موزه کازا ویسنس؛ نخستین طراحی خانه توسط گائودی در بارسلون

محبوبه حسنی
یکشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۵
موزه کازا ویسنس؛ نخستین طراحی خانه توسط گائودی در بارسلون

«کازا ویسنس»، نخستین خانه‌ای است که توسط «آنتونی گائودی»، بزرگ‌ترین معمار دو قرن گذشته ساخته شده که به عنوان موزه برای عموم افتتاح می‌شود. همراه کجارو باشید.

«آنتونی گادی ای کُرنت» (Antoni Gaudí i Cornet: ۱۹۲۶-۱۸۵۲)، یکی از معماران و طراحان برجسته و مشهور اهل کاتولانیا است که به عنوان بزرگ‌ترین معماران در ۲۰۰ سال گذشته، شهرتی جهانی را کسب کرده است. وی در «تاراگونیا» از «ایالت کاتالونیا» چشم به جهان گشود و در رشته‌ی معماری به تحصیل پرداخت.

از مهم‌ترین دلایل شهرت و محبوبیت این معمار بارسلونی، استفاده‌ی وی از سبکی نو و ویژه است که در بین دیگر سبک‌ها، منحصربه‌فرد و غریب جلوه می‌کند و می‌توان در تمامی آثاری که از گائودی در شهر بارسلون (شهر بارسلون مرکز استان بارسلونا در اسپانیا است)، برجای مانده است، مشاهده کرد.

کازا ویسنس

تصویر آنتونی گائودی

«کازا ویسنس» (Casa Vicens)، نخستین خانه‌ای است که وی در ۱۳۰ سال پیش طراحی کرده و برای ساخت آن، از این هنر نو و منحصربه‌فرد، بهره برده است. درواقع کازا ویسنس، خانه‌ای است تابستانی که در سال‌های ۱۸۸۳ میلادی تا ۱۸۸۵ میلادی، به درخواست «مانوئل ویسنس» (Manuel Vicents)، از صاحبان مشهور کارخانه‌ی آجر و کاشی ساخته شد.

کازا ویسنس

کازا ویسنس، خانه‌ای است تابستانی که به درخواست مانوئل ویسنس و با معماری گائودی ساخته شده است

آنتونی گائودی در آن روزگار، تنها ۳۱ سال داشت و به تازگی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز کرده بود. وی در مدت زمانی که از دانشگده معماری بارسلونا، فارغ‌التحصیل شده بود، به انجام فعالیت و ساخت و ساز بناها به سبک پیشینیانش یا همان معماری سبک عصر ویکتوریا مشغول بود.

کازا ویسنس

هرچند این مسئله مدت زمان زیادی طول نکشید و وی مدت کوتاهی پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، شروع به توسعه‌ی سبک خود که تا حدودی از سبک «نئو مدَجَّن» (Neo-Mudéjar: سبک معماری موروهای اسپانیا یا سبکی از معماری و تزئینات ایبریایی است که در قرون ۱۲ تا ۱۶ میلادی رواج داشت و به طور بسیار ملموسی از ذوق و فنون مراکش تاثیر گرفته است)، الگوبرداری شده بود، پرداخت. برخی از ویژگی‌های این سبک نوین، همپوشانی توده‌های هندسی یا به بیانی ساده‌تر قرار دادن اجسام هندسی در کنار یکدیگر، استفاده از کاشی‌های سرامیکی، فلزکاری و تزئین بناها با استفاده از آجر است.

کازا ویسنس

کازا ویسنس، اولین خانه‌ طراحی شده توسط گائودی است که با استفاده از سبک هنر نو، ساخته شده است. در تمام این سال‌ها، این خانه‌ی قدیمی و منحصربه‌فرد، به عنوان محل اقامت افرادی استفاده می‌شد. تا اینکه در دهه‌ی ۱۹۲۰ میلادی، این عمارت به ۳ آپارتمان جدا از هم تفکیک شد. این در حالی است که تنها کمی پس از این جداسازی، تنها یک خانواده آن هم به مدت یک قرن، در آن زندگی کردند.

کازا ویسنس

در سال ۲۰۱۴، این خانه‌ی قدیمی را یکی از شرکت‌های خانوادگی برجسته و خصوصی در آندورا (Andorra) به نام مورابانس (MoraBanc)، خریداری کرد و مدت زمانی بالغ بر ۲ سال، به مرمت و بازسازی این عمارت قرن نوزدهمی، پرداخت. اکنون خبرها حاکی از آن است که این ساختمان که معماری جالب و تحسین‌برانگیزش توجه همگان را به خود جلب ساخته است، به عنوان یک موزه، افتتاح می‌شود و مردم می‌توانند از آن بازدید کنند.

هدف از بازگشایی کازا ویسنس به عنوان خانه موزه، نمایش سبک معماری خاص گائودی و پیشرفت بیشتر سبک هنر نو در بارسلون است

مدیر اجرایی این پروژه بیان کرد که هدف از بازگشایی کازا ویسنس به عنوان «خانه موزه»، این است که بتوان نخستین خانه‌ی گائودی را که با سبکی نو و قابل توجه طراحی و ساخته شده است در معرض نمایش مردم قرار داد تا همگان بتوانند این سبک معماری و این اثر تاریخی ارزشمند را از نزدیک مشاهده کنند؛

کازا ویسنس

چرا که قطعا هدف گائودی از ساخت این نوع خانه، نشان دادن سبک معماری خاص و منحصر‌به‌فرد او است که بر این عمارت اجرا کرده است. همچنین وی با احداث این خانه، قدم بزرگی بر پیشرفت سبک هنر نو در بارسلون، برداشته است.

مطالب مرتبط:

    منبع amusingplanet

    دیدگاه