دیدنی های مهریز؛ شهری باستانی در استان یزد

دیدنی های مهریز؛ شهری باستانی در استان یزد

شیدا  خرمشاهی
| یکشنبه, ۲۳ آذر ۹۹ ساعت ۱۲:۰۴

مهریز با قابلیت‌‌های تفریحی و گردشگری فراوان، همواره پذیرای خیل کثیری از گردشگران داخلی و خارجی در سفر به استان یزد بوده است.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۶/۱۱/۰۲ منتشر شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۹/۲۳ به‌روزرسانی شده است.

مهریز یکی از جذاب‌ترین شهرهای استان و دیدنیهای اطراف یزد است که از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیار دیدنی برخوردار است و از جمله شهرهای پرطرفدار و توریستی این استان به شمار می‌آید. این شهر با قابلیت‌های تفریحی و گردشگری فراوان، همواره پذیرای خیل کثیری از گردشگران داخلی و خارجی است. با ما همراه باشید تا شما را به این شهر باستانی ببریم و با دیدنی‌های جذاب آن بیشتر آشنایتان کنیم.

رباط زین الدین

محوطه و چاه  سرپوشیده رباط زین الدین

رباط یا کاروانسرای زین‌الدین در ۳۰ کیلومتری مهریز قرار گرفته است و تاریخ احداث آن به دوران صفویه بین سال‌های ۱۰۰۷ تا ۱۰۳۰ هجری قمری باز می‌گردد. این کاروانسرای آجری، تنهای بنای تاریخی مدور ایران است که پنج برج، پیوسته از آن محافظت می‌کنند. فضای داخلی رباط زین‌الدین از اتاق‌ها، سکوهای استراحت مسافران، شاه‌نشین، شترخانه و بادگیر تشکیل می‌شود. هنوز هم این کاروان‌سرا، کاربرد اقامتگاه و هتل دارد و پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.

مسجد جامع باغ بهار

نمازگزاران در حال نشستن مسجد جامع باغ بهار

مسجد جامع باغ بهار یکی از قدیمی‌ترین مساجد مهریز است که در محله بغدادآباد قرار گرفته است. این بنا قریب به ۳۴۰ سال قدمت دارد و توسط مرحوم «ملامسعود» که از تجاران قدیم و نامی یزد بود، احداث شده است.

روستای تاریخی سریزد

بناهای خشتی در روستای تاریخی سریزد

سریزد یکی از روستاهای تاریخی و باستانی ایران است که خصوصا در دوره‌های سلجوقی، ایلخانی و صفوی رونق داشته است. قدمت این روستا نزدیک به ۳ هزار سال است و دارای جاذبه‌های دیدنی متعدد و زیبایی است. در ادامه به برخی از این دیدنی‌ها اشاره‌ای کوتاه می‌کنیم.

قلعه تاریخی سریزد

عکس هوایی از قلعه تاریخی سریزد

قلعه تاریخی سریزد یکی از پیچیده‌ترین سازه‌های قبل از اسلام در دوران ساسانی است که در قدیم، تسخیر نشدنی بود. نکته جالب اینجا است که این قلعه در قدیم کاربرد نظامی نداشت. در داخل این ارگ اتاق‌های فراوانی وجود دارد که مردم در قدیم آن‌ها را اجاره می‌کردند و اشیای باارزش‌شان از جمله پول، طلا، جواهرات و غلات را در آن قرار می‌دادند. ارگ سر یزد در واقع اولین صندوق امانات دنیا به شمار می‌رود.

کاروانسرای کهنه

تصویر پانوراما از کاروانسرای کهنه

کاروانسرای کهنه یکی از یادگارهای به‌جای مانده از عهد صفوی است که در آن زمان سر راه جاده ابریشم بنا شده است. افراد زیادی از اقصی نقاط دنیا برای خریدوفروش کالا در قدیم به این کاروان‌سرا می‌آمدند.

