آلاشت سرزمین کهن؛ زادگاه رضا شاه پهلوی (قسمت اول)

آلاشت سرزمین کهن؛ زادگاه رضا شاه پهلوی (قسمت اول)

آزاده یوسف نژاد
| شنبه, ۱۷ تیر ۹۶ ساعت ۱۱:۳۰

آلاشت، یکی از شهرهای شهرستان سوادکوه در استان مازندران است زادگاه رضاشاه پهلوی شهری زیبا و کوچک با تعداد کمی خانوار، کوچه‌های تنگ و باریک و خانه‌هایی خشتی و گلی با سقف‌های تیرچوبی است.

نام آلاشت در زبان محلی به معنی آشیانه عقاب است. وجه تسمیه آن نیز احتمالاً وجود عقاب‌های فراوان در کوه‌های بلند این منطقه‌است. منطقه آلاشت نیز با طبیعت زیبای خود دارای آبشارها و اقلیم بی نظیری است، یکی از این آبشارها به نام آبشار نارم در روستای چرات واقع در هجده کیلومتری جنوب غرب آلاشت است.

این شهر زیبا و باطراوت با دارا بودن آب و هوای پاک و مفرح کوهستانی، بافت تاریخی به ثبت رسیده در فهرست میراث ملی، بقاع متبرکه امامزادگان، بنای مسجد امام حسین (ع) یا مسجد سپهسالار با معماری منحصربه‌فرد معاصر، زمان ساخت سال (۱۳۵۲)، موزه مردم شناسی در ساختمانی با قدمت بالغ بر ۱۵۰ سال، رصدخانه و جاذبه های فراوان دیگر از مکانهای دیدنی مازندران به شمار می آید. 

مسجد آلاشت

آلاشت زیبا هر ساله پذیرای تعداد زیادی از هموطنان‌مان است.

آلاشت

 خانه‌ای که رضاشاه در آن به‌دنیا آمد، خانه عموی رضاشاه می‌باشد (۲۴ اسفند۱۲۵۶) که به غلط در برخی از وبلاگ‌ها و سایت‌ها به منزل رضاشاه تعبیر می‌شود، این مکان درحال حاضر موزه مردم شناسی آلاشت بوده و عموم مردم برای بازدید از آن به این مکان سفر می‌کنند.

خانه رضا شاه

نام مازندران در شاهنامه فردوسی

در شاهنامه فردوسی روایت شده است که رستم سنگی بزرگ به سوی دیوان پرتاب می‌‏کند و آن سنگ در مازندران فرود می‏‌آید. این سنگ شاید همان سنگی باشد که امروزه در نزدیکی یکی از روستاهای مجاور آلاشت به نام " گلیون" قرار دارد و به (رستم دکت restem daket) به معنی جایی که رستم افتاده است معروف است. اگرچه نام آلاشت در شاهنامه نیامده است ولی مکانهای دیگری از مازندران همچون ساری، آمل، تمیشه در شاهنامه‌ی فردوسی آمده است و این موضوع نشان از پیشینه‌ی این سرزمین در ایران دارد.

شهر آلاشت نمونه زیبایی از همزیستی زندگی مدرن و سنتی است. عناصر دنیای مدرن بدون آنکه لطمات زیادی به جریان زندگی کهن وارد سازند خودرا درون آن جای داده‌اند. کوچه‌های بسیار باریک که فقط دونفر می‌توانند از کنار هم عبور کنند از خصوصیات آلاشت است. خانه‌ها عموماً خشتی و سقف‌ها تخته پوشند. قبل از ورود به شهرآلاشت محله‌ای وجود دارد که نزد مردم آن به نام کاربار معروف است.

آلاشت

دراین محلهٔ کوچک تاسیسات مهمی از قبیل پمپ بنزین، هواشناسی، هتل ورصد خانه وجود دارد پمپ بنزین نیز همدوره با زمان ساخت مسجد بوده و در سال ۱۳۵۰ ساخته شده است. بعد از کاربار و درنزدیکی شهر آلاشت جایی به نام کاربار تپه‌سر قراردارد که از آن به نام پاتوق شبهای مردم آلاشت نیز یادمی‌شود که اهالی آلاشت شبهای تابستان دراین مکان در کنار یکدیگر جمع می‌شوند و گپ می‌زدند.

بعد از کاربار تپه سر دوراهی  وجود دارد که راه سمت راست آن با  سربالایی به فروشگاه مسجد شهرداری مخابرات و روستاهای زیحون و سواد رودبار ختم می شود وراه سمت چپ هم که سر پایینی است به شهر آلاشت و موزه مردم شناسی (زادگاه رضاشاه) وروستاهای چرات وانند می‌رسد. اغلب کوچه‌ها سنگفرش شده‌اند.و فضایی دلنشین برای گردشگران را خلق کرده است.

