راهنمای سفر به پاناما

حمیده کریمی | دوشنبه, ۲۲ خرداد ۹۶ ساعت ۱۱:۳۰

پاناما کشوری در آمریکای مرکزی و پایتخت آن پاناما سیتی است. با راهنمای سفر به پاناما همراه کجارو باشید.

پس از ساخت کانال پاناما در سال ۱۹۱۴، این کشور همواره مرکز کشتیرانی بین‌المللی و نقطه‌ی اتصال اقیانوس آرام و دریای کارائیب بوده است. در سال‌های اخیر، این کشور به یک مقصد گردشگری جذاب تبدیل شده است. این روزها گردشگران زیادی برای سفر به بوکاس دل تورو (Bocas del Toro)، جزایر San Blas و پاناما سیتی به این کشور سفر می‌کنند. اما اگر از مسیرهای شلوغ گردشگری فاصله بگیرید و به مناطقی سفر کنید که معمولا گردشگران آنها را نادیده می‌گیرند، جاذبه‌های بیشتر، غذاهای لذیذتر و قیمت‌های پایین‌تری را تجربه خواهید کرد. پاناما کشوری است که در آن از تماشای حیات وحش، پارک‌های ملی و سواحل زیبا لذت خواهید برد. در ادامه با پاناما، هزینه‌های سفر به این کشور و مشهورترین جاذبه‌های گردشگری آن آشنا می‌شویم.

اطلاعات ضروری | آب‌و‌هوا | بهترین زمان برای سفر | هزینه‌های سفر | صرفه‌جویی در هزینه‌ها | جاذبه‌ها | رژیم غذایی

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

پاناما در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT -5 قرار دارد و ۹ و نیم ساعت از تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی

زبان اسپانیایی

واحد پول

بالبوا / دلار آمریکا (PAB / USD)

هر دلار آمریکا برابر با ۳۲۴۳۰ ریال است.

نوع برق شهری

برق شهری در پاناما ۱۱۰ ولت و ۶۰ هرتز است. پریزها و دوشاخه‌ها از نوع A و B هستند که در ادامه تصویر آن را مشاهده می‌کنید:

پاناما

پاناما

کد کشور

+۵۰۷

شماره‌های اضطراری

آمبولانس: ۱۰۳

آتش‌نشانی: ۱۰۳

پلیس: ۱۰۴

جهت رانندگی

راست

فرودگاه‌های بین‌المللی

فرودگاه بین‌المللی بوکاس دل ترو ایسلا کولون

فرودگاه بین‌المللی انریکه ملک

پاناماسیتی – فرودگاه بین‌المللی توکامن

وضعیت آب‌ و‌ هوا

پاناما در آمریکای مرکزی قرار دارد. آب و هوای این کشور، گرمسیری است و فصل‌های بارانی گرم و مرطوبی دارد که بین ماه‌های مه تا ژانویه است. یک فصل کوتاه خشک هم در پاناما وجود دارد که از ژانویه تا مه طول می‌کشد. به دلیل نزدیکی پاناما به خط استوا، آب و هوای این کشور گرم است حتی در مناطق کوهستانی. البته آب و هوای شهرهای مختلف این کشور با هم متفاوت است و از دو اقیانوس مختلف تاثیر می‌پذیرد.

جاذبه های گردشگری پاناما

بهترین زمان برای سفر

در تمام ماه‌های سال می‌توانید به این کشور سفر کنید. با وجود این، فصل خشک سال معمولا بهترین زمان برای سفر به این کشور در نظر گرفته می‌شود. میانگین دمای هوا در تمام طول سال تقریبا ثابت و برابر با ۳۰ درجه‌ی سانتیگراد یا بیشتر است.

هزینه‌های سفر

نکته: پاناما دو وجه رایج دارد یکی دلار آمریکا و یکی پول محلی که بالبوآ نام دارد. برای سفر به این کشور لازم نیست که پول محلی همراه داشته باشید. البته بد نیست برای خرید‌های کوچک و روزانه از واحد پول محلی استفاده کنید ولی بیشتر خرید و پرداخت هزینه‌ها را می‌توانید با دلار آمریکا انجام دهید.

هزینه‌ی اقامت

اماکن اقامتی در پاناما بسیار ارزان هستند. هزینه‌ی اقامت در خوابگاه هاستل‌ها بین ۸ تا ۱۲ دلار (۲۶ هزار تا ۳۹ هزار تومان) خرج دارد. اتاق‌های خصوصی هاستل‌ها از شبی ۴۰ دلار (۱۳۰ هزار تومان) برای اتاق دوتخته شروع می‌شود. بیشتر هاستل‌ها در شهرهای بزرگ، وای‌فای رایگان دارند و بعضی از آنها صبحانه‌ی رایگان هم می‌دهند.

هتل‌های ارزان از شبی ۲۰ دلار (۶۵ هزار تومان) شروع می‌شوند. استفاده از خدمات Airbnb در سراسر این کشور رایج است و اتاق‌های اشتراکی از این طریق را می‌توانید با شبی ۱۵ دلار (۴۹ هزار تومان) کرایه کنید. برای کرایه‌ی یک آپارتمان کامل باید شبی ۶۰ دلار (۱۹۵ هزار تومان) بپردازید. در سراسر این کشور امکان چادر زدن در اردوگاه‌ها وجود دارد و هزینه‌ی آن شبی ۵ تا ۱۰ دلار (۱۶ هزار تا ۳۲ هزار تومان) است.

هزینه‌ی غذا

هزینه‌ی غذاهای غرفه‌های خیابانی و غذاخوری‌های محلی برای هر وعده بین ۲ تا ۵ دلار (۶ هزار تا ۱۶ هزار تومان) است. رستوران‌های غربی به ازای هر وعده ۱۰ دلار (۳۲ هزار تومان) هزینه دارند. برای اینکه یک وعده غذای خوب همراه با نوشیدنی بخورید باید ۴۰ دلار (۱۳۰ هزار تومان) بپردازید. برای اینکه هزینه‌ی غذا را کاهش دهید می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز را خریداری کنید و خودتان آشپزی کنید. هزینه‌ی خرید مواد غذایی مورد نیاز برای یک هفته در حدود ۳۰ تا ۵۰ دلار (۹۷ تا ۱۶۰ هزار تومان) است.

هزینه‌ی حمل و نقل عمومی

اتوبوس‌های بین شهری در سراسر این کشور بین ۱۰ تا ۲۰ دلار (۳۲ هزار تا ۶۵ هزار تومان) هزینه دارند. اتوبوس‌های شبانه ۲۵ دلار (۸۰ هزار تومان) قیمت دارند. برای سفر داخل شهر پاناما، در حدود ۴ دلار (۱۳ هزار تومان) باید هزینه کنید. در بیشتر شهرها امکان کرایه‌ی دوچرخه وجود دارد و بهتر است فقط در مسیرهای مشخص شده دوچرخه‌سواری کنید چون دوچرخه‌سواری در خیابان‌ها و جاده‌ها، ایمن نیست. برای چند ساعت کرایه‌ی دوچرخه بین ۱۰ تا ۲۰ دلار (۶۵ هزار تومان) باید بپردازید.

هزینه‌ی فعالیت‌های تفریحی

هزینه‌ی تورهای قهوه ۲۵ دلار (۸۰ هزار تومان) و غواصی ۶۰ دلار (۱۹۵ هزار تومان) است. بیشتر تورهای یک روزه‌ی پیاده‌گردی در طبیعت در حدود ۵۰ دلار (۱۶۰ هزار تومان) هزینه دارند. بازدید از کانال پاناما ۱۵ دلار (۴۸ هزار تومان) هزینه دارد. کروزهای جزیره‌ی محبوب San Blas در حدود ۴۲۵ دلار (۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان) به ازای یک کروز ۴ تا ۵ روزه هزینه دارند.

میانگین هزینه‌ی روزانه‌ی پیشنهادی: ۳۵ تا ۴۵ دلار (۱۱۳ هزار تا ۱۴۶ هزار تومان)

البته این هزینه‌ی پشنهادی در شرایطی محاسبه شده است که در هاستل اقامت کنید، غذای ارزان بخورید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. با به کار بستن نکات زیر می‌توانید هزینه‌ی سفرتان را از این مقدار هم کاهش دهید اما اگر بخواهید سفری مناسب داشته باشید و اقامتگاه و غذای بهتری را انتخاب کنید باید بیشتر هزینه کنید.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

در غذاخوری‌های محلی غذا بخورید

وعده‌های غذایی غذاخوری‌های محلی بین ۳ تا ۴ دلار (۱۰ هزار تا ۱۳ هزار تومان) هزینه دارند. با این مبلغ می‌توانید مرغ، برنج، خوراک لوبیا و غذاهایی شبیه به آن بخورید. البته شاید آنها غذاهای لذیذی نباشند اما در این صورت هزینه‌ی خورد و خوارک‌تان به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

تاکسی سوار نشوید

تا جایی که ممکن است تاکسی سوار نشوید چون راننده تاکسی‌ها در پاناما اهل چانه زدن نیستند و هزینه‌های زیادی از توریست‌ها می‌گیرند.

قمقمه یا بطری آب همراه داشته باشید

در بیشتر کشورهای دنیا، آب لوله‌کشی قابل آشامیدن است. لازم نیست دائم از مغازه آب بخرید. قمقمه و بطری آب همراه داشته باشید و در مواقع لزوم آن را از شیر آب پر کنید.

اتاق بدون آب گرم رزرو کنید

در پاناما هوا گرم است و معمولا به حمام آب گرم نیاز پیدا نمی‌کنید پس می‌توانید اتاق با حمام آب سرد رزرو کنید تا مجبور نباشید بابت آب گرم هزینه‌ی زیاد پرداخت کنید.

جاذبه‌های گردشگری

بازدید از کانال پاناما

جاذبه های گردشگری پاناما

این کانال ابتدا در سال ۱۹۱۴ افتتاح شده است. کانال پاناما با طول ۷۷ کیلومتر یک مسیر آبی در کشور پاناما است که اقیانوس اطلس را به اقیانوس آرام متصل می‌کند. این کانال از سرتاسر تنگه‌ی پاناما می‌گذرد و مجرای کلیدی برای تجارت بین‌المللی به شمار می‌رود. این کانال از سه سد سلولی استفاده می‌کند: سدهای Miraflores و Pedro Miguel در سمت اقیانوس آرام و سد Gatun در سمت دریای کارائیب. ضمنا می‌توانید قایق‌سواری در کانال را هم تجربه کنید.

دوچرخه‌سواری در کنار گذرگاه Amadour

این گذرگاه ۶ کیلومتری، زمانی که کانال پاناما ساخته شد، سه جزیره را به هم متصل می‌کند. چشم‌انداز این گذرگاه بسیار دیدنی است و برای دوچرخه‌سواری مناسب است. در یک طرف منظره‌ی زیبای کانال را خواهید دید و از طرف دیگر چشم‌اندازی دیدنی از شهر. در این مسیر رستوران‌ها و فروشگاه‌های توریستی متعددی وجود دارد که می‌توانید توقف کنید و ساعات و دقایقی را در آنها بگذرانید. امکان کرایه‌ی دوچرخه هم در مسیر وجود دارد. برای کرایه‌ی دوچرخه بین ۱۰ تا ۲۰ دلار باید هزینه کنید.

 منطقه‌ی تاریخی Casco Viejo

جاذبه های گردشگری پاناما

این منطقه‌ی تاریخی خارج از پاناما سیتی قرار دارد و قدیمی‌ترین شهر آمریکاست. امروزه، خیابان‌های این شهر با آجرهای قرمز رنگ، میزبان کافه‌ها، رستوران‌ها و مراکز توریستی متعدد است. معماری اسپانیایی این منطقه، جلوه‌ای تاریخی و زیبا به آن داده است. در سال ۱۹۹۸، اهمیت تاریخی و فرهنگی این شهر باعث شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت برسد.