رباط نو

دروازه خشتی رباط نو

رباط نو در شمالی‌ترین قسمت قلعه سریزد قرار گرفته و مربوط به دوران صفویه است. این بنا از آجر ساخته شده، نه از خشت و گل، زیرا در قدیم متعلق به قشر مرفه جامعه بود، به همین دلیل استوارتر و زیباتر ساخته شده است.

چاپارخانه 

بنای خشتی چاپارخانه سریزد

بنای چاپارخانه متعلق به عصر ساسانی است و روزگاری محل عبور و گذر کاروانیان بسیار و محل تاخت و تاز اسبان چاپار بوده است. بنای این چاپارخانه مربع شکل بوده و در هر گوشه آن برجی برای دیده‌بانی به چشم می‌خورد.

آب‌انبار پای برج

بنای کاهگلی آب انبار پای برج

آب‌انبار پای برج، به‌گونه‌ای خاص در دوران قاجار بنا شده است. همان طور که از نام آن پیدا است، فضای بالای مخزن این آب‌انبار به‌صورت برج استوانه‌ای شکل طراحی و احداث شده است. روی دیواره این برج، تزئیناتی به‌شکل نقوش هندسی ساده نیز دیده می‌شود. کنار این آب‌انبار نیز ساباطی وجود دارد که برای استراحت اهالی بوده تا پس از طی کردن پله‌های آب‌انبار و برداشتن آب، کمی خستگی از تن به در کنند.

باغ مدرسی

گل های سرخ در باغ مدرسی

باغ مدرسی، یکی از خانه باغ‌های زیبای سریزد است که با معماری هوشمندانه‌ای که پایه و اساس آن کاربرد از طبیعت برای زیستن در کویر است، بنا شده است. جالب‌ترین نقطه این خانه، هشتی یا حوض‌خانه آن است که ظریف‌ترین، بدیع‌ترین و کامل‌رین شکل گچبری را بر سقف آن می‌توان مشاهده کرد.

مسجد جامع یزد در دوره‌های مختلف، بارها مرمت شده است

مسجد جامع سریزد

مسجد جامع سریزد در دوره‌های مختلف مرمت و بازسازی شده و کتیبه‌ای از دوران قاجار روی دیوار گاه‌گلی آن دیده می‌شود.

عمارت سنمبر

ویرانه های عمارت سنمبر

عمارت تاریخی سنمبر از گواهان قدمت و دیرینگی سریزد است. این عمارت به‌صورت قلعه‌ای است که تماما از خشت و گل بنا شده است. عمارت سنمبر در گذشته‌های دور، شکوه و جلال خاصی داشته، به این دلیل که قناتی پر آب از میان آن عبور می‌کرده است.

باغ آهو

آهو ها در حال غذا خوردن باغ آهو سریزد

باغ آهو مجموعه‌ای ۳۵ هکتاری است که در آن ۱۰۰ راس آهو، ۳۷ راس گوزن، ۵۰ راس قوچ و میش و حدود ۱۲۰ نوع پرنده زینتی نظیر طاووس، قو مشکی، کاسکو، طوطی کوتوله، غاز کانادایی، فلامینگو، غاز وحشی اکراینی، مرغ شاخدار و دیگر حیوانات نگهداری می‌شوند.

قلعه مهرپادین

پوشش گیاهی سرسبز قلعه مهرپادین

قلعه مهرپادین یکی از آثار باستانی و جاهای دیدنی مهریز است که مابین جاده یزد به کرمان در خیابان انقلاب در قسمت ورودی زمین‌های کشاورزی آن منطقه جای گرفته است.

مسجد جامع مهرپادین

گنبد سیمانی مسجد جامع مهرپادین

مسجد جامع مهرپادین از جمله دیدنی‌ترین و معروف ترین مساجد مهریز است. بنای این مسجد متعلق به قرن هشتم هجری قمری است و نزدیک به ۹۰۰ سال قدمت دارد و از گنبد، ایوان، شبستان و مناره تشکیل شده است. مناره این مسجد بر سر در آن ساخته شده و با کتیبه‌ای از کاشی معرق تزئین شده است. 

سرو کهنسال

استخر در مقابل سرو کهنسال مهریز

سرو کهنسال و تناوری نزدیک به هزار سال است که در شهر مهریز قرار دارد و حدودا ۱۵ متر ارتفاع دارد. این سرو کهنسال از شگفتی‌های کشور و از جاذبه‌های گردشگری مهریز به شمار می‌رود.

چشمه غربال‌ بیز

آب زلال در چشمه غربالبیز

چشمه غربال‌بیز در نزدیکی شهرستان مهریز قرار دارد و باعث جذب مسافران زیادی در این منطقه خوش آب و هوا شده است. این چشمه هرساله در اوایل بهار به دریاچه‌ای طبیعی تبدیل می‌شود و در سال‌هایی که بارش باران و برف زیاد باشد،‌ می‌توان در آن قایقرانی و ماهیگیری نیز کرد.

برج بادگیر شکیب

بنای مرتفع برج بادگیر شکیب

برج بادگیر شکیب توسط یکی از خیرین مهریز به نام «جعفر شکیب» در زمینی به مساحت ۱۰ هزار متر مربع به‌همراه یک دبیرستان دخترانه و یک کبوترخانه بنا شده است. این برج نزدیک به ۵۵ متر ارتفاع دارد و از جمله بلندترین بادگیرهای دنیا پس از برج باغ دولت‌آباد یزد به شمار می‌رود.

قلعه خورمیز

قلعه خورمیز در ارتفاعات شهر مهریز

قلعه خورمیز یکی از آثار باستانی مهریز است که به فرمان «هرمز بن انوشیروان ساسانی» در دوران ساسانیان روی تپه‌ای سنگی، مشرف به روستای خورمیز ساخته شده و دارای شش برج است.

غار  لایبد از سنگ‌های گرانیت بسیار زیبا به‌وجود آمده است

غار لابید حبیبیان

غار لابید حبیبیان غاری کاملا فنی است که نام آن از روستایی که در آن قرار گرفته، برداشته شده است. این غار کاملا دیواری است و از سنگ‌های گرانیت بسیار زیبایی تشکیل شده است.

حمام استهریج

خزینه در میانه حمام استهریج

حمام سنتی استهریج متعلق به اواخر دوران قاجار است و از دو حمام بزرگ و کوچک تشکیل شده است. عمده مصالح به کار رفته در این بنا، آجر و خشت است. در سالیان اخیر، حمام کوچک و بزرگ این مجموعه به یکدیگر ملحق شدند و پس از مرمت، این حمام به‌عنوان موزه مردم‌شناسی مهریز، کاربرد داشت. اکنون موزه مردم‌شناسی مهریز به «باغ پهلوان پور» منتقل شده است.   

باغ پهلوان پور

درختان میوه و گردشگران در باغ پهلوان پور

باغ جهانی پهلوان پور که تاریخ احداث آن به اواخر دوران قاجار باز می‌گردد، به‌دلیل اینکه از نظر گردشگری، بازدیدکننده و جاذبه بیشتری نسبت به حمام تایخی استهریج داشت، تبدیل به موزه مردم‌شناسی مهریز شد. این باغ جهانی با معماری کهن ایرانی در سال ۲۰۱۱ میلادی در فهرست آثار جهانی میراث فرهنگی یونسکو نیز ثبت شده است. بیش از ۴۰۰ اثر از جمله ظروف شیشه‌ای، سفالی، فلزی، ابزار طبخ و سرو غذا، ابزار مربوط به مشاغل سنتی، ابزار جنگی و کشاورزی در موزه این باغ نگهداری می‌شود. همچنین گردشگران می‌توانند برای اقامت در مهریز، شب را در این باغ جهانی بگذرانند.

