دیدنی های برلین، پایتخت آلمان (قسمت دوم)

مینا رهبری
شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۰
دیدنی های برلین، پایتخت آلمان (قسمت دوم)

برلین روزگاری پایتخت پروس و امروزه پایتخت و مهم‌ترین شهر آلمان است. بسیاری از مهم‌ترین رویدادهای تاریخی آلمان در این شهر روی داده است، پس حتما یادگاری بسیاری از گذشته‌ها را می‌توان در آن دید. برای آشنایی با دیدنی‌های برلین با کجارو همراه شوید.

برلین، پایتخت آلمان تاریخ و فرهنگ غنی‌ای دارد. این کشور در جنگ جهانی دوم و جنگ سرد شکست بدی خورد اما برلین خود را دوباره ساخت و به یک شهر بین‌المللی با فرهنگ و معماری متنوع تبدیل شد. در این شهر به گشت و گذار بپردازید و جاذبه‌های گردشگری آن را کشف کنید؛ برلین هنوز هم زخم‌های گذشته‌ی نه چندان دور خود را به همراه دارد، پس می‌توانید تاریخ را هم در این شهر مرور کنید. 

کلیسای یادبود قیصر ویلهلم 

کلیسای یادبود قیصر ویلهلم 

می‌توان گفت این کلیسا ۲ کلیسا است: کلیسای فوق مدرن جدید که در سال ۱۹۶۱ طراحی شده است و در کنار آن، ویرانه‌های کلیسای اصلی که شامل برجی با ارتفاع ۶۳ متر است

یکی از جذاب‌ترین بناهای تاریخی برلین، کلیسای یادبود قیصر ویلهلم (Kaiser Wilhelm Memorial Church) است؛ در واقع می‌توان گفت این کلیسا ۲ کلیسا است: کلیسای فوق مدرن جدید که در سال ۱۹۶۱ طراحی شده است و در کنار آن، ویرانه‌های کلیسای اصلی که شامل برجی با ارتفاع ۶۳ متر است. ساخت این کلیسای قدیمی در سال ۱۸۹۵ به اتمام رسید و به احترام پادشاه ویلهلم اول، ساخته شد.

این بنا در سال ۱۹۴۳ تخریب شد اما بقایای آن در مجموعه‌ی جدید گنجانده شد و همانجا باقی ماند. نتیجه‌ی این ترکیب، امروزه یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری برلین شده که با داشتن یک سالن یادبود که شامل بقایای موزائیک، بقایای معماری و چندین عکس می‌شود، به عنوان یادبود جنگ نیز معرفی می‌شود. شما می‌توانید در تورهای همراه با راهنما شرکت کنید؛ همچنین گردشگران می‌توانند در مراسمات روز یکشنبه شرکت کنند. 

کلیسای جامع برلین

کلیسای جامع برلین

کلیسای جامع برلین به دلیل داشتن گنبدی با ارتفاع ۷۵ متر و ناقوسی که متعلق به سال ۱۵۳۲ است، شهرت دارد. ساخت این کلیسا در سال ۱۹۰۵ به پایان رسید که در محل کلیسای قبلی که در دوران فردریش بزرگ وجود داشت، ساخته شده است. بنای این کلیسا به سبک باروک جدید ساخته شده و بزرگ‌ترین کلیسای برلین است. کلیسای جامع برلین به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود: کلیسای یادبود، کلیسای غسل تعمید و نکاح و کلیسای منطقه‌ای. بعد از چند دهه کار سخت برای بازسازی آسیب‌های واردشده در جنگ، این کلیسا شکوه سابق خود را بازیافته و از مهم‌ترین بخش‌های دیدنی آن می‌توان به راه‌پله‌ی امپریال اشاره کرد که با کتیبه‌های برنزی و ۱۳ نقاشی تمپرا (نقاشی با رنگ مات یا رنگ بی جلا) اثر نقاش برلینی به نام آلبرت هرتل (که متعلق به سال ۱۹۰۵ هستند) زینت داده شده‌ است.

کلیسای جامع برلین

گالری امپریال نیز جزو جاهایی است که باید از آن بازدید کرد؛ این گالری با چشم‌اندازی به منطقه‌ی زیر گنبد کلیسا از زیباترین جذابیت‌های کلیسای جامع برلین است. در سردابه‌ی Hohenzollern  نیز نزدیک به ۱۰۰ قبر سنگی، تابوت و آثار تاریخی از قرن ۱۶ تا ۲۰ وجود دارد که از جمله می‌توان به قبر Great Elector و همسرش Dorothea، فردریش اول و همسرش سوفی شارلوت اشاره کرد. سعی کنید زمانی برای بازدید از این کلیسا بروید که در آن کنسرت برگزار شود. همچنین حتما از ۲۷۰ پله‌ی آن بالا بروید تا به گنبد کلیسا رسیده و منظره‌ی بی‌نظیری از جزیره‌ی موزه را به تماشا بنشینید. 

