زمان طلایی تعطیلات، قربانی اعتیاد به شبکه های اجتماعی

علی رضا استوان
دوشنبه، ۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۵
زمان طلایی تعطیلات، قربانی اعتیاد به شبکه های اجتماعی

امروزه اعتیاد به شبکه­‌های اجتماعی، دغدغه­‌ی افراد را به جای استفاده و لذت بردن از زمان سفر، تبدیل به اشتیاق برای گرفتن بازخوردهای رضایت‌بخش از طرف کاربران کرده است.

با وجود مشغله‌های فراوان کاری و همین‌طور کمبود  زمان برای تفریحات و سرگرمی‌های روزانه، باز هم افراد حتی در همین زمان‌های کوتاه و طلایی، خود را سرگرم شبکه‌های اجتماعی می‌کنند. آن‌ها به جای غنیمت شمردن این زمان‌ها، وقت خود را صرف به اشتراک‌گذاری تصاویر و پست گذاشتن درباره‌ی رویداد‌های سفر می‌کنند. این در حالی است که می‌توانند از این زمان برای دیدن مکان‌های جدید و کسب تجربیات تازه و خاطره‌انگیز استفاده کنند.

سلفی خطرناک

سلفی‌هایی که لذت تعطیلات را از بین می‌برند

بر طبق مطالعات انجام گرفته توسط اکسپدیا، افراد به طور میانگین حدود ۹ ساعت از زمان تعطیلات هفته‌­ای خود را در شبکه­‌های اجتماعی به سر می‌­برند.

بعضی از مردم خود را ملزم به اشتراک­‌گذاری تصاویری از سفرشان در شبکه­‌های اجتماعی می‌دانند. در مقابل، ۴۴ درصد از ۲۰۰۰ نفری که توسط اکسپدیا مورد بررسی قرار گرفته­‌اند، معتقد هستند که شبکه­‌های اجتماعی به نوعی باعث از بین رفتن تجربه­‌ی تعطیلات و زمان با ارزش سفر آن‌­ها شده است.

اعتیاد به اینترنت

الکس پلاتس مدیر بازرگانی اکسپدیا این گونه بیان کرده است:

اگرچه مردم اظهار کردند که شبکه­‌های اجتماعی می­‌توانند عامل خراب شدن تجربه­‌ی تعطیلات آن‌­ها باشند، با این وجود به نظر می‌­رسد که به اشتراک­‌گذاری این­‌گونه تصاویر همچنان بخش قابل توجهی از سفر آن­‌ها را شامل می­‌شود.

تمایل افراد به فوق­‌العاده جلوه دادن سفرشان به صورت آنلاین در شبکه‌­های اجتماعی از این هم جدی­‌تر است:

۱۰ درصد از افراد پاسخ‌­دهنده به اکسپدیا ابراز کرده­‌اند که آن­‌ها برای اطمینان از گرفتن بهترین سلفی تعطیلات‌شان، بیش از ۱۵ عکس با یک ژست یکسان می‌­گیرند.

حدود یک چهارم از پاسخ‌­دهندگان گفتند زمانی که در مسافرت هستند، توجه بیشتری نسبت به شبکه‌­های اجتماعی دارند که این مسلما کل مفهوم تعطیلات را نفی می­‌کند.

ابزار اشتراک عکس

«Stay off social» راه‌حلی از طرف اکسپدیا است که در طول سفر، از طرف کاربر در شبکه­‌های اجتماعی پست می­‌گذارد. کاربران مقصد سفر، مدت زمان سفر و این که هر چند وقت یک ­بار مایل هستند اکسپدیا پست جدید بگذارد را وارد می­‌کنند.

در مرحله بعد، آن­‌ها می‌­توانند از میان مجموعه‌­ای از تصاویر مقصد سفرشان، تعدادی را انتخاب، عنوان عکس را وارد و «Stay off social» را برنامه‌­ریزی کنند تا از طرف آن‌­ها تصاویر را به اشتراک بگذارد.

برای آن دسته از افرادی که موجود و همگانی بودن تصاویر اهمیتی ندارد و فقط می‌­خواهند حس حسادت دوستان و دنبال‌­کنندگانشان را برانگیزند، پیشنهاد اکسپدیا گزینه­‌ی مناسبی است!

راه دوم این است که افراد تنها می‌­توانند تا زمان برگشت از سفر برای به اشتراک‌­گذاری تصاویر مسافرتشان با هر هدفی که از انتشار آن‌ها دارند، منتظر بمانند.

نتایج برخی از مطالعات بیانگر آن است که پست گذاشتن و به اشتراک‌­گذاری عکس­‌های مسافرت و تعطیلات باعث ایجاد حس خوشحالی و رضایت در شما می­‌شود.

دیدگاه