دیدنی های هنگ کنگ، شهر آسمان خراش های چین (قسمت دوم)

مینا رهبری
پنجشنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۰
دیدنی های هنگ کنگ، شهر آسمان خراش های چین (قسمت دوم)

هنگ کنگ شهری مرکب از تاریخ، سنت و مدرنیته است. این شهر نسبتا کوچک، جاذبه‌های زیادی برای بازدید دارد. برای آشنایی با دیدنی‌های هنگ کنگ، با کجارو همراه شوید.

هنگ کنگ به عنوان منطقه‌ی ویژه‌ی اداری چین، درس جالبی در مورد تاثیرات فرهنگ باستانی چین، همچنین نگرش و تاریخ خود، مستقل از سرزمین اصلی چین ارائه می‌کند. بازدید از این شهر می‌تواند به طور کلی، چشم‌اندازی از زمین، دریا، معماری، سواحل شگفت‌انگیز، مسیرهای پیاده‌روی فوق‌العاده و روستاهای سنتی ماهیگیری با سرعت کندتری از زندگی باشد. هنگ کنگ قطعا یکی از تاثیرگذارترین شهرهای جهان است اما در مورد این شهر خیلی بیشتر از آنچه که به نظر می‌رسد، چیزهایی برای کشف وجود دارد. ادامه‌ی مقاله را دنبال کنید تا با دیدنی‌های این شهر پر جنب و جوش آشنا شوید.

خیابان ستاره ها

خیابان ستاره ها هنگ کنگ

تندیس‌های ستاره‌های سینمای هنگ کنگ و چین در خیابان ستاره‌ها به نمایش درآمده است

اگر به Tsim Sha Tsui رفتید، حتما از خیابان ستاره‌ها بازدید کنید. خیابان ستاره‌ها گردشگاهی است که در آن شهر، از بهترین ستاره‌های مشهور فیلم‌های هنگ کنگی، از جمله هنرمند رزمی کار، بروس لی، تجلیل کرده و مجسمه‌های آن‌ها را در این خیابان در معرض دید عموم قرار داده است. این تفرجگاه در سال ۲۰۰۴ افتتاح شده و در امتداد اسکله‌ی Tsim Sha Tsui قرار دارد. این خیابان به مجسمه‌های ستاره‌های چینی اختصاص داده شده که شبیه پیاده‌روی مشاهیر در هالیوود است.

موقعیت خیابان ستاره‌ها روی نقشه

خیابان ستاره‌ها تنها بخشی از تفرجگاه بسیار طولانی اسکله‌ی Tsim Sha Tsui است که مکانی پرطرفدار برای قدم زدن، آهسته دویدن، گشت و گذار  است، به خصوص چون که اینجا یکی از چند فضای باز موجود در منطقه است. این تفرجگاه شب‌ها مکانی فوق‌العاده برای تماشای سمفونی رقص نور در سراسر بندر  محسوب می‌شود. جایی پیدا کنید که بتوانید موسیقی‌ای را که همراه با این رقص نور پخش می‌شود، بشنوید. 

پارک اقیانوس (Ocean Park)

پارک اقیانوس هنگ کنگ

پارک اقیانوس پارکی تفریحی است در آن می‌توانید تمامی هیجاناتی که در طول روز اشته باشید، تجربه کنید؛ قدم زدن در هنگ کنگ قدیمی، ترن هوایی، آکواریومی بزرگ و بازدید از حیات وحش نادر و غیربومی. بزرگترین گنبد آکواریومی جهان در پارک اقیانوس قرار دارد که قطر آن حدود ۵/۵ متر است. در این آکواریوم می‌توانید هزاران ماهی از ۴۰۰ نوع را به تماشا بنشینید. تونلی شگفت‌انگیز هم وجود دارد و علاوه بر تمامی زیبایی‌های این گنبد آکواریومی، شانس این را به شما می‌دهد که ستاره‌های دریایی و خیار دریایی را هم ببینید.