کلیسای جامع فرانسوی

کلیسای جامع فرانسوی

کلیسای جامع فرانسوی نیز به اندازه‌ی کلیسای جامع برلین زیبا و تاثیرگذار است که در میدان Gendarmenmarkt قرار دارد. کلیسای جامع فرانسوی در سال ۱۷۰۵ برای جامعه‌ی هوگونت ساخته شد که در سال ۱۶۸۵ در برلین مستقر شده بودند. بعدها کلیسای Friedrichstadt  و برج گنبددار به این کلیسا اضافه شد. از مهم‌ترین بخش‌های این کلیسا می‌توان به برج ۷۰ متری با کاریلون ۵ و ۸ ضلعی (۶۰ زنگ آن با کیبورد به صدا درمی‌آید)، اتاق‌های برج ۲۰ متری و نرده‌ی ایوان با ارتفاع ۴۰ متری ـکه نمای پانورمایی بر شهر برلین دارد) اشاره کرد. طبقه‌ی همکف کلیسا دوباره طراحی شده و موزه‌ی هوگونوت (Huguenot) در آن قرار دارد که در آن آثار مربوط به تاریخ هوگونوت در فرانسه و آلمان در آن به نمایش درآمده است. 

باغ‌های جانورشناسی برلین

باغهای جانورشناسی برلین

باغ‌های جانورشناسی برلین قدیمی‌ترین بنایی از این دست در آلمان ساخته شده است

باغ‌های جانورشناسی برلین (Zoologischer Garten Berlin) قدیمی‌ترین بنایی از این دست در آلمان ساخته شده است و هنوز هم یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری برلین محسوب می‌شود و هر ساله میزبان بیش از ۳ میلیون گردشگر است. این مجموعه در سال ۱۸۴۴ تاسیس و بعد از جنگ جهانی دوم به طور کامل بازسازی شد. در این باغ وحش مدرن و آکواریوم آن در محیطی طبیعی از حیوانات نگهداری می‌شود و به دلیل برنامه‌های زادگیری موفق، شهرت بسیار دارد. در این مرکز بیش از ۱۵ هزار حیوان زندگی می‌کند که شامل حدود ۱۶۰۰ گونه می‌شوند که شامل پانداها و میمون‌ها در محوطه‌های بزرگ روباز و همچنین حیوانات درنده می‌شود.

باغهای جانورشناسی برلین

بزرگ‌ترین قفس پرندگان اروپا در این مجموعه قرار دارد که بازدید از آن می‌تواند بهترین قسمت گشت و گذار در این باغ وحش باشد.  همچنین حتما از آکواریوم برلین دیدن کنید که از اصلی‌ترین جاذبه‌های باغ جانورشناسی برلین است. این آکواریوم در سال ۱۹۱۳ ساخته شده و هنوز هم یکی از بزرگ‌ترین تاسیسات آلمان است؛ در این آکواریوم، در ۲۵۰ مخزن، بیش از ۹ هزار گونه در آن نگهداری می‌شود که می‌توان از کوسه‌ی ببری، عروس دریایی، ماهی‌های گرمسیری، خزندگان و حشرات نام برد. از دیگر باغ وحش‌های جذاب برلین می‌توان به Tierpark  اشاره کرد که حدود ۷۲۵۰ حیوان از ۸۴۰ گونه‌ی مختلف در آن زندگی می‌کند.

باغ و موزه گیاه‌شناسی برلین-داهلم

باغ و موزه گیاهشناسی برلین-داهلم

اینجا در اصل آشپزخانه و باغ سبزیجات و گیاهان آشپزخانه‌ی کاخ سلطنتی بود

اینجا در اصل آشپزخانه و باغ سبزیجات و گیاهان آشپزخانه‌ی کاخ سلطنتی بود که در سال ۱۶۷۹ و به دستور Grand Elector ساخته شد. بعد از انتقال به داهلم در پایان قرن ۱۹ میلادی، اینجا به یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین باغ‌های گیه‌شناسی جهان تبدیل شد. مساحت این باغ حدود ۱۰۴ هکتار است و در آن بیش از ۲۲ هزار گونه‌ی مختلف از گیاهان وجود دارد که شامل ۲۲۰۰ گونه از درختان و درختچه‌ها، قسمتی برای گیاهان دارویی، ۱۶ گلخانه برای گیاهان گرمسیری و نیمه گرمسیری و تالاب بزرگی برای ایجاد زیست و پرورش گیاهان دریایی و مردابی می‌شود. می‌توانید از باغ Electoral  نیز بازدید کنید که از قرن ۱۷ برجای مانده که باغ و رستوران است. موزه‌ی گیاه‌شناسی نیز که دارای بیش از ۲ میلیون گیاه و کتابخانه‌ی بسیار بزرگی است، از جذاب‌ترین بخش‌های این باغ است. 

