خاتوشا، پایتخت باستانی هیتی ها

مینا رهبری
شنبه، ۱۰ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۵
خاتوشا، پایتخت باستانی هیتی ها

خاتوشا شهری باستانی در ترکیه است که زمانی، مرکز حکومت امپراتوری هیتیت بوده و امروزه فقط آثاری از آن دوران باشکوه به جا مانده است. برای آشنایی با این شهر و تاریخچه‌ی آن، با کجارو همراه شوید. 

خاتوشا پایتخت امپراتوری هیتیت بود

یکی از جاذبه‌های گردشگری که کمتر در تور ترکیه مورد بازدید قرار می‌گیرد اما یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین جاذبه‌های تاریخی این کشور محسوب می‌شود، ویرانه‌های شهری باستانی است که با نام «خاتوشا» (که آن را هاتوسا نیز می‌نامند) شناخته می‌شود که در نزدیکی بوقازکاله‌ی مدرن قرار دارد که در حلقه‌ی بزرگ رودخانه‌ی کیزیلیرماک (Kızılırmak) واقع شده است. این شهر زمانی پایتخت امپراتوری هیتیت بود؛ ابرقدرتی که در اواخر عصر برنز در سراسر آناتولی شمالی و سوریه، از از دریای اژه در غرب تا رود فرات در شرق حکمفرمانی می‌کردند. 

خاتوشا پایتخت هیتیها ترکیه

این امپراتوری معاصر با مصر باستان بود

از امپراتوری هیتی چندین بار در کتاب مقدس به‌عنوان یکی از قدرتمندترین امپراتوری‌های باستانی اشاره شده است. آن‌ها معاصر مصری‌های باستان و عینا شبیه آن‌ها بودند. در نبرد کادش، هیتی‌ها با امپراتوری قدرتمند مصر جنگیدند و تا کشتن فرعون رامسس بزرگ پیش رفتند و آن‌ها را مجبور کردند به مصر عقب‌نشینی کنند. سال‌ها بعد مصریان و هیتی‌ها معاهده‌ی صلح امضا کردند که برخی بر این باور هستند که قدیمی‌ترین معاهده در جهان بوده و خود راسس با یکی از شاهزادگان هیتی ازدواج کرد تا این معاهده را تضمین کند. 

خاتوشا پایتخت هیتیها ترکیه

هیتی‌ها سبک‌ترین و سریع‌ترین ارابه‌های جهان را ساخته بودند

هیتی‌ها نقش مهمی در تاریخ باستان ایفا کردند، بسیار بیشتر از آنچه که در کتاب‌های تاریخ مدرن به آن اعتبار بخشیده شده است. هیتی‌ها سبک‌ترین و سریع‌ترین ارابه‌های جهان را توسعه دادند و با وجود اینکه در عصر برنز زندگی می‌کردند، در ساخت آن از ابزارهای آهنی استفاده کرده بودند. 

خاتوشا پایتخت هیتیها ترکیه

شاید باور کردنش سخت باشد که تا همین اواخر، در قرن بیستم، تمامی این مسائل در حد شایعه بود و هیچ مدرکی برای اثبات وجود این امپراتوری وجود نداشت. این وضعیت با اکتشافات و حفاری‌ها در خاتوشا تغییر کرد و ده‌ها هزار تکه‌هایی از جنس خاک رس، نشان‌دهنده‌ی بسیاری از فعالیت‌های دیپلماتیک هیتی‌ها است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به به معاهده‌ی صلح اشاره کرد که پس از نبرد کادش در قرن ۱۳ قبل از میلاد، بین هیتی‌ها و مصریان باستان به امضا رسیده بود. 

خاتوشا پایتخت هیتیها ترکیه

خاتوشا در انتهای جنوبی دشت بوداق‌کوزو، در سراشیبی ۳۰۰ متری بالاتر از دره قرار دارد. این منطقه توسط زمین‌های حاصل‌خیز کشاورزی، تپه‌هایی برای چراندن حیوانات و جنگلی که چوب کافی برای ساخت و نگهداری یک شهر بزرگ را تامین کند، محاصره شده است. در ابتدا، قبل از اینکه این منطقه در حدود ۲ هزار سال قبل از میلاد به پایتخت هیتی‌ها تبدیل شود، مردم بومی هیتی در آن ساکن بودند.

خاتوشا پایتخت هیتیها ترکیه

خاتوشا  کاملا در آتش سوخته بود

خاتوشا در قرن ۱۲ قبل از میلاد، همراه با خود دولت هیتیت، ویران شد. حفاری‌ها نشان می‌دهد که این شهر کاملا در آتش سوخته بود. با این حال به نظر می‌رسد که این ویرانی بعد از این اتفاق افتاده که بسیاری از ساکنان خاتوشا این شهر را ترک کرده و بسیاری از اشیای باارزش، همچنین پرونده‌های مهم رسمی شهر را با خود برده بودند. قبل از اینکه این شهر در روزهای آخر، توسط باستان‌شناسان کشف شود، شبیه شهر ارواح بود. 

خاتوشا پایتخت هیتیها ترکیه

این شهر در روزهای اوج خود، وسعتی حدود ۱/۸ کیلومتر مربع داشت که بخش داخلی و بیرونی آن را تشکیل می‌داد که هر دو توسط دیوارهای عظیم (که هنوز آثار آن‌ها قابل‌مشاهده است) محاصره شده بود. حصار خارجی ۸ کیلومتر بود که کاملا دور شهر را فرا گرفته بود. داخل شهر قلعه‌ای وجود داشت با ساختمان‌های بزرگ اداری و معابد. محل اقامت خانواده‌ی سلطنتی در منطقه‌ای بلند ساخته شده بود. 

خاتوشا پایتخت هیتیها ترکیه

این شهر در روزهای اوج خود، بین ۴۰ هزار تا ۵۰ هزار نفر جمعیت داشته است

در سمت جنوبی، شهر بیرونی در حدود ۱ کیلومتر مربع امتداد یافته که دروازه‌هایی با تزیینات استادانه دارد. حجاری‌های روی دروازه‌ها نقوش جنگ‌جویان، شیرها و مجسمه‌ی ابوالهول است. ۴ معبد در این شهر قرار دارد که هرکدام در حیاطی ایوان‌دار ساخته شده و همراه با ساختمان‌های سکولار و سازه‌های مسکونی واقع شده است. در خارج از دیوارها، گورستان قرار دارد که در اغلب آن، مرده‌های سوزانده شده دفن شده است. گفته می‌شود این شهر در روزهای اوج خود، بین ۴۰ هزار تا ۵۰ هزار نفر جمعیت داشته است. 

خاتوشا پایتخت هیتیها ترکیه

خاتوشا پایتخت هیتیها ترکیه

خاتوشا پایتخت هیتیها ترکیه

خاتوشا پایتخت هیتیها ترکیه

مطالب مرتبط:

    منبع amusingplanet
    برچسب‌ها

    دیدگاه