بقایای به‌جامانده در Panama Viejo

جاذبه های گردشگری پاناما

پاناما قبل از اینکه توسط کاپیتان هنری مورگان در سال ۱۶۷۱، تخریب شود، مهم‌ترین شهر تجاری اسپانیایی زبان در ساحل اقیانوس آرام بود. امروزه آثاری که از آن دوران به جا مانده، محوطه‌ی وسیعی را در بر می‌گیرد و شامل خیابان‌ها، میدان‌ها، کلیساها، یک بیمارستان، یک کلیسای جامع، دیوارها و ستون‌هایی است که همگی از سنگ ساخته شده بودند.

بوکاس دل تورو (Bocas del Toro)

جاذبه های گردشگری پاناما

بوکاس دل تورو، مشهورترین و محبوب‌ترین مقصد گردشگری در پاناما است. در این مقصد بی‌نظیر و رویایی هم جاذبه‌های یک منطقه‌ی کارائیبی را خواهید دید و هم جذابیت‌های طبیعی چون جنگل‌ها و دامنه‌های سرسبز. یکی از فعالیت‌های تفریحی جذاب در این منطقه، موج‌سواری است. تاکسی‌های دریایی متعددی در این منطقه وجود دارند و همیشه در دسترس هستند تا گردشگران را به مناطق مختلف ببرند و آنها را به بهترین مکان برای غواصی برسانند.

قایق سواری تا Embera

جاذبه های گردشگری پاناما

برای رسیدن به این دهکده‌ی بومیان باید از رود Chagres با قایق بگذرید و از جنگل‌های بارانی عبور کنید. این مسیر جذاب فرصتی را برای شما فراهم می‌کند تا با پوشش گیاهی و جانوری منطقه آشنا شوید و آن را از نزدیک ببینید. در نهایت، زمانی که به دهکده برسید و با قبیله‌ی Embera برسید متوجه می‌شوید که این قبیله سال‌هاست به سبک و سیاق قدیمی و با سنت‌های صدها سال پیش خود زندگی می‌کنند. در این دهکده، اهالی این قبیله از شما با غذای محلی، موسیقی و رقص محلی استقبال می‌کنند. می‌توانید صنایع دستی آنها را خریداری کنید یا زیر یکی از آبشارهای این منطقه شنا کنید.

گشت و گذار در شهر Boquete

جاذبه های گردشگری پاناما

این شهر کوچک و زیبا در منطقه‌ی کوهستانی Chiriquí قرار گرفته است. بیشتر وسعت و چشم‌اندازهای این منطقه را مزارع قهوه تشکیل داده است و این شهر میزبان Mi Jardin es Su Jardin یکی از سه باغ خصوصی برتر دنیا است. در نواحی اطراف این منطقه می‌توانید چند روزی را در دل طبیعت استراحت کنید و پیاده‌گردی در چشم‌اندازهای دیدنی را تجربه کنید. رستوران‌های فوق‌العاده‌ای در این منطقه برای پذیرایی از گردشگران وجود دارد که غذاهای لذیذ و باکیفیتی سرو می‌کنند.

راه‌آهن کانال پاناما

این راه‌آهن، شهر پاناما را به شهر Colón متصل می‌کند و از اقیانوس آرام تا اطلس ادامه دارد. با سفر در این مسیر می‌توانید چشم‌اندازهای زیبایی از کانال، دریاچه‌ی Gutan و جنگل‌های بارانی ببینید. با تورهای سفر در این مسیر این فرصت برای شما فراهم می‌شود که دو اقیانوس را در یک سفر ببینید و لذت ببرید.

