برجی از جمجمه انسان ها در مکزیک کشف شد

تیم  کجارو
سه شنبه، ۱۳ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۵
برجی از جمجمه انسان ها در مکزیک کشف شد

بیش از ۶۵۰ جمجمه انسان که به شکل یک برج درآمده بود، در زیر مرکز شهر مکزیکوسیتی مکزیک کشف شد.

باستان‌شناسان در نزدیکی محوطه معبد مایور، یکی از معابد اصلی «تنوچتیتلان» پایتخت امپراطوری آزتک که بعدها شهر مکزیکوسیتی نام گرفت، موفق به کشف بیش از ۶۵۰ جمجمه و هزاران بقایای انسانی در یک سازه استوانه‌ای شدند.

این کشف ترسناک که شامل صدها جمجمه از زنان و کودکان در مکزیک است، پرسش‌هایی را درباره فرهنگ قربانی کردن در در فرهنگ امپراطوری آزتک مطرح کرده است.

جمجمه

متخصصان معتقدند این برج جمجمه‌ای بخشی از سازه بزرگی از جمجمه‌ها به نام «tzompantli» است که موجب ترس اسپانیایی‌هایی شد که به سرکردگی «هرنان کورنس» موفق به فتح امپراطوری آزتک شدند.

مورخان پیش از این معتقد بودند، تپه یا برج جمجمه‌ها تنها از سرِ جداشده اسیران جنگی ایجاد می‌شده، اما «رودریگو بولانوس»- انسان‌شناس زیستی- که بر روی این کشف تحقیق می‌کند اعلام کرد در حالی که ما نیز در ابتدا تنها در جستجوی جمجمه‌ مردان جوان بودیم که در جنگ حضور داشتند، جمجمه‌های زنان و کودکان را نیز یافتیم که مطمئنا در جنگ حضور نداشته‌اند. چیزی در حال روی دادن است که پیش از این ثبت نشده و کشفی کاملا جدید است.

«رائول باررا»، یکی از باستان‌شناسان فعال در این محوطه گفت:

این جمجمه‌ها پس از این که در یک فضای عمومی به نمایش گذاشته شده‌اند، به شکل برجی از جمجمه‌ها چیده شده‌اند. آن برج با قطر حدود شش متری در گوشه کلیسای «اویتسیلوپوچتلی» خدای خورشید، انسان و فداکاری در امپراطوری آزتک است و پائین‌ترین بخش آن هنوز از زیر خاک بیرون آورده نشده است. هیچ شکی وجود ندارد که این برج یکی از برج‌های جمجمه‌ای است که «آندرس دتاپیا» یک سرباز اسپانیایی تحت فرمان ««هرنان کورنس» در سال ۱۵۲۱ به آن اشاره کرده است. این سرباز اسپانیایی در شرح جنگ نوشته است که شاهد ده‌ها هزار جمجمه بود که بعدها به «Tzompantli» معروف شد.

این باستان شناس افزود که تاکنون ۶۷۶ جمجمه کشف شده و این رقم با ادامه حفاری همچنان رو به افزایش است. مردمان امپراطوری آزتک و دیگر فرهنگ‌های میانه آمریکایی برای مراسم قربانی انسان به عنوان هدیه به خورشید برگزار می‌کردند.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها باستان شناسی کشف

    دیدگاه