محله نیکولای (The Nikolai Quarter)

محله نیکولای برلین

محله‌ی نیکولای برلین قلب شهر قدیمی محسوب می‌شود و جایی است که می‌توانید بسیاری از جاذبه‌های قدیمی و محبوب شهر را پیدا کنید که از آن جمله می‌توان به کلیسای سنت نیکولاس و چند موزه اشاره کرد. تغییرات اخیر که در این محله ایجاد شده، پیاده‌روهای دوست داشتنی ایجاد کرده است که در آن ساختمان‌های کوچکی در دو طرف خیابان باریک قرار دارد و پر است از رستوران‌ها، کافه‌ها، مغازه‌ها و کارگاه‌های هنری که در آن‌ها همه چیز، از سبد و زنبیل تا صنایع دستی چوبی به فروش می‌رسد. 

از مهم‌ترین جاهای دیدنی این محله می‌توان به فواره‌ها و چراغ‌های قدیمی، پنجره‌های مشبک در خانه‌های قدیمی‌تر و ساختمان‌های تاریخی مثل کاخ Ephraim اشاره کرد که در سال ۱۷۶۰ ساخته شده و در آن آثار مربوط به تاریخ غنی هنری و تاریخی برلین به نمایش گذاشته شده است. خانه‌ی Knoblauch  نیز از بناهای قدیمی این محله است که در سال ۱۷۶۰ ساخته شده و نشان‌دهنده‌ی خانه‌های سابق بازرگانان و ثروتمندان یهودی شهر است. 

جنگل گرونوالد

جنگل گرونوالد

شاید برای چنین شهر بزرگی شگفت‌انگیز باشد که داخل آن جنگلی وجود داشته باشد. برلین موفق به حفظ منطقه‌ای به مساحت ۳۲ کیلومتر مربع به عنوان جنگل شده است. این جنکل با نام گرونوالد (گرین وود) شناخته می‌شود و پر از درخت است و نام خود را از کلبه‌ی شکارچیان که در سال ۱۵۴۲ توسط Elector Joachim II ساخته شده بود، گرفته است. این منطقه‌ی دوست‌داشتنی پر از درختان بلوط، راش، کاج، توس و صنوبر است و پناهگاهی است برای تعداد زیادی از حیوانات وحشی از جمله پرندگان، گوزن و حتی خوک‌های وحشی.

در این جنگل سه دریاچه‌ی کوچک با نام‌های Pechsee، Barssee و Teufelssee  وجود دارد که بخشی از دخایر طبیعی پرطرفدار هستند. در بخش شرقی دریاچه‌های بزرگ‌تری وجود دارد: Hundekehlesee، Grunewaldsee، Schlachtensee و Krumme Lanke. علاوه بر این‌ها، ساحل کنار رودخانه‌ی هاول به طول ۹ کیلومتر در طول این جنگل امتداد یافته است. دریاچه‌ها فرصت‌های مناسبی برای ورزش‌های آبی و آب تنی را فراهم کرده است. 

جنگل گرونوالد

از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این جنگل، تپه‌ی مصنوعی به نام Teufelsberg است که ۸۰ متر ارتفاع دارد که در بالای آن ویرانه‌های «ایستگاه شنود» (از ابزار جاسوسی) آمریکا قرار دارد که می‌توانید از آن بازدید کنید. برج گرونوالد که در قرن ۱۹ میلادی، به عنوان یادبودی برای امپراطور ویلهلم اول ساخته شد و کلبه‌ی شکارچیان اصلی که امروزه به موزه تبدیل شده و در آن مجموعه‌ای از آثار هنری از قرن ۱۵ تا ۱۹ میلادی به نمایش گذاشته شده است، از دیگر جاذبه‌هایی است که می‌توانید در بازدید از این جنگل از آن‌ها دیدن کنید. 