تماشای حیات وحش در آتش فشان بارو

جاذبه های گردشگری پاناما

آتش‌فشان بارو (Volcan Baru) تنها آتش‌فشان پاناما و مرتفع‌ترین نقطه در این کشور است. ارتفاع این کوه آتش‌فشان به  ۳۴۷۴ متر می‌رسد. در دامنه‌های کم ارتفاع‌تر این کوه، مزارع قهوه وجود دارد و دامنه‌های مرتفع‌تر آن بخشی از پارک ملی آتش‌فشان بارو است. در بازدید از این منطقه حتما دوربین خود را همراه ببرید؛ جنگل‌های این ناحیه محل زندگی درازدامن درخشان (Resplendent Quetzal) یکی از زیباترین پرندگان دنیا است. تورهای پیاده‌گردی همراه با راهنما برای گشت و گذار در این منطقه وجود دارد.

بازدید از پورتو بلو (Portobelo)

جاذبه های گردشگری پاناما

این شهر کوچک و آرام توسط کریستف کلمب در سال ۱۵۰۲، پرتو بلو به معنای بندر زیبا نام گرفته است. استحکامات این شهر که در قرن هجدهم توسط اسپانیایی‌ها ساخته شده است، هنوز هم وجود دارد و در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این قلعه‌ها و استحکامات دفاعی را اسپانیایی‌ها برای حفاظت از طلاهای خود در برابر دزدان دریایی ساخته بودند.

قایق سواری در مجمع‌الجزایر San Blas

جاذبه های گردشگری پاناما

این مجمع‌الجزایر در دریای کارائیب واقع شده است و مقصدی محبوب و پرطرفدار برای تورهای قایق‌سواری است. این جزایر محیطی روستایی دارند و مکانی فوق‌العاده برای گذراندن تعطیلات در محیطی آرام و دور از هیاهوی شهری هستند. قایق‌رانی و غواصی از فعالیت‌های تفریحی محبوبی هستند که در این جزایر امکان انجام آنها برای گردشگران فراهم شده است. این جزایر یکی از مقصدهای گردشگری محبوب برای کوله‌گردها و کسانی است که می‌خواهند سفری ارزان را تجربه کنند. البته اقامتگاه‌ها و تفریح‌گاه‌های لوکس هم در این منطقه وجود دارد.

استراحت در ساحل در شهر Pedasi

جاذبه های گردشگری پاناما

این شهر کوچک در ساحل اقیانوس آرام قرار دارد و حدود پنج ساعت تا شهر پاناما فاصله دارد. این شهر مقصدی محبوب و پرطرفدار برای موج‌سواری است. با وجود اینکه این شهر در سال‌های اخیر به یک مقصد عالی برای مهاجران تبدیل شده اما هنوز هم نسبتا دور از دسترس و بکر است و گردشگران کمی از آن بازدید می‌کنند. از آنجایی که تعداد توریست‌های این شهر کم است، سواحل آن خلوت هستند و علاوه بر شنا و آبتنی می‌توانید ماهیگیری را هم در آین شهر تجربه کنید.

گشت و گذار در پارک‌های جنگلی

جاذبه های گردشگری پاناما

خارج از شهر پاناما، سه پارک جنگلی به نام‌های Parque Soberania، Parque Metropolitano و Parque Chagres وجود دارد. اگر دوست دارید از زندگی شهری و ازدحام و شلوغی آن فاصله بگیرید و ساعاتی را در دل طبیعت بگذرانید در این پارک‌ها می‌توانید فعالیت‌های تفریحی جذابی مانند پیاده‌روی، تماشای پرندگان و تماشای حیات وحش را تجربه کنید. در حوالی این پارک‌ها می‌توانید تنبل، موچه‌خوار و میمون‌ها را از نزدیک ببینید.

بازدید از مزارع قهوه

قهوه‌ی پاناما بسیار باکیفیت است و این کشور در میان بهترین کشورهای دنیا از نظر تولید قهوه‌ی باکیفیت قرار دارد. یکی از جاذبه‌های دیدنی این کشور، تورهای بازدید از مزارع کاشت قهوه است. در شهر Boquete می‌توانید از مزارع Café Ruiz و Finca Lerida بازدید کنید که هر دو تورهای خوبی برگزار می‌کنند و اطلاعات کامل و دقیقی در مورد تاریخچه‌ی کاشت قهوه در این کشور به گردشگران ارائه می‌کنند. البته در مناطق دیگر هم تورهای مختلفی برگزار می‌شود که بیشتر آنها امکان تست قهوه هم دارند.

موج سواری در سانتا کاتالینا (Santa Catalina)

جاذبه های گردشگری پاناما

این منطقه یک مقصد محبوب برای موج سواری است. البته در نظر داشته باشید که در این شهر فقط ۳۰۰ نفر زندگی می‌کنند بنابراین توقع امکانات عالی و زرق و برق زندگی شهری نداشته باشید. اگر دوست دارید در سفر به پاناما موج‌سواری کنید و از سواحل زیبا لذت ببرید، به این شهر سفر کنید. اگر موج سواری بلد نیستید جای نگرانی نیست. در این شهر تورهای آموزشی هم برگزار می‌شود که هزینه‌ی آنها معمولا شامل جایی برای اقامت، غذا و کلاس‌های آموزشی است.

رژیم غذایی

رژیم غذایی پاناما

آشپزی در پاناما ترکیبی از تکنیک‌های آشپزی اسپانیایی، آفریقایی و آشپزی بومی آمریکا است. غذاها و مواد اولیه‌ی تشکیل‌دهنده‌ی آنها، تنوع قومی و نژادی این کشور را نشان می‌دهد. از آنجایی که پاناما مانند پلی بین دو قاره واقع شده، از نظر میوه‌های استوایی، سبزیجات و طعم‌دهنده‌ها، تنوع زیادی دارد.

غذاهای سنتی پانامایی از نظر ادویه‌جات و طعم‌ها، ملایم هستند و تند و تیزی غذاهای نواحی اطراف مثل آمریکای لاتین را ندارند. از مهم‌ترین مواد اولیه‌ی تشکیل‌دهنده‌ی غذاهای پانامایی می‌توان ذرت، برنج، آرد گندم، موز سبز، مانیوک، گوشت گوساله، گوشت مرغ و غذاهای دریایی را نام برد.

در ادامه با چند مورد از بهترین غذاهای محلی پانامایی آشنا می‌شویم.

زمانی که صحبت از پانا می‌شود، بیشتر ما به یاد سواحل زیبا، کانال پاناما، حیات وحش، مراکز خرید عالی، آب و هوای گرم و مرطوب، بارش باران و هزینه‌ی پایین زندگی می‌افتیم اما بد نیست بدانید که این کشور از نظر تنوع غذایی هم بسیار قابل توجه است و در آن می‌توانید انواع غذاها از کشورهای مختلف را به راحتی پیدا کنید. اما خود پاناما هم غذاهای سنتی بسیار متنوعی دارد که معمولا قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای هم دارند. علاوه بر غذا، انواع نوشیدنی‌ها و شیرینی‌ها و دسرهای محلی را هم می‌توانید در رستوران‌ها و کافه‌ها امتحان کنید و از چشیدن طعم متفاوت آنها لذت ببرید.

Guacho de Mariscos

این غذای محبوب محلی در اکثر خانه‌های اهالی پاناما تهیه می‌شود. این غذا در واقع نوعی سوپ برنج غلیظ است که برای تهیه‌ی آن از ترکیب سبزیجات، سیب زمینی شیرین و ترکیب انواع غذاهای دریایی استفاده می‌کنند. البته این غذا را به جای استفاده از غذاهای دریایی با گوشت گوساله هم می‌پزند اما نوع اول آن، رایج‌تر و محبوب‌تر است. این غذا را معمولا با نوعی دیپ به نام totuma سرو می‌کنند. این دیپ با کدوی حلوایی تهیه می‌شود. تقریبا در همه‌ی رستوران‌های پانامایی می‌توانید این غذا را پیدا کنید.

Ropa Vieja y Arroz con Coco، گوشت خرد شده با برنج نارگیلی

تقریبا در همه‌ی رستوران‌های پاناما می‌توانید این غذا را پیدا کنید. تضاد طعم‌ها در این غذا شگفت‌انگیز است. این غذا را با گوشت گوساله‌ی خرد شده می‌پزند که اگر خوش شانس ‌باشید می‌توانید انواع مختلفی از آن را که با گوشت گوزن تهیه شده‌اند پیدا کنید. این گوشت را با برنج سرو می‌کنند. به این برنج arroz con coco می‌گویند که برنج و نارگیل ترجمه می‌شود. این برنج به جای اینکه مثل حالت عادی با آب پخته شود، در شیر نارگیل می‌پزد و غلظت و طعم شیرینی به برنج می‌دهد. این غذا را گاهی با موز سبز سرخ شده سرو می‌کنند.

موز سبز سرخ شده که به آن tostones می‌گویند به عنوان ساید دیش در کنار بسیاری از غذاهای پانامایی و غیر پانامایی سرو می‌شود.

Sancocho، خوراک پانامایی

این غذا را هم در همه‌ی رستوران‌های پانامایی می‌توانید پیدا کنید. غذایی که با نام Sancocho de Patio هم شناخته می‌شود و یکی از قدیمی‌ترین غذاهای سنتی پاناما است. این غذا را با آب مرغ، سیب زمینی شیرین، گشنیز و ادویه‌جات و سبزیجات دیگر می‌پزند و همراه با برنج سفید سرو می‌کنند. این غذا متعلق به قشر خاصی نیست و همه در پاناما این غذا را تهیه می‌کنند.

Bienmesabe

رژیم غذایی پاناما

این دسر لذیذ را از بسیاری از قنادی‌های پاناما می‌توانید تهیه کنید. این دسر ریشه‌ی اسپانیایی دارد و همه‌ی گردشگران پاناما باید یک بار هم که شده آن را امتحان کنند. از مهم‌ترین مواد اولیه‌ی تشکیل‌دهنده‌ی این دسر می‌توان بادام، زرده تخم مرغ، عسل، شیر و برنج را نام برد.

یکی از بهترین مکان‌ها برای امتحان کردن این دسر لذیذ، رستوران پانامایی Trapiche است. این رستوران سنتی و مشهور در قلب شهر پاناما  در محله‌ی El Cangrejo قرار دارد.

Arroz con Guandú y Pollo Guisado، برنج و لوبیا و مرغ

یکی از غذاهای مهم در آشپزی پانامایی همین غذاست که در سفر به این کشور، حتما باید آن را امتحان کنید. برنج و لوبیا و مرغ نام این غذاست که در ابتدا بسیار ساده به نظر می‌رسد اما اگر درست تهیه شود، بسیار لذیذ و محبوب است. در خانه‌ی همه‌ی پانامایی‌ها این غذا تهیه می‌شود. گاهی اوقات آن را همراه با موز سبز سرخ شده سرو می‌کنند که بر شیرینی غذا می‌افزاید.

Pargo frito، سرخوی سرخ شده

بهترین جا برای چشیدن طعم این غذای پانامای، رستوران‌های ساحلی این کشور است. اگر به غذاهای دریایی علاقه دارید و به نواحی ساحلی پاناما هم سفر کرده‌اید، فرصت امتحان کردن این غذا را از دست ندهید. این غذا را در همه‌ی رستوران‌های ساحلی پاناما می‌توانید با بهترین کیفیت نوش جان کنید. برای تهیه‌ی این غذا، ماهی سرخو را در روغن فراوان سرخ می‌کنند و از تازه‌ترین ماهی‌ها استفاده می‌کنند. این غذا را معمولا با tostones (قطعات موز سبز سرخ شده) یا papas fritas (سیب زمینی سرخ کرده) سرو می‌کنند. همراه با این غذا سس‌های متنوعی هم طبق سلیقه و ذائقه‌ی افراد سرو می‌شود. برای طعم‌دار کردن این غذا گاهی از لیمو و گوجه هم استفاده می‌کنند. اگر در مورد غذاهای سرخ شده سخت‌گیرهستید، بهتر است یک بار در سفر به پاناما بیخیال رژیم غذایی شوید و این غذای دریایی لذیذ را امتحان کنید.

برچسب‌ها راهنمای جامع

دیدگاه  

    تبلیغات