عقبه، تنها شهر ساحلی اردن

محبوبه حسنی
دوشنبه، ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۰
عقبه، تنها شهر ساحلی اردن

«عقبه» تنها شهر ساحلی اردن، یکی از کهن‌ترین کشورهای دنیا در آسیای غربی است که زیبایی‌های منحصر‌به‌فردی دارد و توریست‌های بسیاری برای تماشای آن به اردن سفر می‌کنند.

اردن کشوری است در قاره‌ی کهن که از لحاظ گردشگری پیشرفت‌های چشم‌گیر و قابل توجهی را داشته است. گردشگری یکی از مهم‌ترین قسمت‌های نظام اقتصادی در این کشور آسیایی است و با توجه به جغرافیای این منطقه از آسیا و آرامش سیاسی که در آن حاکم است، توانسته  نسبت به سایر کشورهای خاور میانه و همسایگان خود بهتر و سریع‌تر به این جایگاه مناسبی که امروزه در گردشگری کسب کرده است، برسد.

خلیج عقبه

این کشور در کنار جاذبه‌های گردشگری تاریخی به جاذبه‌های گردشگری دریایی نیز بهای زیادی داده و همین امر سبب شده است تا در این بخش از صنعت گردشگری نیز به موفقیت برسد. «خلیج عقبه» یکی از جاذبه‌های گردشگری دریایی است که علاوه بر برخورداری این شهر از ساحل زیبا، دارای مراکز خرید و هتل‌های متعدد است که خود در جذب گردشگر موثر خواهد بود.

«عقبه» (Aqaba)، را باید یکی از مقاصد گردشگری آرام با جنب‌ و جوش کم بدانیم. اما این منطقه که تنها شهر ساحلی کشور اردن به شمار می‌رود، می‌تواند در برنامه‌ی سفر گردشگران قرار گیرد. غیر ممکن است که مسافران در عقبه قدم بزنند و صدای دو بار بوق زدن تاکسی‌های سبزرنگ این شهر که برای گشت‌زنی منتظر مسافر هستند به گوش آن‌ها نخورد. این شرایط به ویژه زمانی بیشتر دیده می‌شود که ایام پایان سال (ماه دسامبر) و پیش از آغاز سال جدید میلادی باشد که در هر گوشه‌ای از شهر تاکسی‌ها به انتظار گردشگران صف کشیده‌اند. راننده‌ها تنها جملاتی از زبان انگلیسی را می‌دانند که به آن احتیاج دارند. آن‌ها به خوبی درس خود را حفظ بوده و با دیدن هر توریست به سرعت از وی می‌پرسند: «تاکسی می‌خواهید قربان؟» وقتی گردشگران محترمانه درخواست آن‌ها را رد می‌کنند، ادامه می‌دهند: «ارزان می‌گیرم، شاید روزی دیگر شما را دیدم. نمی‌خواهید با پترا یا وادی‌روم بروید؟»

خلیج عقبه

با قدم‌زدن در خیابان‌های جنوبی‌ترین شهر اردن، دقیقا در مرز فلسطین، می‌توان تعدادی ساختمان سربه‌فلک کشیده را مشاهده کرد. در میانه‌ی دریای سرخ، کشتی‌های اردنی و فلسطینی قرار دارد که در حال گشت‌زنی است. کمی آن طرف‌تر به سمت جنوب می‌توان کوه‌های صحرای سینا در مصر را تماشا کرد. این در حالی است که گردشگران پس از آنکه کمی که از دیدن این چشم‌اندازها غافل و به خود مسلط شوند، متوجه می‌شوند که در شهری پیچیده و عجیب قدم می‌‌زنند. زندگی روزمره در عقبه جریان دارد و مردم بومی گردشگران ‌بی‌باکی را مشاهده می‌کنند که بدون توجه به بادهای سرد و شدید، در هتل‌های لوکس این شهر در کنار ساحل‌ خصوصی، آفتاب می‌گیرند. بسیاری از آن‌ها اهل کشور روسیه بوده ولی در اکثر مواقع به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.

