بررسی طرح فروش سهام فرودگاه بین المللی ریاض توسط عربستان

بررسی طرح فروش سهام فرودگاه بین المللی ریاض توسط عربستان

تیم  کجارو
| سه شنبه, ۱۳ تیر ۹۶ ساعت ۲۰:۰۰

دولت عربستان قصد دارد طرح فروش سهام فرودگاه بین‌المللی ریاض را مورد بررسی قرار دهد.

بنا به اعلام منابع آگاه، دولت عربستان با هدف تجمیع منابع مالی برای صندوق سرمایه‌گذاری خود قصد دارد سهام فرودگاه بین‌المللی «ملک خالد ریاض» را در معرض فروش بگذارد.

فرودگاه ریاض

این منابع آگاه اعلام کردند که احتمالاً طی هفته‌های آینده سعودی‌ها مؤسسه مشاور در این زمینه را انتخاب خواهند کرد، البته انتخاب مشاور و بررسی این طرح به معنی قطعی شدن فروش سهام این فرودگاه نیست، اما مطرح شدن این طرح نشان می‌دهد که سعودی‌ها در تأمین سرمایه‌گذاری‌های موردنیاز خود با مشکل مواجه هستند.

فرودگاه ریاض

در صورت عرضه سهام این فرودگاه، احتمال می‌رود که کارگزاران بین‌المللی فرودگاهی و یا شرکت‌های خصوصی اقدام به خرید سهام آن کنند. سال گذشته میلادی جانشین وقت ولیعهد عربستان و ولیعهد کنونی این کشور طرح کاهش وابستگی سعودی‌ها به درآمدهای نفتی را کلید زد.

بر اساس این طرح سعودی‌ها قصد دارند منابع ناشی از فروش سهام شرکت‌هایی نظیر شرکت نفت دولتی آرامکو، بزرگ‌ترین شرکت نفتی جهان و احتمالاً این فرودگاه را به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی این کشور منتقل کرده و بخشی از هزینه‌های خود را از طریق سرمایه‌گذاری در پروژه‌های داخلی و خارجی تأمین کنند.

فرودگاه بین‌المللی «ملک خالد ریاض» در ۳۵ کیلومتری شمال پایتخت عربستان واقع شده و پس از فرودگاه بین‌المللی جده، دومین فرودگاه بزرگ عربستان محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط:

    منبع کن نیوز
    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات