چشمه سلطان احمد سوم، بنای کوچک تاریخی در قلب استانبول

علیرضا کیخا | شنبه, ۷ مرداد ۹۶ ساعت ۲۳:۳۰

چشمه تاریخی سلطان احمد سوم یکی از بناهای تاریخی زیبا در میدان سلطان احمد است. با گزارش تصویری کجارو از این جاذبه تاریخی همراه باشید.

میدان تاریخی و پر رفت و آمد سلطان احمد استانبول یکی از زیباترین مکان‌ها برای گشت و گذار در این شهر است. در همه جای این میدان می‌توان جاذبه‌های تاریخی متعددی را مشاهده کرد. از یک سو مسجد تاریخی ایاصوفیه را خواهید دید که از زیباترین مسجدها در دنیا است و تاریخچه‌ای پر فراز و نشیب و جالب دارد و از سوی دیگر مسجد سلطان احمد که پس از ایاصوفیه، اما با همان شکوه و عظمت و با جزییات فراوان ساخته شده است. در سمت دیگر این میدان هم کاخ توپ کاپی قرار دارد که خود شامل موزه‌ها و بناهای تاریخی زیبا و متعددی می‌شود. اما اگر به اطراف این بناهای تاریخی مهم دقت کنید، ساختمان‌های تاریخی کوچکتری مثل چشمه‌های تاریخی را هم خواهید دید که شاید کمتر گردشگری به آن‌ها دقت کند و بسیاری از کنار آن‌ها به سادگی می‌گذرند. یکی از این بناها، چشمه سلطان احمد سوم است. با گزارش تصویری کجارو از این بنای نسبتا کوچک تاریخی همراه باشید.

چشمه سلطان احمد سوم - استانبول

چشمه سلطان احمد سوم در مقابل درب باب همايون كاخ توپكاپی و در جوار مسجد سلطان احمد قرار دارد.

چشمه سلطان احمد سوم - استانبول

چشمه سلطان احمد سوم - استانبول

تزیینات نمای این چشمه از جنس چوب سنگ و برنز هستند و با جزییات زیادی اجرا شده‌اند.

چشمه سلطان احمد سوم - استانبول

این چشمه به وسیله معمار احمد آقا و به سفارش سلطان احمد سوم ساخته شده است.  گنبدهای کوچکی که بر روی بنا قرار دارند تنها برای زیبایی نمای این چشمه ساخته شده‌اند.

چشمه سلطان احمد سوم - استانبول

این چشمه یکی از زیباترین نمونه بناهای تاریخی به جای مانده به سبک معماری روکوی ترکی بوده و در سال ۱۷۲۹ میلادی ساخته شده است.

چشمه سلطان احمد سوم - استانبول

چشمه سلطان احمد سوم طرحی مربعی داشته و لبه‌های آن گرد هستند. چشمه و شیرهای آب کناره‌های آن توسط شیروانی‌هایی از جنس چوب پوشانده شده‌اند.

چشمه سلطان احمد سوم - استانبول

اشعاری که در ستایش شاه در چهارطرف این چشمه نصب شده‌ است را شاعری استانبولی به نام سید حسین وهبی سروده است.

چشمه سلطان احمد سوم - استانبول

در تزیینات این چشمه هنر مقرنس به کار رفته است. در طرح کاشی‌های این چشمه هم طراحی کلاسیک و هم طراحی اروپایی به کار رفته که شامل گل لاله و تزیینات شاخ و برگی آکانتوس می‌شود.

اگر این بار به استانبول و میدان سلطان احمد سفر کردید، حتما سری به این چشمه تاریخی بزنید و تجربه خود را با کجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.

منبع کجارو

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تبلیغات