فانوس مردگان؛ برجک‌ های عجیب در فرانسه

پویان میهن‌پرست
پنجشنبه، ۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰
فانوس مردگان؛ برجک‌ های عجیب در فرانسه

در گوشه و کنار دهکده‌‌های غربی و مرکزی فرانسه برج‌های کوتاهی دیده می‌شود که دلیل ساختن‌شان در لایه‌ای از ابهام قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این بناهای اسرارآمیز در کجارو همراه ما باشید.

در طول قرن دوازدهم مردمی که در قسمت‌های مرکزی و غربی فرانسه زندگی می‌کردند، برج‌های کوچکی را در دهکده‌هایشان بنا کردند که در بالای آن‌ها پنجره‌ای نیز وجود داشت و درون آن شمعی روشن می‌کردند. این موضوع شباهت بسیاری به فانوس‌های دریایی داشت اما هیچ‌کدام از این برج‌ها در نزدیکی دریا نبودند.

فانوس مردگان

این برج‌های کوچک، فانوس مردگان نام گرفته بود و این طور تصور می‌شد که مسیر گورستان را نشان می‌دهد. اما این باور و ادعا صحت نداشت و بسیاری از این برج‌های کوچک حتی در نزدیکی گورستان هم نبودند.

این برج‌ها در هر شکل و اندازه‌ای ساخته شده بودند، اما معمول‌ترین نوع آن، به شکل ستون و مخروطی در بالای آن است که در بالای آن مخروط، صلیب نیز به چشم می‌خورد.

فانوس مردگان

در پایین این برجک‌ها ورودی کوچکی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان به داخل این برج‌ها رفت و از همانجا با کمک یک قرقره شمع را در زمان غروب آفتاب به ارتفاع مناسب رساند و آن را روشن کرد.

فانوس مردگان

اما این که چرا و به چه دلیل و مقصودی این برجک‌ها بنا شده است، همچنان موضوعی مورد بحث در بین دانشمندان و متخصصین است.

آن‌ها به فرضیه‌های بسیاری رسیدند. یکی از این فرضیه‌ها که اسناد و مدارکی هم برایش وجود دارد، اینطور ادعا داشت که این برجک‌ها به نوعی مرتبط به یکدیگر هستند و به منظور جنگ‌های صلیبی برای نیروهای نظامی‌شان ساخته‌اند.

فانوس مردگان

بسیاری از این برج‌ها که در سراسر حومه شهر پراکنده شده است، هر کدام راز و رمز مخصوص به خودشان را دارند. به عنوان مثال، یکی از برج‌ها در بخش جنوبی فرانسه، شبیه به دودکش کاخی در کریمه است که ۳۰۰۰ کیلومتر آن طرف‌تر واقع شده است.

اگرچه که این برج‌ها تعداد بسیاری در فرانسه دارند، اما تنها به این کشور ختم نمی‌شوند و می‌توان این برج‌ها را در انگلیس، اتریش، آلمان و لهستان نیز پیدا کرد.

مطالب مرتبط:

    منبع AmusingPlanet

    دیدگاه