موقعیت پارک اقیانوس روی نقشه
تنها جایی که در هنگ کنگ می‌تواند با این پارک تفریحی رقابت کند، دیزنی‌لند این شهر است

علاوه بر دیدن موجودات دریایی، می‌توانید از «ماجرای پاندای غول‌پیکر» هم دیدن کنید؛ اینجا پانداهای بزرگ، پانداهای قرمز و سمندر بزرگ چینی (که در معرض خطر انقراض قرار دارند) را می‌‌توانید ببینید. همچنین برنامه‌های ویژه‌ای با تمرکز بر قطب شمال و جنوب وجود دارد. سرگرمی‌های دیگری از جمله  Mine Train، رودخانه خروشان و چرخ و فلک فضایی وجود دارد. تنها جایی که در هنگ کنگ می‌تواند با این پارک تفریحی رقابت کند، دیزنی‌لند این شهر است.

خلیج و سواحل Repulse 

خلیج و سواحل  Repulse هنگ کنگ

سفر به هنگ کنگ دقیقا با تعطیلات در ساحل مترادف نیست اما کیست که آفتاب و شن و ماسه را کنار دیگر تفریحات دوست نداشته باشد. ساحل خلیج Repulse محبوب‌ترین ساحل این کشور است و گذراندن یک روز در اینجا، با تجمل و رفاهی که سبک معمول خود هنگ کنگ است، همراه می‌شود. در پانسیون‌های «Hong Kong Life Saving Society»، بازدیدکنندگان می‌توانند معماری سنتی چینی را ببینند. اما در خلیج Repulse، تاثیرات معماری تاثیر گرفته از استعمار را به نمایش گذاشته است. 

موقعیت خلیج و ساحل Repulse روی نقشه

از دیگر جاهایی که می‌توان یک روز خوب را کنار ساحل تجربه کرد، خلیج  Big Wave  است. در این خلیج آب به شکلی در جریان است که این خلیج تقریبا به شکل U درآمده است. یکی از تفریحات پرطرفدار در این ساحل، قدم زدن در مسیر پیاده‌روی مشهور Dragon's Back تا خلیج Big Wave و شنا کردن است. اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها برای برگرداندنی شما به شهر، در دسترس هستند. برای گذراندن یک روز خوب کنار ساحل و خوردن غذایی خوشمزه، حتما به ساحل Shek O هم بروید. با حمل و نقل عمومی، می‌توانید به راحتی به این ساحل بروید. 

بودای بزرگ (مجسمه بودا تیان تان)

مجسمه بودای بزرگ هنگ کنگ

تندیس بودای بزرگ در نوع خود بزرگترین مجسمه‌ی خودایستای جهان است

این مجسمه‌ی ۳۴ متری، در بالای صومعه‌ی پو لین (Po Lin)، در جزیره‌ی لانتائو (Lantau Island) قرار دارد که تا زمانی که این مجسمه در سال ۱۹۹۳ در آن ساخته نشده بود، مکانی دورافتاده و خلوت بود. گفته می‌شود این  تندیس بودا در نوع خود، بزرگترین مجسمه‌ی خودایستا و غیرمتصل جهان است و ساخت آن حدود ۱۲ سال به طول انجامید.

موقعیت مجسمه‌ی بزرگ بودا روی نقشه

کسانی که بخواهند زود به قله‌ی لانتائو صعود کنند، می‌توانند صبح زود و با رهبری یک راهب به قله صعود کنند و طلوع آفتاب را از پس صومعه و اطراف دریا و جزایر به تماشا بنشینید. تنها مزارع چای هنگ کنگ در جنوب این صومعه قرار دارد و آب‌انبار زیبای شک پیک (Shek Pik) هم در جزیره‌ی لانتائو قرار گرفته است. 

دهکده ماهیگیری تای ئو (Tai O)

روستای ماهیگیری تایئو هنگ کنگ

سفر به روستای تای‌ئو تجربه‌ای منحصر به فرد است که در هیچ کجای هنگ کنگ نمی‌توان به دست آورد. این روستا دور از هیاهوی شهر، بازارهای شلوغ و پارک‌های تفریحی قرار دارد و مردمی در آن هستند که آرام‌تر زندگی می‌کنند و سبک زندگی سنتی‌تری دارند. مردم تانکا (Tanka) که در تای‌ئو زندگی می‌کنند، جزیره‌ی لانتائو را پیدا کرده و خانه‌های خود را روی پایه‌های چوبی و فلزی، روی مردابی ساختند که جامعه‌ای از ماهیگیران هستند.

موقعیت روستای تای‌ئو روی نقشه

بعد از این که از بازارهای محلی بازدید کرده و طعم برخی غذاهای دریایی تازه نوش جان کردید، روستائیان می‌توانند شما را با قایق دور روستا بگردانند. هر از گاهی دلفین‌های صورتی که در معرض خطر انقراض قرار دارند، در آب‌های اطراف روستا به چشم می‌خورد. 

بازار شبانه خیابان تمپل (Temple Street Night Market)

بازار شبانه خیابان تمپل

یکی دیگر از جاهایی که در منطقه‌ی Kowloon باید از آن بازدید کرد، بازار شبانه‌ی خیابان تمپل است. این بازار جایی است که می‌توانید بهترین غذاها، کالاها و محصولات را پیدا کنید. در این بازار شبانه فروشندگان همه چیز از غذا و لباس گرفته تا زیورآلات و صنایع دستی چینی می‌فروشند. اگر از خرید خسته شدید، می‌توانید کنار یک پیشگو بنشینید یا به صدای اپرای کانتونی سنتی گوش فرا دهید که در بیرون معبد تین هووآ (Tin Hua) به اجرا در می‌آید. در این اپرا، نوازندگان حرفه‌ای و آماتور، برای میهمانان فرهنگ موسیقی این کشور را به نمایش می‌گذارند. 

موقعیت بازار شبانه‌ی خیابان تمپل روی نقشه

مسیر پیاده روی Dragon's Back 

مسیر پیاده روی هنگ کنگ

این مسیر چشم‌انداز بسیار زیبایی بر اقیانوس، خلیج Big Wave، کوه Collinson، استنلی (Stanley)، و Shek O دارد

اگر به اندازه‌ی کافی از هنگ کنگ و مناطق اطراف آن بازدید کرده و آماده‌ی کمی ورزش و تحرک باشید، حتما سری به مسیر پیاده‌روی Dragon's Back بزنید. این مسیر پرطرفدار، چشم‌انداز بسیار زیبایی بر اقیانوس، خلیج Big Wave، کوه Collinson، استنلی (Stanley)، و Shek O دارد. آمدن به این مکان می‌تواند تغییر خوشایندی باشد از شلوغی و صداهای ناهنجار شهر بزرگ به شنیدن صدای آواز پرندگان، شرشر آبشارهای کوچک و صدای حرکت برگ‌هایی که در اثر نسیم ملایم اقیانوس، ایجاد می‌شود.

موقعیت مسیر پیاده‌روی Dragon's Back روی نقشه

پیاده‌روی در این مسیر نسبتا آسان است اما حتما پیاده‌روی خود را از بخش ۸ (ایستگاه اتوبوس Tei Wan) آغاز کنید. از اینجا، مسیر نسبتا کوتاهی سربالا است و پس از آن عمدتا تا خلیج Big Wave سراشیبی است. در این مکان می‌توانید سوار تاکسی یا مینی‌بوس شده و به Shek O بروید. هر دوی این مکان‌ها، جای بسیار شگفت‌انگیزی برای شنا است و سواحل چشم‌نوازی دارد. در Shek O انواع رستوران‌های مختلف وجود دارد که غذاهای بسیار خوبی سرو می‌کنند. برای رفتن به این مکان حتما مایو و حوله به همراه داشته باشید. بعد از شنا خوردن اسموتی‌های میوه یا بستنی می‌تواند پایان‌بخش خوبی برای روز دل‌انگیز شما باشد. 

مطالب مرتبط:

    منبع planetware

    دیدگاه