حقایق جالب در مورد موناکو

حقایق جالب در مورد موناکو

کسری مجیدی
| شنبه, ۲۴ تیر ۹۶ ساعت ۲۳:۳۰

موناکو که دومین کشور کوچک دنیا به شمار می‌رود، مقصدی پرطرفدار و البته لوکس محسوب می‌شود. همراه کجارو باشید تا با حقایق و نکات جالبی از این منطقه آشنا شوید.

موناکو کشوری است کوچک در نزدیکی فرانسه، که از جاذبه‌های طبیعی و مردمی بسیاری بهره می‌برد. این منطقه‌ی به ظاهر خودمختار، مملو است از جاذبه‌ها و تفریحات مردمی و طبیعی گران‌قیمت. موناکو در بسیاری از موارد تابع کشور فرانسه است، با این وجود به بهترین شکل توانسته در زمینه‌ی گردشگری به مقصدی جذاب و البته لوکس برای علاقه‌مندان، در اروپا و جهان تبدیل شود.

در این مقاله به برخی از حقایق و نکات جالبی از این منطقه پرداخته‌ایم.

کشور موناکو

۱. بر اساس مستندات، قدمت زندگی بشر در این منطقه به ۳۰۰ هزار سال پیش بازمی‌گردد. سرانجام موناکو در سال ۱۲۹۷ میلادی استقلال خود را از حکومت جمهوری جنوا که در منطقه مرزی ایتالیا و فرانسه بود، پس گرفت.

۲. نام موناکو برگرفته شده از یک واژه‌ی یونانی است که مردم ایتالیا در زمان‌های قدیم برای این منطقه در نظر گرفته بودند.

۳. موناکو با مساحت ۲ کیلومتر مربعی خود، دومین کشور کوچک جهان پس از کشور واتیکان محسوب می‌شود.

۴. موناکو از لحاظ موقعیت جغرافیایی شبه جزیره‌ای است که تنها در شمال خود کشور فرانسه را می‌بیند.

۵. موناکو از شرایط جوی بحری و معتدلی برخوردار است. این منطقه از میانگین دمای ۸ درجه در روزهای سرد سال و میانگین دمای ۲۶ درجه در روزهای گرم سال بهره می‌برد.

آب و هوای موناکو

۶. زبان رسمی مردم موناکو فرانسوی است. پس از آن، ایتالیایی و انگلیسی به ترتیب زبان‌های مردم این منطقه را شامل می‌شوند.

۷. موناکو در حدود ۴۰ هزار نفر جمعیت را در خود جای داده است. این میزان بیشترین نسبت جمعیت به مساحت را پس از واتیکان رقم زده است.

۸. میزان ۳۰٪ از جمعیت این منطقه را میلیاردرها تشکیل داده‌اند.

قایق ها در موناکو

۹. به شهروندان متولد شده در موناکو، «مونگاسک» (Monegasque) و به شهروندان متولد شده در کشور دیگر «موناکویی» (Monacoin) گفته می‌شود.

۱۰. ملیت‌های فرانسوی، موناکویی، ایتالیایی و انگلیسی به ترتیب بیشترین ساکنین این کشور را تشکیل می‌دهند.

۱۱. این کشور به طور میانگین سالانه ۱/۵ میلیون نفر گردشگر را به خود می‌بیند.

گردشگران موناکو

۱۲. مردم موناکو بیشترین میزان امید به زندگی را با ۹۰ سال سن دارند.

۱۳. از آنجایی که مردم موناکو در رفاه به سر می‌برند، میزان بیکاری در این کشور تنها ۲٪ است.

۱۴. تحصیلات در موناکو برای کودکان ۶ تا ۱۶ ساله اجباری است.

۱۵. پرچم موناکو که متشکل از دو نوار افقی قرمز و سفید است، دقیقا مانند پرچم کشور اندونزی است.

پرچم موناکو

۱۶. در سال ۱۹۹۳ موناکو رسما به عضو سازمان ملل متحد درآمد. همچنین این کشور در سال ۲۰۰۴ در اتحادیه‌ی اروپا عضویت یافت.

۱۷. موناکو از معدود کشورهایی است که هیچ مالیاتی را از شهروندان خود دریافت نمی‌کند. این قانون از دهه‌ی هفتاد قرن ۱۹ وضع شد.

۱۸. موناکو همواره مورد توجه فیلم‌سازان هالیوود بوده است. همین امر موجب شده است تعداد زیادی از فیلم‌ها، از جمله سه فیلم جیمز باند، در این منطقه ساخته شود.

۱۹. یکی از جنجالی‌ترین ازدواج‌ها در طول تاریخ در موناکو صورت گرفته است. در سال ۱۹۵۶ «رینیر سوم» (Rainier III)، شاهزاده‌ی وقت موناکو، با «گریس کلی» (Grace Kelly)، بازیگر مطرح هالیوودی، ازدواج کرد که به موجب آن گریس کلی ملکه‌ی موناکو لقب گرفت.

ازدواج شاهزاده موناکو

۲۰. میزان جرائم موناکو بسیار پایین است. شاید دلیل آن هم تعداد پلیس‌های این منطقه باشد. در موناکو به ازای هر ۱۰۰ نفر یک پلیس وجود دارد.

۲۱. شاید باعث تعجب باشید اما موناکو هیچ فرودگاهی ندارد. نزدیک‌ترین فرودگاه به این منطقه در فاصله‌ی ۳۰ دقیقه‌ای و در شهر نیس فرانسه قرار گرفته است.

منظره موناکو

۲۲. موناکو هیچ ارتش دریایی و هوایی ندارد. از طرفی وزارت دفاع این کشور وابسته به فرانسه است.

۲۳. از سال ۱۹۲۹ هر ساله در فصل بهار، مسابقات اتومبیل‌رانی فرمول یک، موسوم به «موناکو گرند پریکس» (Monaco Grand Prix) در خیابان‌های این منطقه برگزار می‌شود که از شهرت جهانی برخوردار است و طرفداران بسیاری دارد.

مسابقات اتومبیلرانی موناکو

۲۴. هم‌اکنون «آلبرت دوم» (Albert II) فرمانروای کشور موناکو است. او که فرزند رینیر سوم و گریس کلی است در سال ۲۰۰۵ پس از مرگ پدرش به حکومت رسید.

۲۵. برای آخرین مورد جالب است بدانید که شیوه‌ی قانون‌گذاری در موناکو بسیار جالب است. هر قانونی که در کشور فرانسه به تایید می‌رسد، بلافاصله نزد شاهزاده موناکو فرستاده می‌شود و در صورت تمایل و موافقت ایشان به عنوان قانون موناکو نیز وضع می‌شود.


برچسب‌ها فرانسه لوکس حقایق

دیدگاه  

    تبلیغات