‌بلغارستان؛ ۱۵ تفریح هیجان‌انگیز و غیرمتعارف

کاملیا کوثری
سه شنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۰
‌بلغارستان؛ ۱۵ تفریح هیجان‌انگیز و غیرمتعارف

بلغارستان کشوری هفت میلیون نفری در جنوب شرق اروپا است که طی سالیان اخیر، گردشگران زیادی را به خود می‌خواند.

بلغارستان هنوز تبدیل به یکی از مقاصد شناخته‌شده و اصلی در گردشگری دنیا نشده و این بدان معنا است که بسیاری از فعالیت‌های هیجان‌انگیزی که می‌توان در این کشور منطقه‌ی بالکان انجام داد، ناشناخته مانده است. هنگامی که وارد بلغارستان می‌شوید، حس هیجان و کنجکاوی به سراغتان می‌آید؛ رقص با هیولاها، گوش سپردن به صدای نی انبان در ارتفاعات کوه یا بیدار شدن پیش از طلوع خورشید برای چیدن گل سرخ. در ادامه، فهرستی از فعالیت‌هایی را که باید در بلغارستان از آن‌ها لذت ببرید، برایتان آماده کرده‌ایم.

اگر  قصد سفر به بلغارستان را دارید، سفر خود را با تور بلغارستان برنامه‌ریزی کنید. انواع تورهای بلغارستان را از لحاظ قیمت در کجارو با هم بررسی کرده و ارزان‌ترین تور را از آژانس مسافرتی مربوطه به‌راحتی خریداری کنید.

رقص با هیولاها

رقص با هیولا

هر ساله، از ژانویه تا اواسط ماه مارس، در شهرها و روستاهای مختلف بلغارستان، رسم عجیب و هیجان‌انگیز «کوکری» (Kukeri) برگزار می‌شود که در آن، مردها و پسرها مثل هیولا لباس پوشیده و تا جایی که می‌توانند، با زنگ‌های بزرگی که به کمرشان بسته‌اند، صداهای عجیب و غریب تولید می‌کنند. آ‌نها بر این باورند که با این کار، روح شیطان را از خود و شهرشان دور می‌کنند.

گوش دادن به صدای نی‌انبان در کوه

صدای نی انبان در کوه

اولین تعطیلات آخر هفته در ماه آوریل، فصل رفتن به دهکده‌ی کوهستانی کوچی به نام «گلا» (Gela) و شرکت در بزرگ‌ترین مسابقه‌ی نی انبان‌نوازی در کشور است که در آن می‌توانید از موسیقی زیبا و انعکاس آن بر سنگ‌های کوه «رودوپ» (Rhodope) لذت ببرید.

ایستادن در مرکز ۴ عبادت‌گاه از ۴ دین مختلف

عبادتگاه

دقیقا در مرکز شهر «صوفیه»، مکانی هست که در آن، ۴ عبادتگاه از ۴ دین مختلف در کنار هم، در صلح و آرامش واقع شده‌اند. این میدان را «میدان هم‌زیستی ادیان» می‌نامند که شامل یک کلیسا ارتدوکس، یک مسجد، یک کلیسای جامع کاتولیک و یک کنیسه‌ی یهودیان است.

تماشای رقص بر آتش

رقص بر آتش

نستیناری یا رقصندگان بر آتش، سنتی را اجرا می‌کنند که یک قرن قدمت دارد و در دهکده‌ی کوچکی در کوه «استرانزا» (Strandzha) به نام «بالگاری» (Balgari) اجرا می‌شود. هر ساله در روز سوم ژوئن، نستیناری‌ها که علامت کنستانتین و سنت هلن را روی بازوان خود خالکوبی کرده‌اند، روی زغال‌های گداخته می‌رقصند.

بیدار شدن پیش از طلوع خورشید و چیدن گل سرخ

گل سرخ داماسک

در بلغارستان، دره‌ای هست که آن را «دره‌ی گل سرخ» می‌نامند و محل رویش انواع «رز داماسک» است؛ منبع اصلی تهیه‌ی «روغن گل سرخ» که در ساخت بهترین عطرها و لوازم آرایش‌های فرانسوی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فصل برداشت این گل در ماه ژوئن است و شما به‌عنوان یک گردشگر می‌توانید در این فرایند شرکت کنید. مهم است بدانید که زمان برداشت این گل، سپیده‌دم است تا روغن آن‌ها حفظ شود. بنابراین مجبورید صبح خیلی زود بیدار شوید.

شرکت در جشنواره‌ی موسیقی بر بلندای قله‌ها

قله ها

کلبه‌ی ییلاقی «آمباریستا» (Ambarista) در ارتفاع ۵ هزار پایی (۱۵۰۰ متری) از سطح زمین قرار دارد، اما این حقیقت مانع از آن نیست که صدها نفر، پیر و جوان، برای شرکت در جشنواره‌ی «بلوبری» این مسافت را پیموده و در این جشن بزرگ به رقص و پایکوبی بپردازند. به آن‌ها ملحق شوید و آخر هفته‌تان را با موسیقی زنده، یادگیری هنرهای دستی و آشپزی بپردازید.

جشن روز ۱۴ فوریه، جشن انگور

جشن انگور

در بلغارستان، روز ۱۴ فوریه، فقط روز ولنتاین نیست. البته روز ولنتاین به سبب تأثیر و نفوذ فرهنگ غرب در بلغارستان، طرفداران بیشتری پیدا کرده است، اما جشن ملی بلغارستان در این روز، جشن انگور است؛ جشن‌هایی که در تاکستان‌ها برگزار می‌شوند و مردم به شکرانه‌ی برداشت محصول، به جشن و پایکوبی می‌پردازند. می‌توانید به این جشن‌ها ملحق شده و لذت ببرید.

جشن صبح روز اول ماه ژوئیه

رسم عجیبی در بلغارستان هست که طبق آن، صبح روز اول ماه ژوئیه معمولا در کنار دریا جشن گرفته می‌شود. ریشه‌ی این سنت به روشنی معلوم نیست، اما شاید از زمانی‌که جنبش هیپی‌ها آغاز شد و رونق گرفت (یعنی زمان حکومت کمونیست‌ها بر بلغارستان)، باقی مانده باشد. مشهورترین محل برای جشن صبح روز اول ماه ژوئیه، ساحل صخره‌ای دریای سیاه در نزدیکی شهر «کامن بریاگ» (Kamen Bryag) است.

بانجی جامپینگ از بالای دهانه‌ی غار

بانجی جامپینگ

غار «پروهودنا» (Prohodna) یکی از زیباترین غارهای بلغارستان است که دو دهانه‌ی بزرگ در سقف خود دارد که آن‌ها را چشم خدا نامیده‌اند و برای بانجی جامپینک مناسب هستند.

پنیر سبز

پنیر سبز

تنها جایی که می‌توان پنیر سبز پیدا کرد، روستایی در بلغارستان است که «چرنی ویت» (Cherni Vit) نام دارد. این پنیر سنتی و خوشمزه، با لایه‌ای سبز پوشانده شده‌ و بسیار معطر است. ارزش یک بار امتحان را دارد!

هیجان قایق‌سواری

قایق سواری

به محض شروع شدن فصل گرما و قایق‌سواری، رودخانه‌ی «استروما» (Struma) شلوغ می‌شود. از پایان ماه مارس تا اواخر ماه ژوئن، می‌توانید از هیجان و شادی قایق‌سواری لذت ببرید. به غیر از «استروما»، قایق سواری در رودخانه‌های دیگری نیز انجام می‌شود؛ رودخانه‌های «آیسکار» (Iskar)، «مستا» (Mesta) و «آردا» (Arda)، گزینه‌های مناسبی برای تجربه‌ای این اوقات مفرح هستند.

دیدن هفت دریاچه از یک نقطه

هفت دریاچه

دریاچه‌های هفت‌گانه‌ی «ریلا» (Rila)، یکی از بهترین و جالب‌ترین جاذبه‌های گردشگری بلغارستان است. وقتی از کوه «ریلا» بالا بروید، زیبایی هفت دریاچه چشم شما را به خود خیره خواهد کرد. از آن بالا، منظره‌ای فوق‌العاده را خواهید دید و دریاچه‌های هفت‌گانه‌ی «ریلا» زیر پایتان خواهد بود.

صخره‌نوردی در کنار دریا

بلغارستان مجموعه‌ای عظیم از صخره‌ها و کوهستان‌هایی است که پیمودن آن‌ها خالی از لطف نیست، اما یکی از چالش‌برانگیزترین این تفریحات، بالا رفتن از صخره‌های ساحل دریای سیاه است. به روستای «کامن بریاگ» بروید تا منظره‌ی صخره‌ای زیبا و بی‌نظیرش را ببینید.

بازدید از بقایای قبایل تراکیه‌ای

تراکیه

قبایل «تراکیه‌ای» (Thracian) تأثیر فرهنگی بسیار بر بلغارستان گذاشته‌اند. از آن‌ها، سنگ قبرها، مکان‌های مقدس، مقبره و خرسنگ در سرتاسر بلغارستان باقی مانده است.

برخی از این میراث، توسط یونسکو مورد حفاظت قرار گرفته و باقی آن‌ها نیز توسط نسل جدید و در راستای احیای آیین‌های باستانی استفاده می‌شود. حتما به «کازانلاک» (Kazanlak) بروید و از موزه‌ی تاریخی آن بازدید کنید تا داستان‌های عجیبش را بشنوید. بعد از آن، دیدن خرسنگ «بوزوگراد» (Buzovgrad) را که در ۱۰ کیلومتری کازانلاک است، از دست ندهید.

رفتن به جزیره‌های فصلی

جزایر دانوب

در طول رودخانه «دانوب» (Danub)، جزیره‌های مختلفی هست که در طی سال، در جاهای مختلفی از رودخانه سر بر می‌آورند. هنگامی که هوا گرم می‌شود و سطح آب پایین می‌آید، این جزایر وحشی سر از آب بیرون می‌آورند. دسترسی به این جزایر از طریق قایق یا کایاک امکان‌پذیر است. «لیولیاک» (Lyulyak)، «میشکا»، «آلکو» (Aleko) و «باتین» (Batin) مشهورترین این جزایر هستند.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه