صربستان؛ مقصد مورد علاقه‌ گردشگران

صربستان؛ مقصد مورد علاقه‌ گردشگران

مریم غفاری
| پنجشنبه, ۲۵ خرداد ۹۶ ساعت ۲۳:۳۰

صربستان کشوری است با تاریخچه‌ی غنی و سرشار از جاذبه‌های طبیعی. این کشور مقصد گردشگران بسیاری تاکنون بوده است. اگر تا به حال به فکر سفر به صربستان نبوده‌اید، ما در کجارو با ذکر پنج دلیل شما را قانع خواهیم کرد که این کشور را در فهرست سفر‌هایی که باید بروید، بگذارید.

صربستان یکی از مناطق شگفت‌انگیز اروپا است که باید در لیست سفر هر گردشگر ماجراجویی قرار بگیرد. این کشور که زیبایی‌های طبیعی بسیاری دارد، ۲ درصد از گونه‌های گیاهی موجود در جهان را در خود جای داده است و همچنین تاریخچه و فرهنگی غنی و غذاهای لذیذی دارد که تمام این‌ها می‌توانند هر گردشگری را وسوسه‌ی سفر کنند. ما در اینجا می‌خواهیم با مرور ۵ دلیل بگوییم که چرا صربستان یکی از مقاصد مورد علاقه‌ی ما است.

۱. زندگی شهری

بلگراد (Belgrade)، پایتخت صربستان، شب‌ها هم از تکاپو نمی‌افتد و زندگی در آن جریان دارد به همین جهت به عنوان یکی از ده شهر برتر از طرف نشنال جئوگرافی (National Geographic) انتخاب شده است. این شهر در کنار جاذبه‌های شهری بسیار، آثار تاریخی زیادی هم دارد که از این میان می‌توان به قلعه‌ی با عظمت کالمگدان (Kalemegdan) که از قرن اول میلادی به جا مانده است، اشاره کرد.

قلعه کالمگدان بلگراد

شهر نیس هم که در جنوب صربستان واقع است، سومین شهر بزرگ این کشور است و فرهنگ و تاریخچه‌ای غنی دارد. این شهر زادگاه کنستانتین کبیر (Constantine)، امپراتور روم باستان، است. همچنین شهر نیس به مدت چهار روز در ماه آگوست، میزبان فستیوال بین المللی موسیقی Nisville است.

۲. زیبایی‌های طبیعی

طبیعت سرسبز و بکر صربستان شامل دریاچه‌های کوهستانی و پارک‌های ملی مشهور می‌شود. یکی از جذاب‌ترین چشم‌انداز‌ها و مناظر صربستان از روی دامنه‌ی کوه رادان (Mount Radan) قابل مشاهده است؛ منطقه‌ای که به شهر شیاطین (Devil’s Town) معروف است، بافت صخره‌ای سرخ عجیب و غریبی دارد که در گذشته تصور مردم محلی بر این بوده که قرمزی صخره‌ها به خاطر جنگ میان شیاطین ایجاد شده است. 

طبیعت صربستان

۳. صومعه‌ها

صومعه‌ی زیسا (Zica)‌ در آغاز قرن ۱۳ ام میلادی، پس از استقلال کلیسای ارتدوکس صربستان، ساخته شده است. این کلیسا در وسط حد فاصل دو شهر روم و قسطنطنیه قرار گرفته است تا نشان‌دهنده‌ی خواست صرب‌ها در ایجاد تعادل بین این دو قدرت بزرگ در قرون وسطی باشد. زیسا، محل تاج گذاری استفان (Stephan)، اولین پادشاه صربستان در سال ۱۲۲۱ نیز هست. صومعه‌ی استودنیسا (Studenica Monastery)، توسط پادشاه استفان ساخته شده و به خاطر اهمیت معماری و نقاشی‌های دیواری چشم نوازی که دارد، از طرف یونسکو به عنوان میراث جهانی شناخته شده است. صومعه‌ی سوپوکانی (Sopocani Monastery) نیز که به دستور پادشاه اورش (King Uros) در قرن ۱۳ میلادی ساخته شد، در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. ترکیب رنگ‌ها و قسمت‌های بازسازی شده‌ در داخل این صومعه، تاثیر بسیاری بر بازدید‌کنندگان دارد.

صومعه های صربستان

۴. جشنواره‌ها و فستیوال‌ها

جشنواره‌ها و فستیوال‌های بسیاری همه ساله در صربستان برگزار می‌شوند. روستای کوچک گوسا (Guca) آگوست هر سال، میزبان بزرگ‌ترین فستیوال شیپور و ترومپت است. این فستیوال که از آن به عنوان «بزرگ‌ترین فستیوال موسیقی روی زمین» یاد می‌شود، با رقص محلی و صنایع دستی و غذاهای سنتی و نقاشی و شعر تکمیل می‌شود. نیسویل (Nisville) که فستیوال بین‌المللی موسیقی جاز است، شرایط فوق العاده‌ای را برای خوردن و خوش‌گذرانی و حتی ازدواج فراهم می‌کند.

فستیوال موسیقی صربستان

۵. خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها

ساختار غذا‌های صربی ترکیبی از شرق و غرب است و همیشه به جهت خوشمزگی باعث تعجب بسیاری از گردشگران می‌شوند. گوشت پخته شده و در کنارش زیتون و پنیر سنتی جزء اصلی وعده‌های غذایی صرب‌ها است. آب و هوای صربستان به گونه‌ای است که با پرورش میوه‌هایی نظیر گیلاس و آلو و انگور سازگار است و از این میوه‌ها محصولات جانبی متنوعی از جمله نوشیدنی‌ها تولید می‌شوند.

دیدگاه  

    تبلیغات