خارج شدن خانه بچاری آبادان از فهرست آثار ملی

خارج شدن خانه بچاری آبادان از فهرست آثار ملی

تیم  کجارو
| جمعه, ۲۰ مرداد ۹۶ ساعت ۱۸:۰۰

سرپرست ادارات میراث فرهنگی آبادان و خرمشهر از خارج شدن خانه‌ی بچاری از فهرست آثار ملی خبر داد.

سجاد پاک گهر،  سرپرست ادارات میراث فرهنگی آبادان و خرمشهر با اعلام خبر خارج شدن خانه‌ی بچاری از فهرست آثار ملی۷ گفت:

خروج خانه بچاری این شهر از فهرست آثار ملی خواسته مالک آن بوده است.

وی در ادامه اعلام کرد این بنای تاریخی جزو املاک میراث فرهنگی آبادان نیست و ملک شخصی به شمار می رود. 

به گفته‌ی این مقام مسئول، مالک این بنا، در شکوائیه‌ای به دیوان عدالت اداری خواهان خروج ملک‌اش از فهرست آثار ملی شد که با این درخواست موافقت و حکم مربوطه نیز صادر شد. 

پیشنهاد این اداره در تعویض ملک مذکور با زمینی معادل ارزش آن در منطقه ای دیگر از شهر به مالک، به دلیل عدم موافقت مالک با مبلغ پیشنهادی که ارزش واقعی آن است، مورد موافقت قرار نگرفت، مالک نرخی بالاتر از قیمت واقعی می‌خواست که تامین و پرداخت آن از عهده میراث فرهنگی خارج بود.

پاک‌گهر افزود:

در زمان حاضر در حال رایزنی و مذاکره با سازمان منطقه آزاد اروند برای مداخله در این موضوع و تامین اعتبار لازم برای خرید خانه بچاری هستیم که امید است به نتیجه برسد.  البته اگر نهاد یا ارگان‌های دیگر نیز بتوانند این بنا را به تملک خود درآورند امکان ثبت دوباره آن در فهرست آثار ملی وجود دارد.

خانه بچاری یک بنای دو طبقه و با طراحی خاص، چوب بری‌های زیبا و حالت ایوانی است که می‌توان با احیای آن کاربری‌های متنوعی تعریف و به تبع آن اشتغال و درآمد ایجاد کرد. این خانه با قدمتی حدود ۱۰۰ سال، ۱۵ سال پیش در فهرست آثار ملی کشور به شماره ۹۹۶۸ قرار گرفت، این ملک تاریخی در ابتدای خیابان دبستان و روبروی سینما نفت قرار دارد.

برچسب‌ها ثبت ملی

دیدگاه  

    تبلیغات