کوچ سرفینگ و هیچ هایکینگ؛ دو مفهوم جدید و هیجان انگیز در سفر

کاملیا کوثری
یکشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۰
کوچ سرفینگ و هیچ هایکینگ؛ دو مفهوم جدید و هیجان انگیز در سفر

نوآوری و روی آوردن به شیوه‌های جدید، در صنعت گردشگری و سفر نیز مثل دیگر صنایع، رو به رشد است. در این مقاله‌ی کجارو، با دو مفهوم جدید و هیجان‌انگیز در سفر آشنا شوید.

یکی از مهم‌ترین نکات سفر که هر مسافری باید برای آن برنامه‌ریزی کند، هزینه‌های حمل و نقل و اقامت است. در دنیای امروز، میل به سفر و کشف ناشناخته‌ها یه افراد کمک کرده است تا شیوه‌های جدید و خلاقانه‌ای را برای کاهش هزینه‌های خود ابداع کنند. «هیچ‌هایکینگ» (Hitchhiking) یا رایگان‌سواری و «کوچ‌سرفینگ» (Couch Surfing) یا اقامت رایگان، دو شیوه‌ای هستند که جهانگردان برای کاهش هزینه‌های خود به کار می‌گیرند.

هیچ‌هایکینگ چیست؟

هیچهایکینگ

تصویر جوانی که شست دستش را بالا گرفته و با یک کوله بر دوش، در حاشیه‌ی یک جاده کویری ایستاده، برای همه‌ی ما تصویری آشنا است که در فیلم‌ها دیده‌ایم. اما شاید کمتر کسی تصور کند که این شیوه، یک راه متداول برای سفر باشد. در این روش که «هیچ‌هایکینگ» یا رایگان‌سواری نام دارد، مسافر کنار جاده می‌ایستد، شست دست خود را به عنوان نشانه بالا می‌گیرد و سوار ماشین یا کامیون مسافری دیگر شده و مسیر خود را همراه با او می‌پیماید. حتی گاهی مقصد خود را روی مقوا نوشته و در دست می‌گیرد تا ماشین‌های هم‌مسیر با خود را راحت‌تر پیدا کند. او با این شیوه، از شهری به شهر دیگر و از کشوری به کشور دیگر می‌رود، بی آن‌که هزینه‌ای برای حمل و نقل خود بپردازد.

در حال حاضر، تعداد بسیار زیادی هیچ‌هایکر یا رایگان‌سوار در اروپا وجود دارد که با استفاده از این شیوه سفر می‌کنند. اینترنت و انتشار خاطرات هیجان‌انگیز این مسافران از سفرهای رایگان خود و ماجراجویی‌هایشان، به افزایش روزافزون کسانی که از این شیوه برای مسافرت استفاده می‌کنند، کمک کرده است.

چرا رایگان‌سواری؟

رایگان سواری

رایگان‌سواری یک شیوه‌ی جالب و هیجان‌انگیز برای شناخت زیست‌بوم‌های گوناگون است. به‌علاوه، اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه نیز هست. عده‌ای دیگر نیز به دنبال تجربه‌ی هیجان سفر هستند و این روش، بسیار هیجان‌انگیز است، چرا که امکان آشنایی با انسان‌های مختلف از فرهنگ‌ها و طبقات و ملیت‌های مختلف را فراهم می‌آورد.

در ابتدا، هیچ‌هایکینگ یک شیوه‌ی ارزان برای سفر بوده، اما به مرور تبدیل به یک سبک زندگی شده که در آن می‌توان آزادانه به سفر رفت و تجربه‌های جدید کسب کرد. شاید در نظر عامه‌ی مردم، رایگان‌سواران شبیه به ولگردان خوشگذران باشند، اما این افراد در واقع به جای آن‌که با لپ‌تاب و تلفن همراه و ریش‌تراش سفر کنند و هر لحظه به حمام دسترسی داشته باشند، ممکن است کل روز را در جاده باشند و روزهای متمادی به حمام نرسند.

رایگان‌سواری انواع مختلف دارد:

  • سفر با وسایل نقلیه‌ی موتوری نظیر ماشین، کامیون و اتوبوس
  • سفر با قطار که نیازمند بالا پریدن روی قطار است. البته می‌توان خطر این کار را به جان نخریده و از راهبر قطار برای سوار شدن به آن، اجازه گرفت.
  • سفر با کشتی و قایق که به آن «بوت‌هایکینگ» (boathitching) می‌گویند.
  • سفر با هواپیما و هلی‌کوپتر که «ایرهایکینگ» (Airhitching) نام دارد.

مهم‌ترین نکات به هنگام رایگان‌سواری

نکات مهم

اگر قصد دارید این نوع سفر را امتحان کنید، نکاتی هست که حتما باید در نظر داشته باشید تا از خطر و دردسر تا حد امکان دور بمانید.

