کاهش فزاینده تراز دریاچه ارومیه نسبت به روزهای قبل

تیم  کجارو
پنجشنبه، ۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۰
کاهش فزاینده تراز دریاچه ارومیه نسبت به روزهای قبل

تراز دریاچه ارومیه نسبت به هفته گذشته ۵ سانتی‌متر دیگر نیز کاهش یافته است.

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه میزان تراز دریاچه ارومیه را یک هزار و ۲۷۰ متر و ۲۸ سانتی متر اعلام کرد، این تراز نسبت به هفته گذشته ۵ سانتی متر دیگر کاهش یافته است.

فرهاد سرخوش روز چهارشنبه  علت اصلی کاهش تراز دریاچه ارومیه در سه ماه گذشته را تبخیر بالای آب و کاهش ۳۶ درصدی بارندگی‌ها دانست و گفت:

حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سال آبی جاری با بارش ۲۰۵ میلی‌متر، یکی از کم‌ بارش‌ترین حوضه‌های آبریز کشور به ثبت رسیده و این امر در احیا دریاچه تاثیر نامطلوب گذاشته است.

وی میزان مساحت فعلی دریاچه ارومیه را ۱۷۳۴ کیلومتر اعلام کرد که نسبت به هفته گذشته نزدیک به ۲۶۶ کیلومتر کاهش را نشان می‌دهد.

وی طی ماه‌های اخیر در حالی برای افزایش تراز دریاچه ارومیه با آغاز فصل پاییز و شروع بارندگی‌ها ابراز امیدواری کرده بود که با وجود کاهش چشمگیر دمای هوا و آغاز بارش‌های کوهستانی، همچنان تراز دریاچه با سرعت قابل توجهی در حال کاهش است.

وی با اعلام اینکه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط ۲۱ رودخانه دائمی و ۳۹ رودخانه دوره‌ای سیراب می‌شود، گفت:

پس از اردیبهشت سال جاری، آب به دریاچه ارومیه وارد نشده است زیرا رها سازی آب سدها از آذرماه آغاز می‌شود.

سرخوش گفت:

دریاچه ارومیه یک حوزه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها به‌عنوان منابع آب ورودی به دریاچه تامین می‌شود.

وی تاکید کرد:

با توجه به خشک‌سالی رخ داده در منطقه، اگر طرح‌های احیای دریاچه ارومیه به موقع اجرا نمی شد، اکنون پهنه آبی به نام دریاچه ارومیه وجود نداشت.

 تراز فعلی دریاچه ارومیه با کمترین تراز ثبت شده برای آن تنها ۲۴ سانتی متر فاصله دارد و در صورت ادامه روند کنونی شاهد ثبت رکوردی جدید برای نگین آبی آذربایجان خواهیم بود.

دریاچه ارومیه بزرگ‌ترین آبگیر دائمی در شمال غرب فلات ایران ‌است؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شمسی شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی در حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

بنا بر نظر کارشناسان خشک شدن دریاچه ارومیه تاثیر منفی بر محیط زیست منطقه داشته و حتی روی دما هوا و وزیدن بادهای نمکی تاثیرگذار گذاشته است.

منبع ایرنا

دیدگاه