خلیج عقبه

شاید برای اولین بار نام عقبه را در فیلم «لورنس عربستان» شنیده باشید آن هم وقتی که لورنس در کنار ارتشی از اعراب در مقابل امپراتوری عثمانی قرار می‌گیرد. یکی از برترین فیلم‌های تاریخ که سال ۱۹۶۲ توسط «دیوید لین» کارگردانی شد. سال ۱۹۱۷ میلادی اعراب در این مکان از سرزمین‌های خود دفاع کردند و به مناسبت پیروزی پرچمی ۱۳۰ متری برافراشتند. اما امروز نشانی از این پرچم نیست و مکان آن نیز به موزه تبدیل شده است.

خلیج عقبه

تنها میله‌ی پرچم در سمت راست دریا، میان بندر و ساحل عمومی به چشم می‌خورد و عصرها بالای آن چراغ‌های چشمک‌زن، زیبایی خاصی دارند. سال ۱۹۱۷، عقبه شهری کوچک در کنار قلعه بود، اما امروز به دلیل اینکه تنها راه دسترسی اردن به دریا است، شهری مهم درنظر گرفته می‌شود. عقبه در مرکز منطقه‌ی تجاری قرار دارد که مسافران برای مبادله‌ی کالا نیازی به پرداخت مالیات ندارند. حتی برای ورود به شهر نیازی به پرداخت عوارض نیست و در عقبه برخی از محصولات ارزان‌تر از جاهای دیگر است.

در خلیج عقبه، گردشگران برای مبادله کالا، مالیات پرداخت نمی‌کنند

البته ممکن است کالاهای این منطقه در چشم غربی‌ها کمی جلف به نظر بیاید. اما استثناهایی نیز وجود دارد؛ به عنوان مثال اگر مسافران به دنبال صنایع دستی خوب می‌گردند، می توانند به «اوت‌لت جهود العیادی» (بازارچه جهود العیادی)، سربزنند که محصولات آن توسط مردان و زنان بومی تهیه شده است. بنیاد این مکان در واقع توسط «ملکه باسما» بنا شده و مقابل اطلاعات گردشگری قرار دارد. مسافران و گردشگران در اینجا نه تنها می‌توانند سوغاتی‌های مناسب و خوبی را تهیه کنند، بلکه هم‌زمان می‌توانند کالاهای مناسبی را برای خودشان نیز پیدا کنند.

خلیج عقبه

در محل اطلاعات گردشگری می‌توان امیدوار بود که یکی از اتوبوس‌های قرمز رنگ توریستی آماده حرکت باشد تا بتوان گشتی در عقبهَ، این یگانه خلیج اردن زد. اما بهتر است اگر گردشگران مشکلی با پیاده‌روی ندارند، با قدم زدن زیبایی شهر را تماشا کنند چرا که مرکز شهر کوچک است و با خیالی آسوده می‌توانند در آن پرسه بزنند. مرکز شهر بهترین جا برای تجربه‌ی زندگی خیابانی در عقبه است. نام قبلی این شهره آیلا (Ayla) بوده است که هنوز هم در نواحی ساحلی می‌توان نشانه‌هایی از آن چون کلیسای «Byzantine» را مشاهده کرد. حدود ۶۰۰ سال پس از میلاد مسیح (ع)، بعد از حکمرانی مسلمانان بر این شهر، نام آن به عقبه تغییر پیدا کرد. خلیج عقبه شهر زیبایی نیست، ساختمان‌های خالی و قدیمی زیادی در آن به چشم می‌خورد. تنها چند فروشگاه بزرگ وجود دارد که نیمی از آن‌ها نیز خالی است. به هر حال این ساختمان‌ها همه جا قرار دارد و شاید یک بار تماشای آن‌ها خالی از لطف نباشد!

مرجان‌ها و کشتی‌های غرق شده

Aqaba

گردشگران در طول ساحل شمالی شهر، می‌توانند مجموعه‌ای از هتل‌های ۵ ستاره را ببینند که معماری‌های متنوع آن‌ها همراه با باغ‌های زیبا چشمان هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند. در قسمت جنوبی، ساحل عمومی همراه با مسیر پیاده‌روی و باغ‌های تکه‌تکه خودنمایی می‌کند.