مهم‌ترین، مهم‌ترین و مهم‌ترین نکته در هیچ‌هایکینگ این است که مکان مناسبی را برای ایستادن انتخاب کنید. جایی را برای ایستادن انتخاب کنید که در طول جاده به خوبی دیده شوید تا رانندگان زمان کافی داشته باشند و بتوانند تصمیم بگیرند که شما را سوار بکنند یا نه.

هرگز از مرکز شهر سوار ماشین نشوید. سعی کنید با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی خودتان را به حاشیه‌ی شهر رسانده و از آن‌جا، سوار ماشین مناسب شوید. بهترین جا برای سوار شدن ماشین در آزادراه‌ها و نزدیک به رمپ‌های خروجی و ورودی خواهد بود، نزدیک به محل توقف کامیون‌ها هم محل مناسبی برای این منظور است.

سعی کنید تا حد امکان سبک سفر کنید، اما مواد غذایی و آب کافی به همراه داشته باشید. نقشه‌ی شهر یا کشوری که به آن سفر می‌کنید، بعد از آب و غذا مهم‌ترین چیزی است که باید در کوله‌ی خود داشته باشید.

هیچ‌هایکینگ، بهترین راه برای یاد گرفتن زبان‌های گوناگون است، چرا که در تعامل مستقیم با مردم یک شهر یا کشور، زبان آن‌ها را خواه ناخواه یاد می‌گیرید، اما سعی کنید پیش از سفر نیز کمی با زبان آشنا شوید. علاوه بر زبان، سعی کنید اندکی با قوانین کشور مبدا نیز آشنا باشید تا در دردسر نیفتید.

لباس مناسب و حوله را هم فراموش نکنید. ممکن است مدتی طولانی مجبور باشید در جاده‌ها بمانید، پس سرما خوردن یا گرمازدگی چندان خوشایندتان نخواهد بود.

کوچ‌سرفینگ؛ اقامت در منزل میزبانی مهربان

کوچ سرفینگ

شاید کسی که برای اولین بار ایده‌ی «کوچ‌سرفینگ» یا اقامت رایگان را مطرح کرد، باور نمی‌کرد که در عرض مدت زمان کوتاهی، میزبانان زیادی در بیش از ۲۴۶ کشور دنیا در این برنامه شرکت کرده و میزبان میهمانانی از سایر کشورهای دنیا باشند؛ میهمانانی که هرگز آن‌ها را ندیده‌اند.

موضوع از این قرار است که با عضویت در این شبکه‌ی اجتماعی، می‌توانید به شهرهایی که در آن‌ها میزبانان رایگان آماده‌ی پذیرایی از شما هستند، سفر کرده و از اقامت رایگان در منزل میزبانی مهربان لذت ببرید، یا این‌که در خانه‌ی خودتان، از گردشگرانی که به شهر شما سفر می‌کنند، پذیرایی کنید.

استفاده از این شبکه‌ی اجتماعی ویژه‌ی گردشگران بسیار ساده است؛ باید وارد سایت شوید، اطلاعات خود را ثبت کرده و با گردشگران یا میزبانان خود آشنا شوید. کافی است در پروفایل شخصیتان مشخص کنید که مایل به سفر هستید، یا می‌خواهید در خانه‌تان از میهمانانتان پذیرایی کنید.

اگر قصد سفر دارید، به راحتی می‌توانید شهر مقصد را انتخاب کرده و از بین میزبان‌های موجود، یکی را انتخاب کنید. اگر هم داوطلب پذیرایی از گردشگران در خانه‌ی خود هستید، کافی است چند عکس و اطلاعات کامل خانه را در اختیار کسانی قرار دهید که مایل به سفر به شهر و کشور شما هستند.

چرا کوچ‌سرفینگ؟

کوچ سرفینگ2

روشن‌ترین پاسخ این است که اقامت در منزل یک میزبان، رایگان است و به شکل چشم‌گیری هزینه‌های سفرتان را کاهش می‌دهد. اما خوب است بدانید که همین میزبان مهربان، می‌تواند بهترین راهنمای شما برای دیدن جاذبه‌های گردشگری شهری باشد که به آن سفر کرده‌اید. به‌علاوه او دوست مهربان و خوبی برایتان خواهد بود که شما را در خرید سوغاتی، مدیریت هزینه‌ها، خرید غذا و خیلی ریزه‌کاری‌های دیگر سفر همراهی خواهد کرد.

از سوی دیگر، میزبانی از یک گردشگر به شما این امکان را می‌دهد که با زبان و فرهنگ کشور او آشنا شده و دوست خوبی را به دوستانتان اضافه کنید. شاید حتی آشنایی با او به شما کمک کند تا در آینده‌ای نزدیک به کشور او سفر کرده و تجربه‌های تازه‌ای کسب کنید.

در حقیقت، یکی از اصلی‌ترین اهداف هر سفری، کسب لذت و تجربه‌های جدید است و اقامت رایگان در منزل میزبان، هم برای مسافر و هم برای میزبان، تجربیات خوشایندی را به همراه خواهد آورد.

منبع Hitchwiki

دیدگاه