نخستین نمایشگاه فرش های باغی قاجاری در کاخ گلستان

تیم  کجارو
دوشنبه، ۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۰
نخستین نمایشگاه فرش های باغی قاجاری در کاخ گلستان

تعدادی از فرش‌های باغی نفیس دوره قاجار برای نخستین بار در عمارت چادرخانه کاخ گلستان به نمایش گذاشته شده است.

در نخستین نمایشگاه فرش‌های باغی قاجاری، ۹ تخته فرش شامل ۷ تخته قالیچه و ۲ تخته قالی با طرح‌های درختی، محرابی، گلدانی، لچک ترنج و ظل السلطانی از شهرهای اراک، فراهان، مشهد، اصفهان و کاشان به نمایش گذاشته شده است. قدمت این فرش‌ها به اواخر دوره قاجار می‌رسد.

مقاله مرتبط:

«مسعود نصرتی» مدیر کاخ گلستان گفت:

جنس این فرش‌ها از ابریشم، پشم و پنبه بوده و بافنده آن مشخص نیست، تنها یک فرش که متعلق به شهر مشهد است نام بافنده آن بر روی کتیبه فرش به نام اخوی مشخص شده است. هم اکنون ۳۴۰ تخته فرش و قالیچه در گنجینه کاخ گلستان وجود دارد که قرار است در زمان‌های مختلف به نمایش گذاشته شود.

نصرتی، فرش را یکی از عالی‌ترین جلوه‌های هنر ایران برشمرد و گفت:

فرش بهترین تجسم باغ بوده به طوری‌که در سرزمین ایران، مفهومی نمادین از بهشت است و دارای هندسه‌ای ویژه بوده که در آن نهرها، گیاهان و کوشک‌ها به روش‌های گوناگونی تقسیم شده است.

نصرتی ادامه داد که شناسایی مفهوم هندسه در باغ و فرش ایرانی و چگونگی استفاده از این مفهوم برای ایجاد پیوند در ترکیب‌بندی آن، یکی از مهم‌ترین هدف فرش‌بافی است و دارای معانی عمیق بوده که غنای یکی باعث تاثیر بر دیگری شده است.

فرش ایرانی

مدیر پایگاه میراث جهانی کاخ گلستان بیان کرد:

فرش و باغ ایران دو هنر کهن هستند که با هم پیوند دارند، نقش‌هایی مانند گل و مرغ در فرش‌های ایرانی باعث شده تا این هنر از طبیعت باغ‌سازی بهره‌مند شود.

«آرتور اپهام پوپ» درباره فرش‌های ایرانی می‌گوید:

باغ مهم‌ترین موضوع مورد علاقه ایرانی‌ها است و تقریبا در همه قالی‌های ایرانی به شکلی شکوه‌مندانه و زنده به چشم می‌خورد. فرش ایرانی بیشتر باغ است تا فرش، در کنار حوضچه‌های مرکزی، درختان در نهایت زیبایی کاشته شده و با گل‌ها تزیین گشته، در ذهن ایرانی، باغ تمثیل قطعه‌ایست از بهشت و از جهان بیرون خود دور است و آسایش چشم و آرامش روح را به همراه دارد.

فرش های باغی قاجاری

علاقه‌مندان به هنر فرش تا پایان مهر می‌توانند از ساعت ۹ تا ۱۶ به مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان واقع در میدان ارگ مراجعه کنند.

مطالب مرتبط:

    منبع مهرنیوز
    برچسب‌ها فرش قاجاریه

    دیدگاه