار میلیاردتومان افزایش پیدا کند، اما کاری است با ارزش که می‌تواند ۵۰۰ هزار نفر قالیباف را در سال‌های آینده تحت پوشش بیمه قرار دهد.

وی در خصوص جهانی شدن ثبت جهانی فرش دستباف سیستان نیز گفت:

طبیعی است که در بسیاری از حوزه‌ها مشاهده می‌کنیم که کشورهای همسایه ما شاید قدمت تاریخی آن‌ها مثل قدمت تاریخی ایران نیست، برای خودشان دست به هویت سازی و شناسنامه‌سازی می‌زنند و خیلی وقت‌ها جعل هویت می‌کنند.

وی ادامه داد:

در خیلی از حوزه‌ها غفلت کردیم، بخشی از میراث ما را به نام خودشان به ثبت رساندند، مثلا شنیده می‌شود که فلان شخصیت مذهبی، فلان ورزش خاص و...، به نام کشورهای همسایه ما در حال ثبت است. در حوزه فرش دستباف همت شده تا غفلت نشود و ثبت به انجام برسد.

رئیس مرکزملی فرش دستباف ایران افزود:

خوشحال هستیم که تا به اکنون ۴۷ منطقه جغرافیایی فرش دستباف به ثبت ملی رسیده و از میان آن‌ها در طول دولت یازدهم ۲۹ منطقه ثبت جهانی شده است و در سازمان جهانی مالکیت فکری این ثبت‌ها به رسمیت شناخته شد و بعنوان یک عامل بازدارنده در برابر بیکاری‌ها و دست‌اندازی‌های رقبا می‌تواند ایفای نقش نماید و طبیعی است که یکی از این مناطق باید قالی سیستان باشد، چراکه دارای هویتی مشخص و بنام بوده و به راحتی قابل مرزبندی و چارچوب‌گذاری است.

کارگر گفت:

قرار نیست به همین جا اکتفا شود، بلکه ازاینجا به بعد بحث تجاری سازی این امر باید مد نظر قرار گیرد و باید تک‌تک تولیدکنندگان فرش سیستان از این لوح و گواهی برای بازاریابی استفاده کنند، باید فروشنده، تولیدکننده و صادرکننده‌ دارای سایت و فروشگاهی باشند و اگر به هر یک از ابزارهای تبلیغاتی در بازارهای جهانی متوسل می‌شوند، باید از این گواهی ثبت شده جهانی استفاده کنند که اگر این بسترسازی برای تجاری سازی نشود، بعد از این همایش یادمان خواهد رفت که فرش سیستان ثبت جهانی شده است و باید ازاین گواهی به‌درستی استفاده شود و مطالبه برای این فرش استفاده شود.

وی همچنین از ثبت ملی فرش بلوچ در سال آینده به‌عنوان دستور کار مرکز ملی فرش ایران خبر داد.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها فرش ثبت جهانی

    دیدگاه