گروسر تیر گارتن و ستون پیروزی

گروسر تین گارتن

اینجا در اصل منطقه‌ی شکاری برای خاندان سلطنتی آلمان بود که در آن گوزن، خوک وحشی و دیگر حیوانات شکاری نگهداری می‌شد

گروسر تیر گارتن به طور تحت‌الفظی با عنوان «باغ حیوانات» ترجمه می‌شود و مدت‌ها است که یکی از مهم‌ترین بخش‌های شهر محسوب می‌شود. اینجا در اصل منطقه‌ی شکاری برای خاندان سلطنتی آلمان بود که در آن گوزن، خوک وحشی و دیگر حیوانات شکاری نگهداری می‌شد. در سال ۱۷۰۰ این منطقه به پارک تغییر کاربری داد و در ابتدا به سبک فرانسوی طراحی شده بود و بعدا به یک پارک تزئینی به سبک انگلیسی تبدیل شد.

این منطقه پر از درخت و درختچه، چمن‌زار و گل‌های زیبا است که حدود ۵۲۰ هکتار را پوشش می‌دهد و یکی از پرطرفدارترین مکان‌ها برای استراحت، پیاده‌روی و قایقرانی در برلین است. در این پارک همچنین چندین مجسمه‌ی مهم و بنای تاریخی وجود دارد، از قبیل مجسمه‌ی ملکه لوئیس که در سال ۱۸۸۰ ساخته شد و او را در لباسی بلند، در حالی از به سربازان مجروح مراقبت می‌کند (اشاره به جنگ سال ۱۸۰۶) به تصویر می‌کشد.

ستون پیروزی آلمان

از دیگر بناهای یادبود این پارک می‌توان به بنای یادبود فردریش ویلهلم سوم اشاره کرد که در سال ۱۸۴۹ ساخته شد که سرشت صلح‌طلبی این پادشاه را نشان می‌دهد. مهم‌ترین بنای یادبود تیر گارتن، ستون عظیم پیروزی است، سازه‌ای بلند با ارتفاع ۷۰ متر که در فلکه ساخته شده و مجسمه‌ی ۸ متری از جنس طلا دارد. ساخت این ستون در سال ۱۸۷۳ به اتمام رسید و ارزشش را دارد که از ۲۸۵ پله‌ی آن بالا رفته و به بالای این بنای باشکوه برسید و چشم‌انداز زیبایی از تیرگارتن را به تماشا بنشینید. 

موزه یهود

موزه یهود برلین

موزه‌ی یهود برلین به عنوان یادبودی برای کشته‌شدگان یهودی در جنگ جهانی دوم ساخته شده است

موزه‌ی یهود برلین به عنوان یادبودی برای کشته‌شدگان یهودی در جنگ جهانی دوم ساخته شده است. این موزه در ۲۴ ژانویه‌ی سال ۱۹۳۳، ۶ روز قبل از این که نازی‌ها به طور رسمی قدرت را در دست بگیرند، تاسیس شد. در این موزه علاوه بر تاریخ یهود، مجموعه‌ای از هنر یهود نیز به نمایش گذاشته شده است. موزه‌ی یهود فعلی در سال ۲۰۰۱ افتتاح شد و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های یهود در سراسر اروپا است. طراح ساختمان این موزه دانیال لیبسکند است و مظاهر و نشانه‌های بارز زندگی یهودیان را به صورت اشکال هندسی زاویه‌دار طراحی کرده که آن‌ها را  «ماتریس خرد ستیزی» می‌نامند. 

ستاره‌ی داوود، به صورت درهم ریخته به عنوان شکل اصلی ساختمان انتخاب شده و طراح ایده‌های اصلی خود را شکستن معنای نشانه‌ها و رسیدن به بی‌معنایی و خلق معنای جدید وچندگانه انتخاب کرده و با ایجاد فضای خالی در پلان، جای خالی یهودیان کشته شده را به تصویر کشیده است. دیوارهای موزه به شکل تاریک و پیچ در پیچ و راه‌روهای بن‌بست طراحی شده است که راه‌روها به برج هولوکاست ختم می‌شود. در کف راه‌روها، صورتک‌های چدنی قرار دارد و بازدیدکنندگان باید روی آن‌ها پا بگذارند که جا به جایی این صورتک‌ها، صدایی شبیه جیغ انسان تولید می‌کند. در این طرح، خطوط در هم شکسته، نقشه‌ی شهر برلین و محله‌های یهودی‌نشین را به نمایش گذاشته است؛ محله‌هایی که در آن‌ها وقایع تاریخی بسیاری به وقوع پیوسته است.

مطالب مرتبط:

    منبع planetware
    برچسب‌ها دیدنی ها

    دیدگاه