«موزه صدا» حنجره‌ ای برای موسیقی آذربایجان

فاطمه رشیدی
چهار شنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۰
«موزه صدا» حنجره‌ ای برای موسیقی آذربایجان

نخستین موزه «صدا» با هدف حفظ گنجینه‌های هنری، شناسایی و شناساندن جایگاه والای فرهنگ ایران و آذربایجان، پژوهش و آموزش، به صورت مشارکتی راه اندازی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، «حسین ساجدی» پژوهشگر و رئیس خانه موسیقی تبریز با بیان اینکه موزه «صدای تبریز» مامنی برای تسلی دل‌های بی‌قرار موسیقی آذربایجان خواهد بود، افزود:

با توجه به اینکه موسیقی آذربایجان، بالاخص تبریز پیشینه‌ای غنی و وسیعی دارد، همواره جای خالی موزه‌ای مرتبط با این هنر جهت حفظ و صیانت از این میراث ماندگار دیده می‌شد.

لذا ما معتقدیم که این موزه می‌تواند روح بی‌بدیل نغمه‌سازان و نغمه‌سرایان آذربایجان را جانی تازه بخشیده و محفل انسی را برای هم‌فکری و هم‌نوازی برای هنردوستان فراهم سازد.

عضو هیات مدیره انجمن موسیقی آذربایجان شرقی افزود:

موزه صدای تبریز را می‌توان حنجره‌ای برای طنین‌اندازی افکار هنری موسیقی‌دانان، اساتید، پژوهشگران و جوانان هنردوست آذربایجانی تلقی کرد.

چرا که در این محفل، فرصتی برای هم‌اندیشی، پژوهش و حتی بررسی تخصصی سازهای آذری فراهم خواهد شد تا با نگارش ایده‌ها و روش‌های نوین در عرصه موسیقی آذربایجان، بتوانیم دیدی فراخ‌تر و جدیدتری را از این هنر اصیل و ماندگار برای انتقال به نسل‌های آینده به ارمغان برسانیم.

او با بیان اینکه برپایی موزه «صدا» در راستای تحقق اهداف پژوهشی و آموزشی این هنر بی‌بدیل نیز، نقشی موثر و قابل توجه‌ای خواهد داشت، تشریح کرد:

در تلاشیم تا در این مجموعه بخش‌های پژوهشی و آموزشی را در حوزه موسیقی با برپایی کارگاه‌های آموزشی و احداث کتابخانه تخصصی موسیقی تقویت سازیم.

معتقدیم موزه صدا می‌تواند فضایی مناسب جهت معرفی آئین‌های ملی و بومی باشد و زمینه‌ای مناسب را برای بهره‌مندی و سودمندی پژوهشگران، هنرجویان و دانشجویان حوزه موسیقی ایران و آذربایجان فراهم سازد.

«ساجدی» درباره اقلام موجود در این موزه بیان کرد:

موزه صدا بالغ بر ۳۰۰ قلم اشیا مرتبط با صدا را در خود جای خواهد داد. علاوه بر اشیای موجود، بخش «آرشیو صوتی» را می‌توان یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های این موزه دانست.

در این آرشیو اذان موذن‌ها، مجموعه‌های صوتی قاریان، تعزیه‌خوانان، چاوش‌خوانان، پرده‌خوانان، منقبت‌خوانان، شبیه‌خوانان مناسبت‌های ملی و مذهبی، آوازخوانان قدیمی همچون اقبال، سید احمدخان و آثار ارزشمند موسیقی‌های فاخر نگهداری و در دسترس پژوهشگران و دانش‌پژوهان این رشته و سایر علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

ساجدی در پایان افزود:

در این موزه آلاتی مرتبط با صدا نیز همچون کوبه درها، دارالحکومه و کاروانسراهای قدیمی و زنگوله‌هایی از دوره صفویه تا کنون، در کنار اشیایی همچون رادیو، گرام، گرامافون‌های هندلی، صفحه‌های موسیقی، رادیوهای لامپی قدیمی، دستگاه‌های نمایش اسلاید، آپارات، دستگاه ریل، آخرین نسل تلویزیون‌های سیاه و سفید، ضبط صوت‌های قدیمی و... به نمایش گذاشته می‌شوند.

ساجدی مولف کتاب‌های «تاملی در قلمرو موسیقی» و «هم‌آوازان» است که به همت و تلاش سه دهه‌ای او، «موزه صدا تبریز» از انواع سازهای زهی مضرابی، زهی آرشه‌ای، کوبه‌ای، بادی، کلاویه‌دار و در بخش موسیقی ملی و بومی سازهای مشترک بین اقوام ایرانی و ملل مختلف تشکیل شده است.

خانه تاریخی «امیر پرویز» واقع در خیابان تربیت به همت معاونت میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی مرمت و بازسازی شده که با کسب مجوز از سازمان میراث فرهنگی کشور به عنوان «موزه صدا» مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

دیدگاه