کودکان و طبیعت گردی (قسمت دوم)

بهاره غنچه
جمعه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۰
کودکان و طبیعت گردی (قسمت دوم)

به کودکان خود آموزش دهید تا در کنار طبیعت زندگی کنند. با کجارو همراه باشید تا تاثیرات حضور طبیعت در زندگی کودکان را بدانیم.

زندگی ماشینی و مدرنیته امروزه در جوامع شهری، شکاف بزرگی در زندگی کودکان ما ایجاد کرده است. اکثر کودکان بدون حضور در طبیعت و انجام فعالیت‌های بدنی بیشتر زمان خود را در خانه می‌گذرانند و به بازی‌های کامپیوتری مشغول می‌شوند. انجام ندادن فعالیت‌های بدنی و گاها تغذیه‌های نامناسب بیماری‌های چون چاقی کودکان و افسردگی‌هایی را برای آن‌ها منجر شده است. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی بهترین انتخاب دوستی با طبیعت است اینکه اجازه دهیم کودکان‌مان با طبیعت آشنا شوند و در کنار آن زندگی کنند، راه‌حل مناسبی خواهد بود. زندگی در کنار طبیعت منجر می‌شود تا کودکان آزادانه بدون هرگونه محدودیتی تفکر کنند، بازی کنند و مهارت‌های بسیاری را یادبگیرند. قطعا طبیعت‌گردی و ماجراجویی نه تنها کم هزینه خواهد بود بلکه نشاط و سرزندگی را به خانواده شما باز می‌گرداند. در این مقاله ۱۰ دلیل اساسی را برای شما معرفی می‌کنیم تا ببینید چرا باید حضور طبیعت را در زندگی خانوادگی‌مان پررنگ‌تر کنیم.

کودک و طبیعت

۶. طبیعت، کودک شما را خلاق می‌کند

در طبیعت کودک شما آزاد است تا از تخیل خود استفاده کند و چیز جدیدی را برای خودش خلق کند. او با بازی در طبیعت یک مخترع کوچک خواهد شد. می‌تواند با شن‌های ساحل بازی کند و از چوب درختان چیزهای کوچک درست کند. طبیعت این امکان را فراهم می‌کند تا کودک شما بدون هیچ قید و شرطی و بدون محدودیت بازی کند و مخترع شود. اسباب‌بازی‌های امروزه همگی از نوع آموزشی هستند که ذهن کودک شما را از خلاقیت دور می‌کند اما طبیعت این اجازه را به کودک شما می‌دهد تا اسباب‌بازی مورد علاقه خودش را بسازد.

کودک و طبیعت

۷. طبیعت، چرخه زندگی را آموزش می‌دهد

طبیعت‌گردی به همراه خانواده این امکان را فراهم می‌کند تا با تجربیات خود به آموزش حقایق زندگی و مرگ به کودکان خود بپردازید. مواجه شدن با حیوانات مرده، پوست انداختن حیوانات، افتادن یک درخت، رشد یک نهال همگی آن‌ها چرخه زندگی را به شما یادآوری می‌کند. حقیقت زندگی و مرگ را نباید پنهان کرد بلکه باید با آغوش باز پذیرفت و آن را به کودکان یاد داد.

کودک و طبیعت

۸. طبیعت، کودک شما را سلامت نگه می‌دارد

مرکز کنترل چاقی کودکان در دو دهه اخیر تحقیقاتی انجام داده است که نشان می‌دهد، چاقی کودکان در دوران مدرسه دو برابر حد معمول است و در میان نوجوانان سه برابر می‌باشد. این مرکز اذعان داشته که وقت گذراندن کودکان در خانه منجر به چاقی شده است و حداقل یک ساعت در روز باید فعالیت بدنی در خارج از خانه داشته باشند. باوجود روند نزولی بازی‌های کودکان در بیرون از خانه، طبیعت انتخاب مناسبی برای جلوگیری از این مشکل خواهد بود. وقت گذراندن در طبیعت و بازی در آن سلامت بدنی کودک شما را حفظ خواهد کرد.

کودک و طبیعت

۹. طبیعت، محلی برای یادگیری مهارت‌ها است

هیچ کلاس درسی شبیه طبیعت نیست. در طبیعت می‌توانید به کودک خود آموزش دهید نقشه را بخواند، پناهگاه درست کند، آتش درست کند، گیاهان و حیوانات را بشناسد، آب آشامیدنی برای خود تهیه کند و در کل مهارت‌های اساسی زندگی را خارج از کلاس‌های مدرسه و به صورت عملی یاد بگیرد. این مهارت‌ها به هر خانواده، کودک و زن و مردی کمک می‌کند تا در هر موقعیتی بتواند در طبیعت زندگی کند، سفر کند و با طبیعت دوست باشد.

کودک و طبیعت

۱۰. طبیعت، روزی زندگی انسان‌ها را نجات خواهد داد

همان طور که در مورد بالا اشاره شد یادگیری این مهارت‌های زندگی در تعامل با طبیعت می‌تواند زندگی شخصی که در خطر است را نجات دهد. کودکانی که همراه با طبیعت بزرگ شوند، می‌توانند ایمن در طبیعت بازی کنند، در رودخانه شنا کنند و احساس راحتی داشته باشند.

کودک و طبیعت

منبع Matador Network

دیدگاه