آب آشامیدنی آلاشت از چشمه‌ای به نام «هری خامه» تامین می‌شود که به اعتقاد اهالی خاصیت دارویی دارد.

الاشت

ویژگی منحصر به فرد اقلیمی شهر آلاشت نظیر ارتفاع زیاد از سطح دریا، نداشتن آلودگی هوا و آلودگی نوری، داشتن آسمانی صاف و بدون غبار، این مرکز را به بهشتی برای منجمان و رصدگران تبدیل کرده است.

 رصدخانه آلاشت

مجموعه رصدخانه و آسمان نمای آلاشت با نام رصدخانه آیت الله صالحی مازندرانی به عنوان نخستین رصدخانه آماتوری استان مازندران است که در سال ۱۳۸۶ بوسیله شهرداری آلاشت روی یکی از تپه های این شهر بنا شده است.

آلاشت

عکاس امیر شاهچراغیان

در این رصدخانه تلسکوپ۱۴ اینچ LX200R زیر گنبدی به قطر ۴ متر نصب شده است. از دیگر امکانات مجموعه می توان به آسمان نما، ترازوی نجومی، مجموعه کامل نرم افزارها، کتب و عکس و پوسترهای اخترشناسی، اتاق رایانه و سالن همایش اشاره کردرصد خانه آلاشت شب‌های پنج‌شنبه برای بازدیدعموم آزاد است. جهت هماهنگی و کسب اطلاع بیشتر می توانید با شهرداری آلاشت به شماره تماس: ۰۱۲۴-۵۳۳۲۰۸۴ تماس حاصل کنید.

بیشتر بخوانید:

آلاشت

زادگاه رضا شاه پهلوی

خانه‌ی رضاشاه پهلوی ، خانه‌ی پدر بزرگ رضا سوادکوهی معروف به مرادعلی خان ، خانه عموی رضا ماکسیم به نام مصطفی خان و یا موزه مردم شناسی حال حاضر شهر آلاشت که در سال ۱۳۴۸ به نام «محله قدیمی آلاشت و محیط اطراف زادگاه رضاشاه » در فهرست آثار ملی قرار گرفت ، اولین بافت تاریخی استان مازندران ، همه بهانه‌ای است تا در این عمارت ۱۵۰ ساله به تماشای زندگی مردم آن منطقه برویم .

پس از ورود به شهر آلاشت در قسمت پایین شهر، محله پهلوان خیل در انتهای جاده پایین آلاشت و در غرب شهر واقع شده است؛ جاده به گونه‌ای طراحی شده که شهر آلاشت را از پایین می‌توان دور زد و به میانه آن رسید. این خانه  پس از فراز و نشیبهایی تبدیل به موزه مردم شناسی شده است که در اواخر سال ۱۳۸۷ به موزه تبدیل شد و مشخصات آن  به این ترتیب است :

شماره ثبت در فهرست آثار ملی ایران : ۸۶۷ تاریخ ثبت ۱۹/۰۴/۱۳۴۸ هجری خورشیدی

مختصات جغرافیایی ، آب و هوا ، نقشه خانه زادگاه رضاشاه و … : E 52″50’09.67 N 36″04’00.76

ارتفاع از سطح دریا : ۱۶۸۹ متر

محله قدیمی آلاشت

این اثر ملی به خاطر محل تولد رضا پهلوی به نام ایشان مصادره شده است اما این اثر در سیاهه آثار ملی به نام «محله قدیمی آلاشت» ثبت ملی شده ، محله‌ای که نشانگر معماری مردم آن سرزمین در سالهای گذشته است، مردم محلی آلاشت می‌دانند که این خانه متعلق به عموی رضا پهلوی معروف به مصطفی خان است که قبلها متعلق به پدر ایشان مرادعلی خان یعنی پدر بزرگ رضا شاه بوده است . 

ايجاد سوييت های شهرداری با هدف توسعه گردشگری

شهرداری آلاشت با هدف توسعه گردشگری و تسهیل در شرایط اقامتی در این شهر، اقدام به احداث واحدهای ویلایی در قالب سوییتهای مبله و معمولی کرده است. از آنجایی که در حال حاضر هیچ مهمانسرا و یا هتلی در شهر فعال نیست، سوییتهای شهرداری مکان مناسبی هستند که مسافران می توانند با آسودگی از آن استفاده کنند.

صنایع دستی آلاشت

علاوه بر این مردم این روستا صنایع دستی مخصوص به خودرا تولیدمی‌کنند که می‌توان ازآنها خرید کرد وسوغات این شهر زیبا را نیز به عنوان یادگاری به همراه داشت.

صنایع دستی آلاشت

این مطلب توضیحاتی کلی درباره‌ی آلاشت و موزه‌ی مردم شناسی و زادگاه رضاشاه بوده، در بخش دوم مقاله به طور اختصاصی به معرفی موزه می‌پردازیم.

برچسب‌ها توریسم

دیدگاه  

    تبلیغات