تخت جمشید و کاخ سروستان فارس توسط یونسکو مورد ارزیابی قرار گرفت

تیم  کجارو
شنبه، ۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۹
تخت جمشید و کاخ سروستان فارس توسط یونسکو مورد ارزیابی قرار گرفت

پرونده ثبت جهانی محور ساسانی، در استان فارس دلیل بازدید ارزیاب یونسکو از مجموعه تخت‌ جمشید و کاخ ساسان سروستان شد.

به‌نقل از روابط‌عمومی پایگاه جهانی تخت‌جمشید، میرااسعد سیف کارشناس و ارزیاب یونسکو از کارگاه‌های مرمت، موزه تخت‌جمشید، کارگاه گنجینه و کاوش آبراهه‌های تخت‌جمشید بازدید کرد.

در این بازدید محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، مسعود رضایی‌منفرد مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید، پروفسور کالیری سرپرست تیم باستان‌شناسی ایتالیایی در کاوش تل آجری و علیرضا عسگری چاوردی سرپرست تیم کاوش هیئت ایرانی در تل آجری نیز حضور داشتند.

ارزیاب یونسکو همچنین از سالن دستاوردهای پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید و کتابخانه تخصصی بازدید و با پرسنل این مجموعه دیدار داشت.

طالبیان بازدید کارشناسان یونسکو را درخصوص اقدامات صورت‌گرفته در مجموعه‌های تاریخی و میراث جهانی همچون تخت‌جمشید، از آن جهت حائز اهمیت خواند که می‌توان اذعان داشت متخصصان، پژوهشگران و نیروی کار ایرانی نیز به نوبه خود صاحب فن و دانش کار است و می‌تواند در تقابل علم و تکنیک با دیگر سایت‌های جهانی همکاری داشته باشد.

معاون میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همچنین به‌طور جداگانه بازدید میدانی از سایر کارگاه‌های مرمت و کاوش‌های اخیر آبراهه‌های زیرزمینی تخت‌جمشید به‌عمل آورد و مواردی را برای هرچه بهتر شدن نتایج کارهای در دست اقدام، یادآور شد.

این تیم کارشناسی با سفر به سروستان بازدیدهای کارشناسی و فنی خود از کاخ ساسان سروستان داشت و در جریان اقدامات علمی و عملیاتی انجام شده در این کاخ تاریخی قرار گرفت.

کاخ ساسان سروستان در مسیر روستای نظرآباد شهرستان سروستان واقع شده که به شماره ۲۳ در شهریور ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این بنای عظیم گنبدها، ایوان‌ها، اتاق‌ها و دهلیزهای متعددی دارد.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه