تعمیر و مرمت ۱۵ خانه تاریخی در بندر لافت

تعمیر و مرمت ۱۵ خانه تاریخی در بندر لافت

تیم  کجارو
| سه شنبه, ۱۳ تیر ۹۶ ساعت ۱۸:۰۰

معاون میراث فرهنگی هرمزگان از عقد تفاهم‌نامه مشارکت در تعمیر و مرمت ۱۵ خانه تاریخی در بندر لافت خبر داد.

اشکان مختاری یکشنبه شب در جمع خبرنگاران در حاشیه امضا تفاهم نامه مرمت و تعمیر خانه های تاریخی بندرلافت اعلام کرد  در راستای اجرای ماده پنجم قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب ۱۳۰۹ و به منظور حمایت از مالکان و دارندگان و بهره‌برداران آثار تاریخی، ۱۵ خانه تاریخی در بندر لافت مرمت، احیا و ساماندهی می‌شوند.

طرح حفاظت و مرمت خانه‌های تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی که در اختیار بخش خصوصی قرار دارد درحالی با استقبال عمومی مواجه شده است که پس از فراخوان مشارکت به مالکان خصوصی و عقد تفاهم‌نامه از بسته حمایتی و تخصیص اعتبار مربوط به آن، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با همکاری مالکان خصوصی آثار ثبتی و نظارت‌ کارشناسان اقدام به عملیات حفاظتی و مرمتی پروژه‌های مشارکتی می‌کند.

بندر لافت

بندر تاریخی لافت به عنوان دروازه عجایب هفتگانه در جزیره قشم، علیرغم وجود بناهای تاریخی، بادگیرها و چاه‌های تلا، جنگل‌های حراء و آب انبارها، کوچه‌های باریک و بافت سنتی به عنوان جاذبه‌های گردشگری در حالی در سال‌های اخیر زبانزد بوده که کمترین منافع برای جامعه محلی در بر نداشته است، نه تنها جامعه محلی که سازمان منطقه آزاد نیز به صرف ورود گردشگر به لافت، تابه حال منفعتی کسب نکرده است.

مختاری در ادامه گفت:

بندر تاریخی لافت به عنوان اولین اکوموزه ایران، با داشتن بسیاری از جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری به عنوان کلکسیونی از میراث فرهنگی در جزیره قشم است که در صورت ساماندهی می‌تواند به عنوان یکی از موارد درآمدزایی برای سازمان منطقه آزاد و جامعه محلی در بیاید.

 آیین‌هایی همچون مولودخوانی، بادبان کشی و... از جمله آیین‌های سنتی مردم لافت است که در صورت ساماندهی این بندر تاریخی بسیاری از این سرمایه‌های فرهنگی معرفی شده، همچنین نگهداری از زوال آن‌ها، می‌تواند نقشی در درآمدزایی جامعه محلی ایفا کند.

برچسب‌ها مرمت تاریخی خانه

دیدگاه  

    تبلیغات