تخریب خانه نخستین سپهبد ایرانی، سپهبد امیر احمدی

تیم  کجارو
شنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۰
تخریب خانه نخستین سپهبد ایرانی، سپهبد امیر احمدی

خانه‌ی سپهبد امیر احمدی با وجود آگاهی سازمان میراث فرهنگی تخریب شد. 

خانه سپهبد امیراحمدی، که سال گذشته هویت آن کشف شده بود، با وجود آگاهی شهرداری، سازمان میراث، کمیته امداد از تاریخی بودن آن، تخریب شد.

تخریب خانه سپهبد امیر احمدی

بهمن سال گذشته خبر رسید خانه‌ی بزرگ هفت هزار متری «سپهبد امیر احمدی» در میدان حسن‌آباد قرار دارد، خانه‌ای تاریخی که تا آن زمان هیچ خبری از آن منتشر نشده بود. مالک بنا را کمیته‌ی امداد امام (ره) اعلام کردند و پس از گذشت یک ماه اعلام شد این خانه در لیست مزایده‌ی املاک کمیته‌ی امداد قرار گرفته و به دنبال آن بود که ترس از سرنوشت این خانه که می‌توانست مانند خانه ملکه توران به طور کامل تخریب شود، باعث انتشار هشدارهایی از سوی دوستداران میراث فرهنگی شد.

هرچند آن هشدارها نیز هیچ فایده‌ای نداشتند و شهرام شهریار روز شنبه ۲۸ مرداد در سایت سفرنویس، خبر از تخریب این خانه داد و نوشت:

خانه سپهبد امیراحمدی، با آگاهی کامل شهرداری، سازمان میراث، کمیته امداد از تاریخی بودن آن تخریب و با خاک یکسان شد.

بعد از اطلاع‌رسانی درباره‌ی این خانه‌ی تاریخی، نخستین واکنش توسط میراث فرهنگی استان تهران بود.

تخریب خانه سپهبد امیر احمدی

به گفته‌ی سپیده سیروس نیا، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران، ملک و خانه سپهبد امیر احمدی به لحاظ ارزش و قدمت تاریخی یکی از بناهای ارزشمند پایتخت به شمار می‌رود و با توجه به بررسی‌های کارشناسان این اداره کل از ملک، مشخص شد که این بنا از نظر تاریخی واجد ارزش ملی بوده و به عنوان میراث فرهنگی باید حفظ شود.

وی گفته بود:

در این راستا باید با هماهنگی مسئولان کمیته امداد امام خمینی (ره) برای یافتن راهکاری مناسب اقداماتی را در مسیر حفظ منافع ملی آن انجام داد و در صورت تخریب یا هر گونه عملکردی در این مجموعه، موضوع را از طریق قانونی پیگیری خواهیم کرد.

اما با انتشار خبر آغاز تخریب خانه‌ی «امیر احمدی» در میدان حسن‌آباد، روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱ تهران، پس از انتشار این خبر اعلام کرد:

شهرداری منطقه ۱۱ برای جلوگیری از تخلف و تخریب خانه تاریخی امیر احمدی پیگیری‌های مورد نیاز را با هدف حفاظت از این بنای تاریخی انجام می‌دهد.

محمد شهرآبادی، معاون شهرسازی و معماری منطقه ۱۱ با تأکید بر این که حفاظت از بافت و خانه‌های تاریخی واجد ارزش که به ثبت سازمان میراث فرهنگی رسیده باشند، از اولویت‌های مدیریت شهری محسوب می‌شود، اعلام کرد که این خانه علی رغم ارزش تاریخی آن که مربوط به دوره قاجار است، در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است.

او در ادامه گفت:

برای خانه سپهبد امیر احمدی با پرونده شماره ۹۱۶۳ به مساحت ۷۰۸۳ متر مربع واقع در خیابان حافظ نرسیده به میدان حسن آباد، هیچ گونه پروانه تخریب و نوسازی برای ملک صادر نشده است. اگر مالک قصد گرفتن پروانه را داشته باشد باید بر اساس ضوابط و مقررات پس از استعلام سازمان میراث فرهنگی اقدام به عمل آورد.

به گفته‌ی شهرآبادی،  هر گونه تخریب بنا بدون اخذ مجوز مورد تایید شهرداری منطقه نبوده و تخریب انجام شده در ملک سپهبد امیر احمدی بر خلاف ضوابط و به عنوان تخلف تلقی می‌شود که به محض اطلاع از فعالیت‌های عمرانی در ملک و با توجه به این که اماکن میراثی و واجد ارزش برای مدیریت شهری اهمیت ویژه‌ای دارند، با توجه به نامه شماره ۱۶۱۱۷۲۸۸ مورخ ۱۷/۵/۹۶ ناحیه یک پیگیر گرفتن حکم ورود به ملک از طریق مراجع قضایی شده است.

شهرداری منطقه ۱۱ با همکاری سازمان میراث‌فرهنگی استان تهران مبنی بر حفظ املاک واجد ارزش ثبت اثر ملی، پیش از صدور پروانه ساختمانی با معرفی مالک به میراث، مکاتبات لازم تا تعیین تکلیف و گرفتن بلامانع از سازمان مذکور، از صدور پروانه تخریب و نوسازی خودداری می‌کند.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها تاریخی خانه

    دیدگاه