خانه اخوان طباطبایی

در و پنجره های چوبی خانه اخوان طباطبایی

معماری خانه اخوان طباطبایی با شیوه ساخت خانه‌های دوره قاجار هم‌خوانی دارد و با توجه به گچبری ضلع جنوبی آن، تاریخ ساخت آن به سال ۱۳۲۱ هجری شمسی باز می‌گردد. این خانه پس از مرمت در حال حاضر محل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان مهریز است.

کوه ریگ

خیل گردشگران در ماسه های کوه ریگ

کوه ریگ یکی از اماکن دیدنی و جذاب مهریز و یکی از جاهای دیدنی استان یزد برای تفریح و ورزش است. کوه یا تپه ریگ به‌دلیل خاصیت‌هایی که از نور خورشید به دست می‌آورد، به مکان گردشگری درمانی برای مسافران تبدیل شده است. این تپه می‌تواند دردهای عضلانی پا و کمر را از بین ببرد.

غار میراحمد

غارنورد با تجهیزات در غار میراحمد

غار میراحمد، غاری است که سقف کوتاهی دارد و برای دیدن آن باید غالبا سینه خیز یا دولا باشید. مقدار بسیار کمی آب در ته این غار وجود دارد و جانداری چون خفاش و سیخور درون آن زندگی می‌کنند.

امام‌زاده شاه صفی الدین محمد

آبنمای مقابل امامزاده شاه صفی الدین محمد

امام‌زاده شاه صفی‌الدین محمد، مزار «سید صفی الدین محمد بن هاشم» است که نسب آن را به امام موسی کاظم (ع) می‌رسانند. این امام‌زاده در حال حاضر یکی از زیارتگاه‌های مهریز محسوب می‌شود.

کاروانسرای علی آباد

دور نمای کاروانسرای علی آباد

کاروانسرای علی‌آباد در جاده اصلی یزد به بندرعباس در ضلع شمالی شهر مهریز واقع شده است. این بنا توسط شاهزاده «معارف دوست محمد ولی میرزا»، پسر «فتحعلی شاه قاجار» ساخته شده است. ساختمان این کاروان‌سرا، آجری و مربع شکل است و از بیرون دارای چهار صفه در اطراف و یک صفه میانی است که راهروی ورودی در آن جای گرفته است.

بقعه فضل بن عباس

پرچم های مذهبی در بقعه فضل بن عباس

بنای بقعه امام‌زاده فضل‌بن‌عباس، بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد و نشانگر قدمت تاریخی روستای هرفته در مهریز است. این بقعه که از خشت و گل است، در ورودی ایوانی دارد و در داخل با گچ سفید تزیین شده است. بنابر منابع محلی، این امام‌زاده از بستگان امام حسن عسگری (ع) بوده است.

بازار دروازه

حجره ها و دالان های بازار دروازه

بازار دروازه توسط «علی آقا»، داروغه یزد، در زمان گورکانیان احداث شده است. این بازار حدودا سی و هشت متر طول و سه و نیم متر عرض دارد. اگر می‌خواهید فرهنگ و روزمرگی مردم مهریز را ببینید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما به این بازار دیدنی سر بزنید.

زیارتگاه پیر نارکی

بادگیرها و دیوارهای سفید در زیارتگاه پیر نارکی

زیارتگاه پیر نارکی، زیارتگاهی زرتشتی در حوالی مهریز بر دامنه کوه غربی بلندی به نام کوه تجنک است. زرتشتیان در روزهای ویژه زیارت پیر نارکی از ۱۲ تا ۱۶ مرداد ماه در این مکان گرد هم می‌آیند و به نیایش می‌پردازند. نظرها و نجربیات خود را درباره جاذبه‌های گردشگری مهریز با ما و سایر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها یزد دیدنی ها

دیدگاه  

    تبلیغات