تماشای معماری جالب و زیبای هتل های عقبه هنگام پیاده‌روی در ساحل آن، بسیار لذت‌بخش است

قدم‌ زدن کنار ساحل یکی از بهترین کارهایی است که آن‌ها می‌توانند انجام دهند. البته باید به خوبی حواس خود را جمع کنند تا فریب سوار شدن بر قایق شیشه‌ای برای تماشای مرجان‌ها را نخورند. این سواری یک‌ ساعته نسبت به هزینه‌اش هیچ ارزش ندارد. مرجان‌ها خیلی به ساحل نزدیک است و معمولا در گل و لای گیر می‌کنند و تماشای آن‌ها از یک دریچه‌ی شیشه‌ای در قسمت زیرین یک قایق هیچ جذابیتی ندارد.

Aqaba

بنابراین بهتر است که مسافران به جای این کار یک لوله‌ی تنفس زیرآبی و یک ماسک خریداری کنند و در عمق ۳۰ متری دریا از شنا کردن لذت ببرند. معمولا مرجان‌ها و بقایای کشتی‌های به گل‌نشسته نزدیک به سطح آب قرار دارد و به راحتی می‌توان آن‌‌ها را تماشا کرد. با پیشروی بیشتر به سمت جنوب با پشت سر گذاشتن بندر، می‌توان مکان‌هایی را مشاهده کرد که برای شیرجه‌ زدن در نظر گرفته شده‌ است.

مرکز عقبه از اطراف میدان آیلا شروع می‌شود و تا سمت ساحل ادامه دارد. به سمت جنوب‌شرقی، پشت مسجد جامع، می‌توان محله‌ای قدیمی را با انبوهی از فروشگاه‌، بازار و غذاهای ارزان یافت. همچنین با حرکت به سمت شرق، رستوران‌ها و خیابان‌های توریستی مدرن خودنمایی می‌کند. معمولا قیمت‌ها بین دو منطقه متغیر است. در منطقه‌ی قدیمی شهر می‌توان غذاهای خوشمزه را همراه با نوشیدنی با نصف قیمت دو فنجای چای با تی‌بگ لیپتون در منطقه‌ی مدرن تهیه و میل کرد.

غذاهای دریایی خوشمزه در عقبه

عقبه

در بافت قدیمی شهر، چندین رستوران غذاهای سنتی و خوشمزه‌ای سرو می‌کنند که در کنار انواع ماهی و غذاهای دریایی می‌تواند لحظات خاطره‌انگیزی را برای مسافران رقم بزند. بهتر است گردشگران این نکته را در نظر داشته باشند که نباید خیلی به چراغ‌های نئون چشمک‌زن، صندلی‌های پلاستیکی و ظاهر معمولی رستوران‌ها توجه کنند. بلکه کافی است فقط از غذا و خوراک اردنی با تنوع زیاد لذت ببرند. همچنین از هر چیز مخصوصا پیش‌غذاهای عربی-لبنانی مانند هوموس، غذاهای گیاهی، تبوله و سالاد ماست به مقدار کمی سفارش دهند. و اینکه حتما به رستوران «Mr SeaFood» هم سر بزنند.

عقبه

اگر مسافر یا گردشگری دوست ندارد تمام روز در حال شیرجه‌زدن یا استراحت کردن در کنار ساحل باشد، قطعا شهر عقبه خیلی زود برای آن‌ها خسته‌کننده خواهد شد. اما آن‌ها می‌توانند از این تهدید یک فرصت ساخته و خیلی زود به شهرهای زیبای شمالی سفر کنند. «پترا» در ۱۱۰ کیلومتری شمال آن‌ها قرار دارد که می‌توانند هنگام رفتن به این شهر از زیبایی‌های مسیر نیز لذت ببرند. «وادی روم» نیز ۴۵ دقیقه با گردشگران فاصله دارد و برای سفر یکروزه بسیار عالی است.

عقبه

اردن کشور کوچکی است و می‌توان با سفرهای یک روزه، شمال تا جنوب کشور را سیاحت کرد. اما موقعیت مکانی استراتژیک عقبه سبب شده تا به یک مقصد گردشگری مهم تبدیل شود. گرچه اوضاع صنعت گردشگری در خاورمیانه خیلی پررونق نیست و خیلی زود باعث می‌شود گردشگران با تصورات منفی روبه‌رو شوند. اما برخلاف این تصور، کشورهای این منطقه نظیر ایران، اردن و لبنان کشورهای آرام و زیبایی محسوب می‌شود.

 

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها ساحل

    دیدگاه